متن راهنمای خود را در اینجا اضافه کنید

تخفیف ویژه | محصولات اورجینال خارجی

مزایای استفاده از شامپو بدن برای پوست

مزایای استفاده از شامپو بدن برای پوست

شما برای شستشوی پوست خود، از صابون استفاده می‌کنید یا شامپو بدن؟ فکر می‌کنید کدام یک در حقیقت برای پوست شما بهتر است؟ آیا تا به حال به مزایای شامپو بدن یا صابون‌ها فکر کرده‌اید؟ افراد مختلف قطعا انتخاب‌های متفاوتی دارند و محصولات بهداشتی متفاوتی را ترجیح می‌دهند. دلیل تنوع بالای محصولات شوینده و بهداشتی موجود در جهان هم همین است. اما همیشه باید دلیلی برای انتخاب‌های خود داشته باشیم، چون بی انصافی است که پوست ما از بدنمان محافظت کند ولی ما از آن محافظت نکنیم! با ما همراه باشید تا به شما بگوییم که شامپو بدن‌ ها چه مزایا و فوایدی دارند که این همه طرفدار در دنیا دارند.

 

 

 

مشاهده تمامی شامپو بدن‌های خارجی اورجینال

https://suraw.com/product-category/body-products/body-wash/body-shampoo/

 

از چه زمانی مزایای شامپو بدن بین مردم مطرح شد؟

شامپو بدن‌ها در طول تاریخ می‌توانستند طیفی از صابون‌های مایع یا شاور ژل‌های نوین‌تر باشند. بنابراین بشر از مدت‌ها پیش انتخاب کرده بود که به جای فرم سفت شمش‌های صابونی، از فرم‌های مایع مختلفی که می‌ساخت، برای شستشوی بدن استفاده کند. اما شامپو بدن‌هایی به فرم امروزی، اولین بار در دهه 1800 ساخته شدند. مزایای شامپو بدن و لذتی که در حین استفاده به مصرف کننده می‌داد، خیلی زود باعث محبوبیت این محصولات شد.

پس کمپانی‌ها سعی کردند بر روی توسعه و بهبود آن‌ها وقت وهزینه فراوانی صرف کنند. در نهایت شاهد آن هستیم که در سال‌های اخیر، طیف گسترده‌ای از انواع شامپو بدن و شاور ژل در بازارهای جهانی وجود دارند که با خواص و فواید مختلفی ساخته شده‌اند. برخی افراد در این سال‌ها شامپو بدن را جایگزین صابون‌ها کردند و برخی دیگر به همان فرم قدیمی و سنتی صابون‌های قالبی وفادار ماندند.

اما همیشه این سوال در گوشه ذهن بشر وجود دارد که آیا این دو محصول، کاملا یک کار را انجام می‌دهند و فقط ظاهر متفاوتی دارند؟ یا اینکه آیا ترجیحی در استفاده از هریک وجود دارد یا انتخاب فقط به سلیقه‌ی مصرف کننده بستگی دارد؟ در ادامه به این سوال پاسخ خواهیم داد.

 

 

مزایای شامپو بدن یا شاور ژل ها چیست

 

 

شامپو بدن‌ها از چه موادی تشکیل شده‌اند؟

قبل از نام بردن مزایای شامپو بدن بهتر است مواد سازنده آن‌ها را بررسی کنیم. شامپو بدن‌ها از ترکیبات متعددی تولید می‌شوند که مهم‌ترین آن‌ها آب، سورفکتانت‌ها، بتائین، مرطوب کننده‌ها، رایحه‌ها، مواد موثره مفید و مغذی برای پوست، روغن‌ها یا اسانس‌های گیاهی و امولسیون کننده ها برای حفظ حالت غلیظ شامپو هستند.

سورفکتانت‌ها و بتائین‌ها عموما شوینده‌های ملایمی را تشکیل می‌دهند که با ایجاد کف، چربی، ذرات چسبیده و آلودگی‌های روی پوست را در خود حل و پاک می‌کنند. اما این سورفکتانت‌ها به حدی ملایم هستند که باعث خشکی، سوزش، تحریک و خارش پوست نمی‌شوند. در برخی از آن‌ها از سورفکتانت‌های متعدد استفاده می‌شود تا محصول کیفیت و قدرت خوبی در تمیز کردن پوست داشته باشد. سورفکتانت‌ اولیه کف و پاک کنندگی خوبی را فراهم می‌کند و همزمان سورفکتانت‌ ثانویه اثر ملایم‌سازی دارد تا از تحریک و خشک شدن بیش از حد پوست جلوگیری کند.

