SiteLogo

8 دلیل اصلی پف زیر چشم + راه های درمان آن(✅تایید شده توسط مائده فتاحی کارشناس سوراو)
دلایل پف زیر چشم و راه های درمان آن

پف زیر چشم به دلایل مختلفی  می‌تواند اتفاق بیفتد. برخی از اصلی‌ترین و مهم‌ترین دلایل پف زیر چشم، شامل موارد زیر می‌شوند:

 • کمبود خواب
 • التهاب یا عفونت چشم
 • آلرژی
 • افزایش سن
 • عوامل ژنتیکی
 • مصرف زیاد نمک
 • استفاده از الکل و سیگار
 • عوامل محیطی
 • و…

در ادامه قصد داریم شما را با دلایل این مشکل پوستی در پوست اطراف چشم بیشتر آشنا کنیم و راه‌های درمان پف زیر چشم را نیز برای شما شرح دهیم.

دلایل پف زیر چشم و راه های درمان آن

8 دلیل اصلی پف زیر چشم

پف زیر چشم، می‌تواند ناشی از موارد زیر باشد:

1. کمبود خواب

یکی از دلایل اصلی پف زیر چشم، کمبود خواب می‌باشد. خواب کافی نقش بسیار مهمی در حفظ سلامتی و تازگی پوست دارد. عدم داشتن خواب کافی باعث افزایش استرس و فشار روحی و جسمی می‌شود. این موضوع می‌تواند باعث تورم و گردش خون نامناسب در منطقه زیر چشم شود که به طور مستقیم منجر به پف زیر چشم می‌شود.

اگر پف زیر چشم شما به واسطه کمبود خواب باشد، راه‌های وجود دارد که می‌توانید به واسطه آن‌ها، کیفیت خواب خود را بالا ببرید:

 • ایجاد الگوی خواب منظم

تلاش برای خواب و بیدار شدن در ساعات ثابتی به منظور ایجاد الگوی خواب منظم، می‌تواند به جلوگیری از ایجاد پف زیر چشم و بهبود آن، کمک می‌کند.

 • محدود کردن مصرف کافئین و الکل

مصرف زیاد کافئین و الکل می‌تواند موجب اختلال در الگوی خواب شود. تلاش برای محدود کردن مصرف آن‌ها بهبود خواب را تسهیل می‌کند.

 • ایجاد محیطی مناسب برای خواب

خواب در محیطی آرام و تاریک با استفاده از پتو و بالشتی مناسب، می‌تواند بهبودی قابل توجه در کیفیت خواب ایجاد کند.

 • استفاده از تکنیک‌های آرامبخش قبل از خواب

انجام برخی کارها قبل از خواب، مانند ماساژ، تمرینات تنفسی، مدیتیشن و… می‌تواند به آرامش قبل از خواب و بهبود خواب منجر شود. 

2. آلرژی

آلرژی می‌تواند یکی دیگر از دلایل اصلی پف زیر چشم باشد. واکنش بدن به عوامل مختلف مانند گرده‌های گیاهان، حیوانات خانگی، مواد شیمیایی یا غذاها می‌تواند باعث واکنشات التهابی در اطراف چشم‌ها و در نتیجه پف زیر چشم گردد.

در صورتی که آلرژی باعث ایجاد پف چشم شود باید الرژی خود را کنترل کنید. برای این کار می‌توانید به موارد زیر عمل کنید:

 • عوامل آلرژی زا خود را شناسایی کنید

مشاوره با پزشک برای شناسایی عوامل آلرژی زا و پیگیری روش‌هایی برای اجتناب یا کاهش تماس با آن‌ها از جمله موارد مهم است که می‌تواند کمک بسیاری به کنترل آلرژی کند.

 • استفاده از داروهای ضد آلرژیک

پزشک ممکن است برای کنترل واکنش‌های آلرژیک و کاهش پف زیر چشم، داروهای ضدآلرژیکی مثل آنتی‌هیستامین‌ها یا داروهای دیگری را به شما توصیه کند.

