متن راهنمای خود را در اینجا اضافه کنید

تخفیف ویژه | محصولات اورجینال خارجی

فرق فیس واش با ژل شستشو در چیست؟

فرق فیس واش با ژل شستشو

شوینده‌های صورت انواع بسیار مختلفی دارند که می‌توان بر حسب سلیقه، نوع پوست، خاصیت و ویژگی‌هایشان از بین آن‌ها شوینده مورد نظر را پیدا کرد. برخی از آن‌ها قدرت پاک‌کنندگی عمیق و کامل دارند، در حالی که برخی دیگر بسیار ملایم هستند. هریک از آن‌ها می‌توانند حاوی ترکیبات خاصی باشند و علاوه‌بر تمیز‌کردن، اثر ویژه‌ای بر روی پوست بگذارند. گاهی مخاطبان سوال می‌کنند که تفاوت بین انواع محصولات شوینده صورت چیست. برای مثال، فرق فیس واش با ژل شستشو در چیست؟ یا ژل و فوم شستشو چه فرقی با پاک کننده‌ها دارند؟ برای یافتن یک پاسخ درست و اصولی، با ما همراه باشید.

 

فیس واش های برند سیمپل

 

فیس واش به چه محصولاتی گفته می‌شود؟

بطور کلی هرمحصولی که از آن برای پاکسازی پوست از آرایش، چربی، آلودگی، ذرات گرد و غبار و کثیفی‌ها استفاده می‌شود، در دسته شوینده‌ها و پاک‌کننده‌ها جای می‌گیرند. به شوینده‌ها فیس واش (Face Wash) و به پاک‌کننده‌ها کلینزر (Cleanser) گفته می‌شود. اگرچه هردو کار مشابهی انجام می‌دهند و پوست صورت را با ترکیبات خود تمیز می‌کنند، اما یک تفاوت اساسی نیز دارند که آن‌ها را در دو دسته ازهم جدا می‌کند. این تفاوت، قدرت کف‌کنندگی است. البته برخی برند‌ها محصولات شستشو (واشینگ) خود را نیز با عنوان کلینزر معرفی می‌کنند.

پاک‌کننده‌ها محصولاتی مایع، کرمی، شیری، ژل مانند و یا بسیار آبکی هستند که سطح پوست را از آرایش، چربی و رنگدانه، جرم و کثیفی تمیز می‌کنند. همچنین می‌توانند خاصیت آبرسانی و آرامش‌بخشی به پوست داشته باشند. فیس‌واش‌ها یا شوینده‌ها، برای تمیزکردن عمیق‌تر پوست و منافذ آن تولید شده‌اند. این محصولات بافت برپایه آب مایع، ژلی، کرمی، فومی و حتی جامد دارند که در تماس با رطوبت و مالش روی پوست، بافتی کف‌آلود تولید می‌کنند.

قبل از رسیدن به فرق فیس واش با ژل شستشو باید بگوییم که پاک‌کننده‌ها و شوینده‌های صورت انواع مختلفی دارند. یک پاک‌کننده می‌تواند میسلارواتر، تونر، شیرپاک‌کن، بالم پاک کننده و… باشد. فیس واش‌ها نیز به صورت‌های متنوعی مانند مایع شستشو، فوم شستشو، ژل شستشو، شوینده کرمی، پن‌ها و صابون‌ها تولید می‌شوند. در پاکسازی دو مرحله‌ای پوست که به آن دابل کلینزینگ گفته می‌شود، از یک پاک‌کننده و فیس واش پشت سرهم استفاده می‌شود تا پاکسازی پوست موثر باشد و از خشکی و تحریک پوست یا باقیماندن آرایش در منافذ آن جلوگیری شود.