همچنین وجود مرطوب کننده‌ها یا اسانس و روغن‌های طبیعی کمک می‌کند پوست تقویت و نرم شود و از خشکی و کرختی پوست جلوگیری می‌کند. شامپو بدن‌ها به طوری طراحی می‌شوند که ph یا اسیدیته‌ی آن‌ها متناسب با اسیدیته‌ی طبیعی پوست بدن باشد. افزودن رنگ و رایحه‌های مختلف به فرمول آن‌ها هم یکی از مزایای شامپو بدن هاست که باعث می‌شود تجربه بهتری در حین استحمام داشته باشیم.

در گذشته، برخی از مواد مضر به دلیل ناآگاهی بشر در فرمول شامپوهای بدن و شاور ژل‌ها وجود داشت، مانند میکروبید و تریکلوزان. میکروبیدها ذرات بسیار ریز کروی از جنس پلاستیک هستند که برای لایه‌‌برداری پوست و از تریکلوزان به علت ضد قارچ و ضد باکتری بودنش برای ضد عفونی پوست استفاده می‌شد. این دو برای انسان یا محیط زیست، مضرات بالقوه‌ای داشتند. با این حال چندین سال است که هم اتحادیه اروپا و هم FDA استفاده از این دو را در محصولات بهداشتی پوست ممنوع کرده‌اند.

 

 

مزایای شامپو بدن یا شاور ژل ها چیست

 

 

 

چه تفاوتی بین شامپو بدن و صابون وجود دارد؟

چندین تفاوت مهم بین شامپو بدن و صابون وجود دارد، تفاوت اول در خشونت سورفکتانت‌های مورد استفاده است. در واقع ترکیباتی از این دو که کشش سطحی پوست را کاهش داده و باعث می‌شوند تمیزشدن پوست تسهیل شود، متفاوت هستند. سورفکتانت‌های شاور ژل و شامپو بدن، از فرایند صابون‌سازی حاصل نمی‌شوند؛ یعنی نتیجه‌ی واکنش بین روغن یا چربی با قلیاب صابون‌پزی نیستند.

بلکه بجای آن، از سورفکتانت‌ها و شوینده‌های مشتق شده از منابع گیاهی یا نفتی در آن‌ها استفاده شده است. همین موضوع باعث می‌شود این محصولات PH یا اسیدیته‌ی کمتری نسبت به صابون‌های معمولی (PH=8-9) داشته باشند و بدون شک این مورد یکی از مهمترین مزایای شامپو بدن است. چون همین تفاوت PH باعث می‌شود شامپو بدن‌ها بهتر بتوانند از پوست مراقبت کنند و تعادل طبیعی آن را برهم نزنند.

صابون‌های قالبی، برای اینکه حالت سفت و جامد خود را داشته باشند و قیمت تمام شده تولیدشان به صرفه باشد، معمولا فاقد گلیسیرین یا برخی دیگر از مرطوب کننده‌های بسیار موثر هستند. این مساله علاوه‌بر توانایی تولید کف زیاد در صابون‌ها، باعث خشکی پوست می‌شود. بسیاری از ترکیبات مفید برای پوست مثل شی باتر، آلوئه‌ورا، روغن جوجوبا، روغن زیتون، روغن آرگان، روغن بادام، روغن سویا و روغن و عصاره نارگیل بدون محدودیت به ترکیب شامپوبدن‌ها اضافه شده و باعث تقویت و تغذیه پوست می‌شوند.

این در حالی است که در صابون نمی‌توان براحتی از مواد مختلف با حفظ خاصیت و اثر حقیقی خود استفاده کرد. به همین دلیل است که مردم با توجه به مزایای شامپو بدن در داشتن مواد موثره‌ی متنوع گفته شده، به سمت این محصول جذب می‌شوند.