 • استفاده از آب گرم

شستشوی چشم با آب ولرم، در کاهش آلرژن‌های موجود در اطراف چشم‌ها می‌تواند موثر باشد. از این رو برای جلوگیری از پف چشم به واسطه آلرژی می‌توانید هر چند بار یک بار، چشم های خود را با آب گرم بشویید.

 • استفاده از چای سبز یا خیار

قرار دادن کیسه‌های چای سبز یا خیار سرد بر روی چشم‌ها می‌تواند در کاهش التهاب و پف زیر چشم بسیار موثر باشد.

دلایل پف زیر چشم و راه های درمان آن

3. التهاب

عفونت چشم یا التهاب سینوس‌ها ممکن است منجر به واکنشات التهابی در اطراف چشم‌ها شوند و علائمی همچون قرمزی، تورم و پف را زیر چشم ایجاد کنند.

اگر پف زیر چشم شما به واسطه التهاب و عفونت باشد، لازم است سریعا به پزشک مراجعه کنید و در صورت تجویز پزشک از قطره‌های چشمی ضد التهاب، استفاده نمایید. در کنار این کار، می‌توانید از روش‌های زیر نیز کمک بگیرید:

 • استفاده از کمپرس‌های گرم یا سرد

استفاده از کمپرس گرم یا سرد بر روی منطقه دور چشم می‌تواند در کاهش التهاب و تسکین علائم آن مفید باشد.

 • مراقبت و استراحت

استراحت کافی و مراقبت از چشم‌ها با استفاده از قرار دادن کمپرس یا استفاده از قطره‌های مرطوب‌کننده و ضد التهاب، می‌تواند در بهبود زودتر علائم التهاب کمک کند.

4. افزایش سن

با بالارفتن سن و پیری، پوست زیر چشم نیز تحت تأثیر قرار می‌گیرد و امکان دارد نازک‌تر شود و انعطاف‌پذیری آن از بین برود. در نتیجه، افزایش سن را می‌توان یکی از دلایل مهم و اصلی پف زیر چشم، دانست. برای مقابله و درمان پف زیر چشم به واسطه سن، می‌توانید از روش‌های زیر کمک بگیرید:

 • استفاده از کرم‌ها و محصولات ضد پیری دور چشم

استفاده از کرم‌ها و محصولات ضد پیری دور چشم، می‌تواند به تقویت و حفظ انعطاف‌پذیری پوست زیر چشم کمک کند و در نتیجه، پف آن را کاهش دهد.

 • ماساژ پوست دور چشم

ماساژ آرام و مداوم با استفاده از محصولات مرطوب‌کننده دور چشم، می‌تواند به بهبود گردش خون و تقویت پوست این ناحیه کمک کند و کاهش پف زیر چشم را به دنبال داشته باشد.

دلایل پف زیر چشم

5. عوامل ژنتیکی

عوامل ژنتیکی می‌توانند نقش مهمی در ایجاد پف زیر چشم داشته باشند. گاهی اوقات، وجود این مشکل در خانواده‌ها به عنوان یک الگوی ژنتیکی ارثی نشان داده می‌شود که موجب افزایش احتمال بروز پف زیر چشم در افراد می‌شود.

راه‌های مدیریت پف زیر چشم بر اساس عوامل ژنتیکی، به شرح زیر است:

 • مراقبت منظم از دور چشم

استفاده از کرم‌ها یا ژل‌های مرطوب‌کننده و ضد پف می‌تواند در کاهش ظاهر پف زیر چشم کمک کند.

 • مشاوره با پزشک متخصص یا اسکین کر 

بررسی و مشاوره با پزشک می‌تواند به ارائه راهکارهای درمانی مناسب و مطابق با وضعیت ژنتیکی فرد کمک کند.

 • تغذیه مناسب

رژیم غذایی با توجه به نکات سلامتی پوست و مصرف مواد غذایی غنی از ویتامین‌ها و آنتی‌اکسیدان‌ها می‌تواند به بهبود وضعیت پوست کمک کند.

6. مصرف زیاد نمک

استفاده بیش از حد از نمک می‌تواند احتمال ایجاد پف زیر چشم را افزایش دهد. در واقع نمک باعث احتباس آب در نقاط مختلف بدن می‌شود و احتباس آب در زیر چشم به واسطه نمک، می‌تواند منجر به پف زیر چشم شود. 

