SiteLogo

شامپو خشک چیست؟ +مزایا و معایب استفاده از آن(✅تایید شده توسط مائده فتاحی کارشناس سوراو)
شامپو خشک چیست؟ +مزایا و معایب استفاده از آن

موها، زیبایی و جذابیت طبیعی ما را تحت تأثیر قرار می‌دهند. از این رو برای حفظ و مراقبت از آن‌ها، باید از محصولات مراقبت از مو و پوست سر استفاده کنیم و همچنین به شستشو آن‌ها اهمیت دهیم. اما آیا همیشه فرصت و شرایط لازم برای شستن موها و استفاده از شامپو مو معمولی را داریم؟ شاید بارها پیش آمده باشد که در مواقع فوری و شلوغ، نتوانسته‌ایم از موهایمان به خوبی مراقبت کنیم و آن‌ها را تمیز نگه داریم. این مسئله در طولانی مدت ممکن است باعث بروز مشکلاتی مانند خشکی، شکنندگی، ریزش و سایر عوارض ناخوشایند برای موها و پوست سر شود. در این مواقع، شامپو خشک یک راه حل سریع و کارآمد محسوب می‌شود. اگر می‌خواهید بدانید شامپو خشک چیست؟ و چه تاثیری بر روی موها دارد؟ در این مقاله همراه با سوراو باشید.

شامپو خشک چیست؟

شامپو خشک، یک نوع محصول مراقبت از مو است که به واسطه ترکیبات خاصی که دارد، چربی، گرد و غبار و ذرات آلودگی را به خود جذب می‌کند و در عین حال، به موها حجم و طراوت می‌بخشد و ظاهر آن‌ها را تمیز و شاداب می‌کند. البته بدون نیاز به شستن یا آبکشی موها با آب.

عملکرد شامپو خشک بر پایه جذب چربی است. به عبارتی ترکیبات موجود در شامپو خشک، چربی موجود بر روی موها را جذب کرده و همراه با سایر آلودگی‌های موجود در موها از بین می‌برد.

استفاده سریع و آسان، همچنین عدم نیاز به آب، از جمله مزایای استفاده از شامپو خشک است. بنابراین، در مواقعی که زمان محدود یا دسترسی به آب ندارید، می‌تواند راه حل مناسبی باشد.

خوب است بدانید در حال حاضر، انواع مختلفی از شامپو خشک در بازار وجود دارد:

معرفی انواع شامپو خشک

شامپو خشک اسپری ای فرمولاسیون این نوع شامپو خشک دارای رایحه بسیار دلنشینی است و معمولا شامل موادی همچون بوتان، ایزوبوتان، پروپان و... است. غلظت بالا، یکی از ویژگی‌های این نوع شامپو خشک است.
شامپو خشک پودری در عصر حاضر، شامپو خشک های پودری به دلیل برخورداری از مواد مغذی و مفید در فرمولاسیون خود، از محبوبیت بیشتری برخوردار هستند.این نوع شامپو خشک در مقایسه با شامپو مو خشک اسپری ای، دارای فرمولاسیون سبک تری است.

تاریخچه استفاده از شامپو خشک

شاید فکر کنید تنها چند دهه است که از این نوع شامپو استفاده می‌شود اما جالب است بدانید، استفاده از شامپو خشک، قدمتی بیش از چند دهه دارد. به اندازه‌ای که می‌توان گفت به دوران باستان بر می‌گردد.

در قدیم، استفاده از مواد جذب کننده چربی به منظور تمیز کردن و طراوت بخشیدن به موها، بسیار رایج بود. البته در گذشته به این منظور از مواد گیاهی و طبیعی استفاده می‌کردند. سر انجام برای اولین بار در دهه 1960 میلادی، شامپوهای خشک به صورت تجاری به بازار عرضه شدند و در طول سال‌ها، فرمولاسیون و ترکیبات آن‌ها بهبود یافتند. تا جایی که در سال‌های اخیر، با پیشرفت تکنولوژی و تحقیقات بیشتر در حوزه محصولات مراقبت از مو، شامپوهای خشک با فرمولاسیون‌های مدرن و ترکیبات موثرتری به بازار عرضه شده‌اند. امروزه، شامپوهای خشک با ترکیباتی مانند ریز گردها، مواد جاذب چربی و رایحه‌های طبیعی تولید می‌شوند و به عنوان یک راهکار سریع و کارآمد در مواقعی که امکان شستشوی موها با آب و شامپوهای معمولی را نداریم، مورد استفاده قرار می‌گیرند.

مزایا و معایب استفاده از شامپو خشک

مزایا و معایب استفاده از شامپو خشک

استفاده از شامپو خشک دارای مزایا و معایبی است که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنم:

 • مزایای استفاده از شامپو خشک چیست؟

1. صرفه‌جویی در زمان:

یکی از بزرگ‌ترین مزایای استفاده از شامپو خشک، صرفه‌جویی در زمان است. با استفاده از شامپو خشک، نیازی به شستشوی معمولی موها با آب و شامپو نیست و می‌توان به سرعت و آسانی موها را تازه و شاداب کرد.