 

 

مزایای شامپو بدن یا شاور ژل ها چیست

 

 

مزایای شامپو بدن چیست؟

با توجه به تفاوت‌هایی که گفتیم، شامپو بدن‌ از چندین نظر برای شستشوی پوست، بهتر از صابون‌ است. در زیر بطور خلاصه مزایای یک شامپو بدن برای پوست را نام می‎بریم.

 

 

کاهش خشکی پوست

صابون‌ها و شامپوهای بدن هر دو تولید شده‌اند که چربی و آلودگی را از روی پوست بدن تمیز کنند، بنابراین طبیعی است که درجات مختلفی از خشکی پوست بعد از استحمام بروز کند. به همین دلیل است که توصیه می‌شود بعد از استحمام، حتما از لوسیون‌های مرطوب کننده پوست یا روغن‌های بدن و محصولات مشابه برای مرطوب کردن و آبرسانی پوستتان استفاده کنید.

اما شاورژل‌ها یا شامپوهای بدن کمتر از صابون‌ها باعث خشکی پوست می‌شوند، چون در آن‌ها به طور معمول از سورفکتانت‌های ملایم‌تری استفاده شده و حتی برخی از آن‌ها بدون سولفات هستند. همچنین، در رابطه با مزایای شامپو بدن می‌توان گفت که در فرمول مایع این محصولات، اغلب از مرطوب کننده‌ها، روغن‌ها و اسانس‌های گیاهی بسیار موثر برای هیدراتاسیون پوست استفاده می‌شود. بهم همین دلیل تا حد قابل توجهی کمتر از صابون باعث خشکی پوست می‌شود.

 

 

مزایای شامپو بدن در کاهش تحریک پوست

برخی از پوست‌ها در برابر صابون‌ها حساس هستند و دچار تحریک، خارش و خشکی بیش از حد می‌شوند. در حالی که فرمولاسیون شامپوهای بدن عموما ملایم‌تر بوده و برای پوست‌های حساس نسبتا مناسب‌تر است.

 

 

مزایای شامپو بدن یا شاور ژل ها چیست

 

 

حاوی مواد موثره پرخاصیت

اگر از طرفداران شامپو بدن یا شاور ژل‌های موجود در بازارهای جهانی باشید، حتما تا به حال در مورد خواص آن‌ها، رایحه‌های دل‌انگیز و ترکیبات ارزشمندشان شنیده‌اید. تا به جایی که حتی اگر طرفدار سرسخت این محصولات هم نباشید، اما بازهم دوشت داشتید حداقل یک بار هم که شده آن‌ها را امتحان کنید.

این یکی دیگر از مزایای شامپو بدن است؛ انواع روغن‌های گیاهی مفید و مغذی پوست یا اسانس‌های دانه‌ها و گیاهان و گل‌های متنوع به شامپو بدن‌ها اضافه می‌شوند تا در کنار شستشوی بدن، مانند یک شامپوی درمانی، خاصیت ویژه‌ای در اختیار پوست قرار دهند. برخی از آن‌ها رطوبت‌رسان هستند، برخی دارای ویتامین E و C و حتی برخی دیگر اسیدهای چرب مفیدی دارند که از خشکی و کشیدگی پوست بعد از استحمام جلوگیری می‌کنند.

از مواد موثره متنوع و مفید که بگذریم، اغلب این شامپوهای بدن حاوی رایحه‌های بسیار دوست داشتنی و وسوسه برانگیز مانند لیمو، شکوفه گیلاس، وانیل، نارگیل، نعناع و انواع عطرهای میوه‌ای جذاب هستند. کافی است یکبار آن‌ها را امتحان کنید تا برای همیشه از طرفداران این محصولات شوید.

 

 

مزایای شامپو بدن یا شاور ژل ها چیست

 

 

 

اسیدیته یا PH مناسب

مزایای شامپو بدن فقط محدود به همین موارد نمی‌شود، بلکه مورد مهم دیگری به اسم اسیدیته هم در سلامت پوست موثر است. صابون‌ها با اسیدیته‌ی بالای خود باعث می‌شوند پوست از حالت اسیدی طبیعی خود فاصله گرفته و به حالت قلیایی و بازی سوق می‌دهند. در حالی که پوست برای حفظ سلامت، زیبایی و رطوبت خود باید حالت اسیدی و PH پایین داشته باشد.