برای کنترل و رفع پف زیر چشم ناشی از مصرف زیاد نمک، در گام اول لازم است الگوی مصرف نمک خود را تغییر دهید و به طور کلی از نمک کمتری استفاده نمایید. بعد از این کار، می‌توانید اقدامات زیر را انجام دهید:

 • مصرف بیشتر مایعات

استفاده از مایعات بیشتر مانند آب می‌تواند به جلوگیری از احتباس آب در بدن کمک کند و در نتیجه یه کاهش پف زیر چشم ناشی از مصرف نمک، منجر شود.

 • رژیم غذایی سالم

مصرف مواد غذایی غنی از مواد مغذی، از جمله میوه‌ها و سبزیجات، می‌تواند به کاهش علائم پف زیر چشم کمک کند.

آیا کرم های دور چشم برای کاهش تیرگی و پف زیر چشم موثر هستند؟
آیا کرم های دور چشم برای کاهش تیرگی و پف زیر چشم موثر هستند؟
کرم‌های دور چشم، عموما برای مراقبت از پوست اطراف چشم، به عنوان بخشی از روتین مراقبت از پوست روزانه و شبانه، مورد استفاده قرار می‌گیرند. برندهای مختلف، اغلب ادعا می‌کنند، کرم های دور چشم، برای به تاخیر اندان روند پیری پوست موثر هستند و برخی از آن‌ها ن

7. استفاده از الکل و سیگار

استفاده از الکل و سیگار می‌تواند از عوامل دیگری باشند که به افزایش احتمال پف زیر چشم کمک می‌کنند. الکل می‌تواند باعث ایجاد دهیدراسیون و اختلال در آب و الکترولیت‌ها شود که منجر به انسداد عروق و بافت‌های اطراف چشم شده و منجر به پف زیر چشم می‌گردد. همچنین، مصرف سیگار می‌تواند منجر به ایجاد التهابات در بدن شود که ممکن است به پف زیر چشم منتهی شود.

برای اینکه پف زیر چشم ناشی از الکل و سیگار را بهبود بخشید، ابتدا لازم است مصرف الکل و سیگار را قطع کنید یا آن را به میزان قابل توجهی کاهش دهید. در کنار این کار، می‌توانید از تکنیک‌هایی برای کاهش استرس و… نیز استفاده نمایید.

8. عوامل محیطی

عوامل محیطی می‌توانند به عنوان عواملی که پف زیر چشم را تشدید می‌کنند، مطرح شوند. در واقع، عواملی مانند آلودگی هوا، تماس با مواد شیمیایی و تابش‌های مضر خورشید، می‌توانند منجر به التهابات و آسیب‌هایی در پوست اطراف چشم شوند که پف زیر چشم را تشدید کنند.

روش‌هایی برای کاهش تاثیرات عوامل محیطی بر پف زیر چشم وجود دارد که به شرح زیر می‌باشند:

 • حفاظت از پوست در برابر نور خورشید

استفاده از کرم‌های ضد آفتاب و استفاده از عینک‌های آفتابی می‌تواند به حفظ سلامت پوست اطراف چشم کمک کند.

 • استفاده از محصولات حاوی آنتی اکسیدان

استفاده از محصولات پوستی حاوی آنتی‌اکسیدان‌ها می‌تواند به محافظت از پوست در برابر آسیب‌های محیطی کمک کند.

 • پاکسازی متداول پوست

شستشوی منظم پوست اطراف چشم می‌تواند از تأثیرات مخرب عوامل محیطی بکاهد و پف زیر چشم را کاهش دهد.

درمان پف زیر چشم

راه‌هایی برای درمان پف زیر چشم

راه‌های متعددی برای بهبود و کنترل پف زیر چشم وجود دارد که در این بخش نحوه استفاده از هر یک را خواهید آموخت:

 • استفاده از کمپرس سرد یا گرم

استفاده از کمپرس (گرم یا سرد) می‌تواند به تسکین پف زیر چشم کمک کند و در بسیاری از موارد، علائم پف را بهبود بخشد. برای استفاده از این روش، ابتدا لازم است کمپرس را در یخچال یا فریزر قرار دهید تا خنک شود، سپس آن را روی دور چشم‌های خود قرار دهید و برای ۱۰-۱۵ دقیقه نگه دارید. مهم است که کمپرس را در یک پارچه یا دستمال نازک بگذارید تا پوست مستقیماً با آن در تماس نباشد تا از آسیب به پوست جلوگیری شود.