2. جذب چربی موها:

شامپو خشک دارای ترکیبات جاذب چربی است که قادر به جذب چربی موها می‌باشند. با استفاده از شامپو خشک، می‌توانید چربی اضافی موها را جذب کنید و موهای خود را تا حدودی تمیز کنید.

3. ایجاد حجم و حالت دهی بهتر مو:

شامپو خشک برای موها حجم و حالت بهتری ایجاد می‌کند. با این روش، می‌توانید ظاهر چرب و سنگین موهایتان را رفع کنید.

4. کاهش تولید چربی موها:

استفاده مکرر از شامپوهای معمولی می‌تواند باعث تحریک بیش از حد غده‌های چربی پوست سر و در نهایت منجر به تولید چربی بیشتر در موها شود. با استفاده از شامپو خشک، نیاز به شستشوی مکرر با آب و شامپو کاهش می‌یابد و این می‌تواند منجر به کاهش تولید چربی موها شود.

 • معایب استفاده از شامپو خشک چیست؟

1. تمیز نشدن موها به طور کامل:

استفاده از شامپو خشک به معنی تمیزی کامل موها نیست. چرا که این محصولات در اغلب موارد تنها قادر به جذب و از بین بردن چربی موها هستند و در مقایسه با شامپوهای معمولی نمی‌توانند موها را به طور عمقی تمیز کنند. حتی این نوع شامپوها در مواردی که چربی زیادی بر روی موها و پوست سر وجود داشته باشد، چندان کارآمد نیستند.

2. افزایش خشکی مو و پوست سر:

استفاده بیش از حد از شامپو خشک ممکن است ریسک افزایش خشکی موها و پوست سر را به همراه دارد.

3. اثرات نامطلوب بر رنگ مو:

استفاده مکرر و بیش از حد از شامپو خشک ممکن است بر روی رنگ مو تأثیر منفی داشته باشد. برخی از شامپوهای خشک قدرت جذب بالایی دارند و ممکن است باعث تغییر رنگ یا کاهش ماندگاری رنگ مو شوند.

تاثیر شامپو خشک بر روی انواع مو چیست؟

تاثیر شامپو خشک بر روی انواع مو چیست؟

شامپو خشک بر روی انواع موها، عملکرد و تأثیر خاص خود را دارد.

 • عملکرد شامپو خشک برای موهای چرب:

برای موهای چرب که به سرعت چرب می‌شوند، استفاده از شامپو خشک می‌تواند به عنوان روشی سریع برای جذب چربی اضافی عمل کند. شامپو خشک با خاصیت جذب چربی، می‌تواند موها را تا حدودی تمیز و خشک کند و احساس تازگی و تمیزی بیشتر را برای موهای چرب به ارمغان بیاورد.

 • تاثیر شامپو خشک بر روی موهای خشک و آسیب دیده:

برای موهای خشک و آسیب دیده، استفاده از شامپو خشک باید با احتیاط انجام شود. برخی از شامپوهای خشک دارای ترکیبات نرم‌کننده و مرطوب‌کننده هستند که می‌توانند به موهای خشک نرمی و رطوبت ببخشند. با این حال، استفاده کنترل نشده شامپو خشک برای این نوع مو ممکن است باعث خشکی بیشتر موها شود. بنابراین، در استفاده از شامپو خشک برای موهای خشک و آسیب دیده باید محدودیت‌ها را رعایت کرد.

 • عملکرد شامپو خشک برای موهای نرمال یا معمولی:

شامپو خشک برای موهای نرمال یا معمولی نیز کارآمد است. این نوع موها می‌توانند بدون نگرانی از شامپو خشک استفاده کنند و حجم و حالت بهتری برای موهای خود ایجاد نمایند.

 • تاثیر شامپو خشک بر موهای رنگ شده:

برای موهای رنگ شده، باید از برخی شامپوهای خشک که با فرمولاسیونی مخصوص برای این نوع مو تولید شده‌اند، استفاده کرد. استفاده از این نوع شامپو خشک می‌تواند رنگ مو را حفظ کند و باعث دوام بیشتر رنگ مو شود. اما استفاده از شامپو خشک‌های معمولی برای موهای رنگ شده می‌تواند باعث ایجاد تغییراتی در رنگ مو شود.

عوارض استفاده مکرر از شامپو خشک چیست؟

استفاده مکرر و بیش از حد از شامپو خشک ممکن است عوارضی را به همراه داشته باشد. برخی از عوارض استفاده مکرر از شامپو خشک عبارتند از:

1. تحریک و التهاب پوست سر:

برخی از شامپوهای خشک شامل مواد شیمیایی و محرک هستند که ممکن است باعث تحریک و التهاب پوست سر شوند. در صورتی که پوست سر شما حساس یا آسیب‌پذیر است، استفاده بیش از حد از شامپو خشک ممکن است باعث تحریک و التهاب آن شود.