یک شامپو بدن یا شاور ژل بطوری ساخته می‌شود که اسیدیته کمتری داشته باشد و با تعادل طبیعی پوست سازگار باشد.

 

 

مزایای شامپو بدن در بهداشتی‌تر بودن

وقتی در حمام از صابون‌ها استفاده می‌کنیم، آن‌ها را با همان حالت خیس در جاصابونی می‌گذاریم. قرار گرفتن صابون خیس در یک ظرف و در محیط حمام، بهترین فرصت برای تجمع آلودگی و میکروب‌ها در فاصله بین دو استحمام است. امی پرلموتر (Amy Perlmutter) عضو گروه متخصصان پوست نیویورک می‌گوید :«صابون‌های شمشی با باقیماندن در محیط مرطوب می‌توانند محل رشد باکتری‌ها و کپک‌ها شوند! به همین دلیل است که توصیه می‌کنیم حداقل ماهانه صابون خود را عوض کنید.»

پس این هم از مزایای شامپو بدن است که بعد از استفاده درب آن کاملا بسته می‌شود و با رطوبت و میکروب‌های محیط در تماس نیست. همچنین فقط مقداری از محصول را که نیاز دارید، از بطری شامپو خارج می‌کنید و باقی مواد (برعکس صابون) دست نخورده می‌ماند. این مساله‌ی بهداشتی بودن حتی در استفاده‌ی چندین نفر از یک صابون هم صدق می‌کند که می‌تواند باعث انتقال میکروب‌ها و ویروس‌ها بین افراد شود. در حالی که شامپوها و شاور ژل‌ها این مشکل را ندارند و در استفاده مشترک توسط چندین نفر، باعث انتقال میکروب‌ها نمی‌شوند.

 

 

مزایای شامپو بدن یا شاور ژل ها چیست

 

 

 

چه کسانی باید از شامپو بدن استفاده کنند؟

اگر پوست خشک یا پوست حساسی دارید، یا حتی پوست نرمال یا چربی که پس از شستشو با صابون‌ها احساس خشکی، کشیدگی یا پوسته پوسته شدن می‌کند، قطعا باید از شامپو بدن‌ اصل استفاده کنید تا از شر کابوس همیشگی خشکی پوست که باعث پیری زودرس و چروک شدن پوست هم می‌شود، خلاص شوید. اما اگر پوست شما با صابون‌ها اذیت نمی‌شود، بازهم به دلیل مزایای شامپو بدن که بالاتر به آن‌ها اشاره کردیم، بهتر است که کمی بیشتر به فکر پوستتان باشید و کمی بهتر با آن رفتار کنید.

از طرف دیگر معمولا پوست خانم‌ها نسبت به آقایان کمی حساس‌تر، نازک‌تر و تحریک‌پذیرتر است. بنابراین باید قبل از آن که دیر شود و پوستتان آسیب ببیند یا بیش از حد خشک شود، در انتخاب شوینده‌های آن تجدید نظر کنید. البته همیشه دقت کنید که شامپو بدن با وجود فوایدی که گفته شد، برای شستشوی پوست صورت مناسب نیست، چون می‌تواند منافذ پوست را مسدود یا بافت پوست را خشک کند. چون اساسا پوست صورت به مراتب آسیب‌پذیرتر و حساس‌تر از پوست بدن بوده و به شوینده‌های بسیار ملایم‌تری نیاز دارد.

 

 

سوال یا پیشنهادی دارید در کامنت بپرسید

دیدگاهتان را بنویسید

مطالب بر اساس دسته بندی ها

از طریق ذیل می توانید براساس دسته بندی ها مطالب را مشاهده کنید.

مقالات مرتبط

در ذیل لیست مقالات مرتبط را مشاهده می کنید.

خواص روغن آرگان برای مو کودکان

خواص روغن آرگان برای مو کودکان

موی کودکان در مقابل بزرگسالان از حساسیت بیشتری برخوردار است و به‌همین دلیل لازم است تا مراقبت بیشتری از آن انجام بگیرد. وجود شامپو، لوسیون

سوالات متداول

استفاده از شامپو بدن و شاور ژل‌ها به چه افرادی توصیه می‌شود؟