در خصوص کمپرس گرم نیز، ابتدا باید برای مدت کوتاهی کمپرس را در آب گرم قرار دهید و سپس آن را بر روی دور چشم‌ها بگذارید و برای ۱۰-۱۵ دقیقه نگه دارید. همچنین می‌توانید از حمام بخار، دستمال گرم یا دستگاه‌های کمپرس گرم هم استفاده کنید.

 • ماساژ ملایم پوست دور چشم

قبل از شروع ماساژ، ابتدا دست‌ها را با آب و صابون ضدعفونی کنید. سپس مقداری از کرم یا روغن مناسبی را با انگشتان خود به طور دقیق بر روی محل پف زیر چشم بزنید. سپس کاملا با ملایمت، انگشت خود را با حرکات دورانی بر روی این ناحیه حرکت دهید. خوب است این حرکات از سمت چشم به سمت خارج انجام شود. این حرکات را به طور ملایم و به مدت 2-3 دقیقه انجام دهید بعد از ماساژ، چشم‌ها را ببندید و چند دقیقه استراحت کنید.

این روش را روزانه یا به میزان مورد نیاز تکرار کنید.

این روش ممکن است برای پف زیر چشم که ناشی از استرس، خستگی یا انسداد لنفاوی استفاده شود. 

 • استفاده از محصولات ضد پف دور چشم

استفاده از محصولات پوستی مانند کرم‌ها و ژل‌های ضد پف دور چشم، همچنین محصولات دور چشم حاوی ویتامین K و کافئین می‌تواند به کاهش پف زیر چشم کمک کند. این محصولات اغلب دارای خصوصیات ضد التهابی، آبرسانی و تقویت کننده برای پوست زیر چشم هستند که می‌توانند ظاهر پف را کاهش دهند.

به طور کلی، استفاده از این محصولات به طور منظم در صبح و شب بعد از تمیز کردن پوست می‌تواند مفید باشد.

با این دور چشم امبریولیس با چروک، پف و تیرگی خداحافظی کنید!
با این دور چشم امبریولیس با چروک، پف و تیرگی خداحافظی کنید!
این کرم دور چشم امبریولیس که از سری Artist Secret است، دور چشم را مرطوب و پوست آن را بازسازی می‌کند. مهمترین ویژگی آن، درهم‌آمیختن عملکرد زیبایی و سلامتی پوست است و به‌همین دلیل در کنار تغییر ظاهر پوست و افزایش شادابی و جوانسازی آن، خواص مراقبتی ویژه

بهترین محصولات ضد پف زیر چشم

بهترین محصولات پوستی برای کاهش پف زیر چشم عموماً حاوی موادی مانند آنتی‌اکسیدان‌ها، پپتیدها، ویتامین‌ها و مواد ضد التهاب هستند که می‌توانند به تسکین پف و کاهش ظاهر آن کمک کنند. در این بخش با 3 محصول محبوب و موثر که برای کاهش پف زیر چشم توصیه می‌شوند، آشنا خواهید شد:

 • سرم دور چشم کلارنس | لیفت کننده و ضد چروک قوی

سرم دور چشم کلارنس مدل V SHAPING LIFT، یک سرم دور چشم ضد چروک و ضد پف قوی است که برای پوست افراد آسیایی فرموله شده است. در ترکیبات این سرم دور چشم، کافئین وجود دارد که سبب رفع خستگی پوست دور چشم می‌شود. 

به طور کلی شما با استفاده مداوم از این سرم دور چشم کلارنس، می‌توانید شاهد کاهش پف، جوانی و روشنی پوست دور چشم خود باشید.

