SiteLogo

روتین پوست روزانه برای پوست چرب و جوش دار(✅تایید شده توسط مائده فتاحی کارشناس سوراو)
روتین پوست روزانه برای پوست چرب و جوش دار

روتین پوستی روزانه و برنامه مراقبت از پوست چرب و جوش دار یا مستعد آکنه، یکی از موضوعاتی است که برای بسیاری از افراد با این نوع پوست، اهمیت ویژه‌ای دارد. پوست چرب و مبتلا به جوش نه تنها می‌تواند بر زیبایی و سلامت پوست تأثیر منفی بگذارد، بلکه روحیه و اعتماد به نفس فرد را نیز تحت تأثیر قرار می‌دهد. اما با استفاده از روتین پوستی و مراقبت مناسب، می‌توان وضعیت این نوع پوست را بهبود بخشید و آن به یک پوست سالم و زیبا تبدیل کرد. از این رو ما قصد داریم در این مطلب از مجله زیبایی فروشگاه سوراو، شما را با یک روتین پوست روزانه مناسب برای پوست چرب و جوش دار، آشنا کنیم.

روتین پوست چیست؟ (آموزش تخصصی و کامل)
روتین پوست چیست؟ (آموزش تخصصی و کامل)
راز داشتن پوستی شفاف، تمیز و سالم در داشتن روتین پوست مخصوص شما است. بسیاری از ما از دیدن پوست زیبا، جوان و یکدست بیوتی بلاگرها یا برخی از سلبریتی‌ها و فعالان دنیای مد شگفت زده می‌شویم و به دنبال کشف رازی ماورایی و محصولی استثنایی برای رسیدن به پوست

اهمیت روتین پوست برای پوست چرب و مستعد آکنه

روتین روزانه و مراقبت منظم  از پوست برای پوست چرب و جوش دار اهمیت بسیاری دارد. برخی از مهم‌ترین دلایلی که نشان می‌دهند چرا داشتن یک روتین مراقبت از پوست برای این نوع پوست بسیار ضروری است، به شرح زیر هستند:

1. کاهش چربی پوست:

پوست چرب به معنی تولید بیش از حد چربی در ناحیه صورت و مناطق دیگر پوست است. سبوم یا چربی طبیعی پوست، اگر به طور مناسب کنترل نشود، می‌تواند به آسیب‌های پوستی مانند جوش‌ها و آکنه‌ها منجر شود. با استفاده از محصولات مراقبت از پوست مناسب این نوع پوست، می‌توان چربی پوست را کاهش داد و از بروز چربی اضافی و در نتیجه جوش‌ها پیشگیری کرد.

2. پاکسازی مناسب:

پوست چرب و مستعد آکنه، به خاطر افزایش تولید چربی و باقی‌مانده‌های چربی روی پوست، به خصوص در منطقه T صورت دارای جوش است و نیاز به پاکسازی دقیق دارد. با استفاده از تونرها و تمیزکننده‌های مناسب، می‌توان پوست را به‌طور کامل از گرد و غبار، آلودگی‌ها و باقی‌مانده‌های چربی روی پوست پاکسازی کرد.

3. مرطوب کننده و تغذیه پوست:

ممکن است به نظر برسد که پوست چرب و جوش دار نیازی به مرطوب کننده ندارد، اما در واقع این نوع پوست نیاز به رطوبت و تغذیه مناسب دارد. با استفاده از محصولات مرطوب کننده و ضد جوش مناسب، می‌توان پوست را نرم و تغذیه شده نگه داشت.

4. جلوگیری از ایجاد لک‌ها و جای جوش:

پوست چرب و مستعد آکنه، معمولاً به طور مستقیم با عوامل آلودگی و باکتری‌ها در تماس است. با شستشوی منظم و استفاده از محصولات پوستی ضد باکتریال، می‌توان از ایجاد لک‌ها و جای جوش جلوگیری کرد و پوست را تمیز و آرام نگه داشت.

چرا باید روتین پوستی داشته باشیم؟ 9 دلیل اهمیت آن
چرا باید روتین پوستی داشته باشیم؟ 9 دلیل اهمیت آن
پوست، یکی از با ارزش‌ترین دارایی‌های ما است که نقش مهمی در جذابیت و زیبایی ما دارد. از این رو به طور کلی مراقبت از آن، اهمیت قابل توجهی دارد. اگر می‌خواهید بدانید دلیل اهمیت روتین پوست چیست؟ و چرا باید روتین پوستی داشته باشیم؟ تا پایان این مقاله از م

مراحل روتین مراقبت از پوست چرب و جوش دار

مرحله اول شستشوی صورت
مرحله دوم استفاده از تونر
مرحله سوم استفاده از مرطوب کننده
مرحله چهارم اعمال ضد آفتاب

روتین روزانه پیشنهادی برای مراقبت از پوست چرب و مستعد آکنه

روتین روزانه پیشنهادی برای مراقبت از پوست چرب و مستعد آکنه

مراحل مختلف روتین روزانه مراقبت از پوست چرب و جوش دار می‌تواند به شرح زیر باشد:

1. شستشوی صورت:

صبح و شب با استفاده از یک شوینده مناسب برای پوست چرب و جوش دار که می‌تواند فوم شستشو پوست چرب، ژل شستشو پوست جوش دار یا… باشد، صورت خود را شستشو دهید. انتخاب شوینده‌ای با فرمولاسیون ضدباکتریال و کنترل چربی می‌تواند مفید باشد.