 

فرق فیس واش با ژل شستشو در چیست؟ چه تفاوتی بین انواع شوینده ها وجود دارد؟

 

ژل شستشو چیست؟

ژل شستشو نوعی فیس واش است که دارای بافتی ژلی، سبک و نسبتا روان است. یک فرق فرق فیس واش با ژل شستشو در بافت ژل مانند آن و لغزنده آن است. این محصول را می‌توان در کف دست پمپاژ کرده و در مالش بین دو دست مرطوب، از آن کف درست کرد. سپس کف حاصل شده را روی پوست ماساژ می‌دهیم تا پوست را از ذرات چربی، آلودگی، باقیمانده آرایش و هرگونه ناخالصی تمیز کرده و شستشو دهد.

ژل شستشو از قوی‌ترین فیس واش‌ها برای شستشوی پوست و ازبین بردن چربی اضافی آن است. این محصولات قدرت پاک‌کنندگی عمیق‌تری نسبت به شوینده‌های کرمی، جامد و مایع دارد. همچنین از آن‌جا که می‌توانند باکتری مولد آکنه را از بین برده و منافذ پوست را عمیقا تمیز کنند، برای پوست‌های چرب و مختلط، گزینه‌ی مناسبی هستند.

ژل‌ها سبوم اضافی پوست را به‌خوبی از بین برده و به پوست احساس شادابی و تازگی می‌دهند. اگر پوست مستعد آکنه نیز داشته باشید، می‌توانید روی توانایی پاکسازی عمیق آن حساب باز کنید. بنابراین مورد بعدی فرق فیس واش با ژل شستشو را می‌توان در همین مورد دانست. ژل شستشو معمولا برای شستن پوست خشک و حساس یا پوست‌های دهیدراته پیشنهاد نمی‌شود. مگر اینکه با یک فرمولاسیون ویژه توسط یک برند حرفه‌ای و بطور و سازگار با این نوع پوست‌ها ساخته شده باشد.

ژل شستشو منافذ پوست شما را باز کرده، درون آن ها نفوذ می‌کند و چربی و آلودگی را در خود حل می‌کند. دقت داشته باشید که ژل شستشو نوعی فیس واش است، اما ژل پاک کننده می‌تواند خاصیت کف کنندگی نداشته باشد و صرفا یک کلینزر یا پاک کننده آرایش باشد.

 

 

مشاهده و خرید انواع فوم و ژل شستشو

https://suraw.com/product-category/skin-pro/cleaners/gel-foam-skin-wash/

 

 

انواع ژل شستشو از برند نیتروژنا

 

ژل شستشوی صورت از برند گارنیه (گارنیر)

 

فرق فیس واش با ژل شستشو چیست؟

همان‌طور که از توضیحات مشخص بود، ژل شستشو خود نوعی فیس واش است که می‌توان از آن برای شستشو و تمیزکردن روزانه‌ی پوست استفاده کرد. پس نمی‌توان گفت کاملا دوچیز متفاوت هستند، اگرچه انواع فیس واش با فیس‌واش های ژلی تفاوت‌هایی دارند. این محصول بافت ژلی و لغزنده دارد که میزان کمی حباب و کف درست می‌کند و قدرت پاک‌کنندگی بالایی دارد. این ژل‌های شفاف درست مانند بقیه فیس واش‌ها حاوی ذرات پاک کننده و سورفکتانت‌ها هستند تا چربی و آلودگی را از روی پوست بردارند.

قدرت نفوذ ژل شستشو در پوست، نسبت به اکثر فیس واش‌ها بالاتر بوده و قدرت پاکسازی آن نیز بیشتر است. پس افرادی با پوست چرب، مختلط چرب و مستعد جوش باید از آن استفاده کنند. در مقابل، افرادی که پوست کم آب، خشک، حساس و نرمال دارند، بهتر است از فیس واش‌های مایع و کرمی استفاده کنند. چراکه ژل شستشوبه دلیل داشتن ترکیباتی مانند سدیم لوریل سولفات، می‌تواند احساس سفتی و کشیدگی یا حتی پوسته پوسته شدن در آن‌ها ایجاد کند.