 • سرم دور چشم اوردینری | ضد چروک، پف و تیرگی

سرم دور چشم اوردینری مدل مولتی پپتید، از جمله سرم‌های دور چشم بسیار سبک است که فرمولاسیونی مبتنی بر آب دارد. فرمولاسیون این سرم دور چشم دارای چندین نوع پپتید است که استفاده از آن می‌تواند منجر به کاهش علائم پیری پوست اطراف چشم شود و به طور کلی، تیرگی، چروک‌های سطحی و پف زیر چشم را از بین ببرد.

 • کرم دور چشم امبریولیس | از بین برنده پف، تیرگی و چروک

کرم دور چشم امبریولیس مدل Radiant Eye، از دیگر محصولات دور چشم فوق العاده است که به واسطه برخورداری از آلوئه ورا و گلیسیرین،  هم پف زیر چشم را از بین می‌برد و هم باعث کاهش پف زیر چشم می‌شود. 

این کرم دور چشم با ترکیباتی که دارد، مشکلات بسیاری از پوست دور چشم را بهبود می‌بخشد و باعث ایجاد حس شادابی و طراوت در پوست اطراف چشم می‌شود.

 • کرم دور چشم استی لادر | ضد پیری و ضد پف 

کرم دور چشم استی لادر مدل ادونس نایت ریپیر، کرم دور چشم دیگری است که می‌توانید از آن برای بهبود پف زیر چشمتان استفاده نمایید. 

این کرم دور چشم استی لادر، با توجه به ترکیبات و فرمولاسیونی که دارد، مزایای متعددی برای پوست این ناحیه دارد. از این رو به عنوان یک کرم دور چشم چند منظوره شناخته می‌شود که نه تنها باعث درمان پف زیر چشم می‌شود، بلکه علائم پیری دور چشم را کاهش می‌دهد و از پوست این ناحیه در برابر عوامل گوناگونی از جمله استرس اکسیداتیو، رادیکال‌های آزاد، نور آبی، کم خوابی، عوامل محیطی و… محافظت می‌کند.

 • ژل کرم دور چشم بایودرما | ضد چین و چروک، ضد پف و ضد تیرگی

ژل کرم دور چشم بایودرما مدل سنسیبیو آی، یکی دیگر از محصولات چند منظوره پوست دور چشم است که می‌تواند مشکلات متعددی از پوست ناحیه دور چشم را برطرف نماید. 

برخورداری از فرمولاسیونی پیشرفته، یکی از مزایای منحصر به فرد این ژل کرم دور چشم است که باعث می‌شود بعد از مدت کوتاهی از مصرف این محصول، پف زیر چشم‌تان به میزان قابل توجهی کاهش پیدا کند. 

کافئین و هیالورونیک اسید، از جمله ترکیبات موثر موجود در این محصول هستند که آن را به یک ضد پف، ضد تیرگی و جوان کننده عالی تبدیل کرده‌اند.

سخن پایانی

در این مطلب، بررسی کردیم که پف زیر چشم می‌تواند ناشی از عوامل گوناگونی مانند کمبود خواب، استفاده از الکل و سیگار، عوامل محیطی، آلرژی‌ و… باشد. روش‌هایی که برای کاهش این مشکل موثر هستند نیز شامل مراقبت‌های خانگی، استفاده از کمپرس گرم یا سرد، ماساژ ملایم دور چشم، استفاده از محصولات پوستی ضد پف و… می‌باشند.

هر چند که این روش‌ها می‌توانند در کاهش پف زیر چشم موثر باشند، اما در صورتی که مشکل شما مداوم و شدید باشد، بهتر است با پزشک مشورت کنید تا علت اصلی را تشخیص داده و راهکارهای درمانی مناسب را برای شما توصیه کند. 

همچنین می‌تواند برای استفاده از محصولات دور چشم ضد پف، از کارشناسان سوراو، مشاوره تخصصی دریافت کنید. سوراو بستری را برای شما فراهم کرده است که شما می‌توانید با راهنمایی کارشناسان مجرب حوزه پوست، بهترین محصولات پوستی را برای خود انتخاب کنید و آن‌ها را با قیمتی مناسب، همراه با تضمین اصالت کالا، خریداری نمایید.