شوینده مناسب برای استفاده در روتین پوست چرب و جوش دار

برای شستشوی صورت پوست چرب و جوش دار، بهتر است از محصولاتی استفاده کنید که طراحی شده‌اند تا چربی اضافه پوست را کاهش دهند و جوش‌ها را کنترل کنند. معمولاً محصولات شستشوی صورت با ترکیبات زیر می‌توانند مناسب باشند:

 • سالیسیلیک اسید:

این ماده دارای خاصیت ضد باکتریال و ضد التهابی است و در کاهش جوش‌ها و بهبود بافت چربی پوست موثر است.

 • روغن درخت چای:

این ترکیب نیز دارای خاصیت ضد باکتریال و ضد التهابی است و می‌تواند در کنترل جوش‌ها و التیام آن‌ها موثر باشد.

 • آلوئه ورا:

آلوئه ورا هم دارای خاصیت ضد التهابی و آرام‌بخش است که می‌تواند در کنترل التهابات پوستی و جوش‌ها مفید واقع شود.

 • بنزوئیل پراکسید:

این ترکیب نیز ضد باکتریال است و در کنترل جوش‌ها و کاهش ترشح سبوم موثر است.

 • کمپلکس‌های مات کننده:

این ترکیبات کمک می‌کنند تا چربی اضافه پوست کاهش یابد و براقیت آن کم شود.

معرفی ترکیبات ضد جوش و ضد آکنه موثر و مفید
معرفی ترکیبات ضد جوش و ضد آکنه موثر و مفید
آیا هر روز با جوش‌های ناخواسته روی پوستتان مبارزه می‌کنید؟ پوست، به لطف تماس مستمر با عوامل خارجی و تولید چربی، می‌تواند به سرعت درگیر مشکلاتی مانند جوش‌ها و آکنه‌ها شود. از همین رو، استفاده از ترکیبات ضد جوش و ضد آکنه مناسب می‌تواند به شما در رسیدن

2. استفاده از تونر:

بعد از شستشو پوست، خوب است از یک تونر ملایم استفاده کنید تا پوستتان بیشتر تمیز شود و برای مراحل بعدی روتین آماده گردد. توصیه می‌شود از تونر مخصوص پوست چرب، استفاده کنید.

تونر مناسب برای استفاده در روتین پوست چرب و مستعد آکنه

تونر مناسب برای استفاده در روتین پوست چرب و مستعد آکنه

تونر برای پوست چرب و جوش دار می‌تواند یک محصول مهم در روتین مراقبت از پوست باشد. تونرهای مناسب برای پوست چرب و جوش دار عموماً شامل ترکیبات زیر هستند:

 • سالیسیلیک اسید:

سالیسیلیک اسید به عنوان یک ترکیب فعال در اغلب تونرهای مناسب برای پوست چرب یا تونرهای ضد جوش استفاده می‌شود.

 • عصاره همیشه بهار:

این ماده از خاصیت ضد باکتریال و ضد التهابی برخوردار است و از این رو در کنترل جوش‌ها و التهابات پوست مؤثر است.

 • روغن درخت چای:

با توجه به ویژگی‌هایی که این ماده دارد، تونرهای حاوی روغن درخت چای می‌توانند به عنوان یک گزینه مناسب در روتین مراقبت از پوست چرب و جوش دار مورد استفاده قرار گیرند.

 • آلوئه ورا:

تونرهای حاوی آلوئه ورا نیز می‌توانند تاثیر قابل توجهی در کنترل چربی پوست و کاهش جوش‌ها و آکنه‌ها داشته باشند.

3. استفاده از مرطوب کننده:

استفاده از مرطوب کننده مناسب، حتی برای پوست چرب و جوش دار نیز ضروری است. انتخاب یک کرم مرطوب کننده مناسب پوست چرب که نه تنها پوست را مرطوب می‌کند، بلکه از درخشش زیاد ناشی از چربی طبیعی پوست جلوگیری ‌می‌کند، در روتین پوست چرب بسیار موثر است.