بنابراین یک تفاوت اساسی از فرق فیس واش با ژل شستشو در این است که ژل شستشو انتخاب مناسب‌تری برای پاکسازی عمیق پوست و جلوگیری از ایجاد آکنه است. اگرچه در برخی از پوست‌ها می‌تواند باعث تشدید خشکی یا تحریک کننده باشد. بافت ژل آن حس مطبوعی روی پوست ایجاد می‌کند و در برخی موارد، حاوی دانه‌های اسکراب است تا عمق لایه‌برداری و پاکسازی پوست را افزایش دهد.

 

شوینده های صورت کلینیک (صابون مایع)

 

شوینده صورت از برند سراوی

 

 

از کدام محصول باید استفاده کرد؟

استفاده از فیس‌واش‌ها یا شوینده‌های صورت، از مراحل مهم برای پاکسازی و تمیزکردن پوست است که حتی اگر آرایشی نداشته باشید و در روتین صبح، نباید از آن غافل شد. یک شوینده کف‌کننده با میزان کف زیاد یا کم، پوست را به‌طور موثری تمیزکرده و برای جذب محصولات مراقبتی بعدی آماده می‌کند. همچنین از مشکلات رایج پوست که ناشی از انباشت آلودگی و چربی در منافذ آن است، پیشگیری خواهدکرد.

با توجه به فرق فیس واش با ژل شستشو می‌توان تصمیم گرفت که از کدام شوینده صورت استفاده کنید. ژل شستشو را می‌توان با سایر انواع فیس‌واش مانند فوم شستشو یا شوینده کرمی جایگزین کرد.

استفاده از کلینزر یا پاک‌کننده‌ها نیز ضرورت دارد. در صورتی که آرایش دارید، علاوه‌بر چربی پوست و آلودگی هوا که روی صورت می‌نشیند، میزان قابل توجهی از رنگدانه، چربی و ترکیبات مواد آرایشی نیز روی پوست هستند. درصورتی که قبل از شستشوی صورت آن‌ها را پاک نکنید، ممکن است فیس‌واش نتواند پوست را کاملا تمیز کند و در منافذ پوستتان (هرچند که در ظاهر متوجه نشوید) مواد میکاپ باقی بماند. اگر شب‌ها پوست کاملا تمیز نشود و با همان وضعیت به رختخواب بروید، پیری زودرس پوست و جوش صورت از شایع‌ترین مشکلات شما در آینده خواهند بود.

به‌همین دلیل است که باید از یک پاک‌کننده آرایش متناسب با نوع پوستتان استفاده کنید تا ابتدا آرایشتان پاک شود. در قدم بعدی باید از فیس‌واش‌ها برای کامل‌کردن پاکسازی استفاده کنید. اگر آرایشی نداشته باشید یا روتین صبح را انجام می‌دهید، استفاده از پاک‌کننده یا کلینزر ضرورتی ندارد و فقط از فیس‌واش استفاده کنید. نونر از دیگر پاک‌کننده‌هاست که استفاده از آن در برنامه مراقبت پوستی لازم است. تونر نهایی‌ترین مرحله تمیزکردن صورت بوده و در آخرین مرحله منافذرا پاکسازی و منقبض، پوست را آرام و اسیدیته آن را تنظیم می‌کند.

 

انواع شوینده صورت برند سراوی CeraVe

 

ژل شستشوی صورت را انتخاب کنم یا بقیه فیس واش ها؟
فرق فیس واش با ژل شستشو چیست؟

 

 

 

سوال یا پیشنهادی دارید در کامنت بپرسید

دیدگاهتان را بنویسید

مطالب بر اساس دسته بندی ها

از طریق ذیل می توانید براساس دسته بندی ها مطالب را مشاهده کنید.

مقالات مرتبط

در ذیل لیست مقالات مرتبط را مشاهده می کنید.

الیزابت آردن

الیزابت آردن (Elizabeth Arden) برندی که مفهوم زیبایی را کامل کرد

برند الیزابت آردن (Elizabeth Arden) یک برند بسیار فعال در زمینه ی محصولات آرایشی – بهداشتی، و مراقبت از پوست و انواع عطر و ادکلن است. این شرکت آمریکایی با وجود گذشت حدود 110 سال از شروع کارش هنوز هم حرفه ای و متناسب با نیازهای روز فعالیت می کند.