2. کاهش رطوبت موها:

موها برای حفظ طراوت و سلامت نیاز به رطوبت دارند و استفاده زیاد از شامپو خشک می‌تواند باعث خشکی و ضعف موها شود.

3. تغییر رنگ مو:

برخی از شامپوهای خشک دارای ترکیباتی هستند که می‌توانند با استفاده مکرر و بیش از حد، رنگ مو را تغییر دهند. این ترکیبات می‌توانند رنگ مو را محو کنند یا باعث تغییر رنگ آن‌ها شوند.

سایر عوارض استفاده مکرر از شامپو خشک

ایجاد شکستگی در بافت مو
مسدودی فولیکول‌های مو
ایجاد شوره
پوسته پوسته شدن پوست سر
ریزش مو

معیارهایی برای انتخاب و خرید شامپو خشک مناسب

در انتخاب شامپو خشک مناسب برای موها، بهتر است به نکات زیر توجه کنید:

1. نوع مو:

در نظر بگیرید که موهای شما چه نوعی هستند و با توجه به نوع مو، شامپو خشکی را انتخاب کنید که بهترین نتیجه را برای آن نوع مو به ارمغان می‌آورد.

2. ترکیبات موثر:

ختما بررسی کنید که شامپو خشک شامل چه ترکیباتی است. ممکن است به دنبال شامپو خشک حاوی ترکیبات نرم‌کننده، مرطوب‌کننده، ویتامین‌ها یا عوامل محافظتی باشید. انتخاب کنید که موهای شما کدام ترکیبات نیاز دارند و چه ترکیباتی برای موهای شما مناسب‌تر هستند.

3. وجود عوامل محافظتی از رنگ مو:

اگر موهای رنگ شده‌ دارید، از شامپو خشکی استفاده کنید که دارای عوامل محافظتی رنگ مو باشد.

4. حساسیت و آلرژی:

اگر پوست سر شما حساس است یا به ترکیبات خاصی آلرژی دارید، به دنبال شامپو خشکی با ترکیبات ملایم و بدون عوامل محرک بگردید و شامپو خشکی را انتخاب کنید که شامل عطر و رنگ‌های مصنوعی کمتری باشد.

5. بررسی نظرات و بازخوردها:

قبل از خرید، نظرات و بازخوردهای مشتریان را درباره محصولات مختلف مطالعه کنید. این می‌تواند به شما کمک کند تا از تجربه‌های دیگران در انتخاب و خرید شامپو خشک بهره‌مند شوید.

نکاتی مهم در مورد استفاده از شامپو خشک

نکاتی مهم در مورد استفاده از شامپو خشک

 • قبل از استفاده از شامپو خشک، به دقت دستورالعمل‌ها را مطالعه کنید. هر شامپو خشک ممکن است دستورالعمل‌های خاص خود را داشته باشد، بنابراین مهم است برای مصرف از روش صحیح استفاده کنید.
 • برای استفاده از شامپو خشک، موها را به قسمت‌های کوچک تقسیم کنید و شامپو خشک را از فاصله مناسب بر روی موها بپاشید یا اسپری کنید.
 • استفاده از مقدار مناسب شامپو خشک برای موها، بسیار مهم است. استفاده بیش از حد ممکن است باعث ایجاد لک‌هایی سفید بر روی موها شود و استفاده کمتر از حد نتیجه مطلوب را به همراه نداشته باشد. از این رو توصیه می‌شود شامپو خشک را به تدریج بر روی موها اعمال کنید.
 • پس از اعمال شامپو خشک، می‌توانید موها را به صورت ملایم ماساژ دهید تا شامپو خشک بهتر جذب شود و به تمیزی بیشتر موها کمک کند.
 • در صورت نیاز، می‌توانید شامپو خشک را به ترتیب قبل یا بعد از استفاده از محصولات دیگر مانند موس، اسپری حالت دهنده و… استفاده کنید. این وابسته به نوع مو و ترجیح شما است.

سخن پایانی

در این مقاله، با شامپو خشک آشنا شدیم. حال دیگر به خوبی می‌دانید شامپو خشک چیست و استفاده از آن چه تاثیری بر روی موها دارد. به طور کلی، شامپو خشک این امکان را به شما می‌دهد که در هر زمان و مکانی، به سرعت و به آسانی موهایتان را تمیز کنید.

ما در فروشگاه سوراو امکان خرید طیف گسترده‌ای از شامپوهای خشک را برای شما فراهم کرد‌ه‌ایم. اگر به دنبال خرید شامپو مو خشک خارجی و با کیفیت هستید، این اطمینان را به شما می‌دهیم که می‌توانید از سوراو بهترین شامپو خشک‌های اورجینال را خریداری کنید. همین حالا سری به صفحه خرید شامپو خشک (اسپری) در وب سایت سوراو بزنید و شامپو خشک موردنظر خود را سفارش دهید.