مرطوب کننده مناسب برای استفاده در روتین پوست چرب و جوش دار

مرطوب کننده مناسب برای استفاده در روتین پوست چرب و جوش دار

انتخاب مرطوب کننده مناسب نه تنها می‌تواند رطوبت مورد نیاز پوست را تامین کند، بلکه می‌تواند به کنترل ترشح چربی پوست نیز منجر شود. ترکیباتی که در اغلب کرم‌های مرطوب کننده‌ ضد جوش و مرطوب کننده‌های مناسب برای پوست چرب استفاده می‌شوند، به شرح زیر هستند:

 • هیالورونیک اسید:

این ماده یک عامل مرطوب کننده قوی است که به تامین رطوبت مورد نیاز پوست کمک می‌کند، بدون اینکه افزایش چربی پوست منجر شود.

نقش و کاربرد هیالورونیک اسید برای پوست چیست؟
نقش و کاربرد هیالورونیک اسید برای پوست چیست؟
هیالورونیک اسید یکی از ترکیبات مهم و پرکاربرد در عناصر مراقبت از پوست است. این ترکیب، یک اسید آمینه طبیعی است که به صورت طبیعی در در پوست، مفاصل و بافت‌های دیگر بدن انسان، وجود دارد. هیالورونیک اسید در واقع یک نوع گلیکوزآمینوگلیکان است که همچون یک مخ

 • گلیسیرین:

این ترکیب دارای خاصیت مرطوب کننده و نرم کننده است و می‌تواند رطوبت پوست را حفظ کند.

 • عصاره آلوئه ورا:

آلوئه ورا یک مرطوب کننده فوق العاده عالی و ملایم است که وجود آن در مرطوب کننده‌های مناسب پوست چرب بسیار موثر است.

 • عصاره چای سبز:

مرطوب کننده‌های حاوی عصاره چای سبز می‌توانند تاثیر قابل توجهی بر بهبود وضعیت پوست و کنترل چربی آن داشته باشند.

 • روغن درخت چای:

مرطوب کننده‌های حاوی روغن درخت چای نیز می‌توانند به عنوان یک گزینه مناسب در روتین مراقبت از پوست چرب و جوش دار استفاده شوند.

4. اعمال ضد آفتاب:

استفاده از یک کرم ضد آفتاب با فاکتور حفاظتی مناسب (SPF) در طول روز بسیار مهم است. حتی در روزهای ابری نیز، پوست شما نیاز به حفاظت از اشعه UV دارد. از این رو انتخاب کرم ضد آفتاب مناسب برای پوست چرب در روتین پوست این نوع پوست، اهمیت بسیاری دارد.

ضد آفتاب مناسب برای استفاده در روتین پوست چرب و مستعد آکنه

ضد آفتاب مزایای بسیاری برای انواع پوست دارد. برخی از ترکیباتی که در ضد آفتاب‌های مناسب برای پوست چرب و جوش دار ممکن است وجود داشته باشد، به شرح زیر است:

 • اکسید روی و تیتانیوم دی اکسید:

این دو ترکیب، از جمله اکسیدان‌های قوی هستند و می‌توانند از پوست در برابر اشعه UV-A و UV-B محافظت کنند. آن‌ها معمولاً در ضدآفتاب‌های فیزیکی یا معدنی وجود دارند و برای پوست چرب و جوش دار مناسب هستند.

 • سیلیکا و پودرهای جذب کننده چربی:

این ترکیبات باعث جذب چربی اضافه پوست می‌شوند و همچنین براقیت و درخشندگی پوست چرب را کاهش می‌دهند.

 • نیاسینامید:

این ماده دارای خواص ضد التهابی و کنترل کننده ترشح چربی است. ضدآفتاب‌های حاوی نیاسینامید می‌توانند به عنوان یک گزینه مناسب برای پوست چرب و جوش دار استفاده می‌شوند.

نیاسینامید چیست و فواید نیاسینامید(ویتامین B3) برای پوست + محصولات
نیاسینامید چیست و فواید نیاسینامید(ویتامین B3) برای پوست + محصولات
ویتامینB3 یکی از انواع ویتامین‌های محلول در آب و از جمله مواد مغذی مورد نیاز برای بدن است. این ویتامین مانند سایر ویتامین‌ها، دارای ساختارهای شیمیایی و اشکال کوفاکتوری مختلف است. نیاسینامید که با نام «نیکوتین‌ آمید» نیز شناخته می‌شود، فرم آمیدی از وی

 • عصاره همیشه بهار:

ضد آفتاب‌های حاوی عصاره همیشه بهار نیز می‌توانند برای استفاده در روتین روزانه مراقبت از پوست چرب و جوش دار مناسب باشند. چرا که می‌توانند در کاهش التهابات پوست نیز موثر واقع شوند.

درمان‌های خانگی برای روتین مراقبت از پوست چرب و جوش دار

درمان‌های خانگی برای روتین مراقبت از پوست چرب و جوش دار

به‌جز استفاده از محصولات آماده، می‌توانید از راهکارها و درمان‌های خانگی نیز برای مراقبت روزانه از پوست چرب و مستعد آکنه، استفاده کنید. در ادامه، با چند راهکار خانگی برای مراقبت از پوست چرب و جوش دار آشنا خواهید:

1. ماسک خانگی گل گاوزبان:

گل گاوزبان، یک گیاه طبیعی با خاصیت ضد التهابی بسیار خوب است که می‌تواند به کاهش قرمزی و التهاب پوست کمک کند. برای استفاده از این ماسک خانگی در روتین مراقبت از پوست چرب و مستعد آکنه، باید گل گاوزبان را کمی با دست پودر کنید و با آب مخلوط نمایید. سپس آن را بر روی پوست صورت خود بمالید.

2. ماسک عسل و لیمو:

عسل دارای خاصیت ضد باکتریال است و لیمو، قابلیت تنظیم چربی پوست را دارد. برای استفاده از این ماسک خانگی می‌توانید مخلوطی از عسل طبیعی و چند قطره آب لیمو را تهیه کنید و به صورت یک ماسک روی پوست خود بمالید.

3. استفاده از بخور:

استفاده از بخور باعث می‌شود تا منافذ پوست باز شوند و چربی اضافه از پوست تخلیه شود. برای این کار می‌توانید از دستگاه بخور صورت استفاده کنید یا حتی می‌توانید یک ظرف را از آب گرم پر کنید و صورت خود را با فاصله‌ای مناسب از آن نگه دارید و یک حوله بر روی سر خود بیاندازید.

4. استفاده مستقیم از مواد طبیعی بر روی جوش‌ها:

برخی مواد طبیعی مانند چای سبز، آووکادو، عصاره آلوئه ورا و روغن درخت چای خواص ضد باکتریال و ضد التهابی دارند. می‌توانید از این مواد را به صورت مستقیم روی جوش‌ها بمالید.

ماسک آووکادو و خواص فوق‌العاده آن برای پوست
ماسک آووکادو و خواص فوق‌العاده آن برای پوست
روز به روز، مراقبت از پوست و بهبود آن برای همه ما اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. همگی به دنبال راهکارهایی هستیم که پوستمان را تغذیه کرده، آن را نرم و لطیف کند و به ما ظاهری جوان و تازه بخشد. اگر در جستجوی راهکارهای طبیعی و موثر برای بهبود پوست هستید، باید

نکات تکمیلی مراقبت از پوست چرب و جوش دار

 • تغذیه سالم و مناسب نقش مهمی در بهبود وضعیت پوست چرب و جوش دار دارد. . سعی کنید از مصرف مواد غذایی چرب و شیرین خودداری کنید. سعی کنید از میوه‌ها، سبزیجات، غلات کامل و محصولات لبنی که باعث بهبود کیفیت پوست می‌شوند، استفاده نمایید.
 • اجتناب از لمس بیش از حد صورت بسیار مهم است. چرا که دستان ممکن است آلوده و حاوی باکتری‌ها باشند و التهابات پوست را بیشتر کنند.
 • استفاده از آب به مقدار کافی نیز برای پوست چرب و مستعد آکنه بسیار مفید است.
 • از لوازم آرایشی فاقد روغن و غیرکومدوژنیک استفاده کنید. این لوازم آرایشی کمتر احتمال دارند منافذ پوست را مسدود کنند و به ایجاد جوش‌های بیشتر کمک کنند.
 • قبل از خواب حتماً آرایش خود را به طور کامل از صورت خود پاک کنید.
 • استفاده از پارچه‌های نرم و تمیز برای این نوع پوست بسیار مهم است.
 • استرس می‌تواند به افزایش تولید چربی پوست و ظهور جوش‌ها منجر شود. در نتیجه لازم است استرس خود را کنترل کنید.

سخن پایانی

در نهایت، مراقبت از پوست چرب و جوش دار امری حائز اهمیت است که نیازمند روتینی منظم و استفاده از محصولات مناسب می‌باشد. با استفاده از شوینده‌ها، تونرها، مرطوب کننده‌ها و ضد آفتاب‌های مناسب، می‌توانید بهبود قابل توجهی را در وضعیت پوست خود تجربه کنید.

اگر شما هم می‌خواهید مراقبت از پوست چرب و جوش دار را جدی بگیرید و از محصولات اورجینال و خارجی با کیفیت برخوردار شوید، به فروشگاه اینترنتی سوراو مراجعه کنید. ما در فروشگاه امکان خرید مجموعه‌ای گسترده از بهترین محصولات مراقبت از پوست چرب و مستعد آکنه که توسط برندهای معتبر تولید شده‌اند را برای شما فراهم کرده‌ایم.