متن راهنمای خود را در اینجا اضافه کنید

تخفیف ویژه | محصولات اورجینال خارجی

روش صحیح شستن موی سر + عکس شستن مو

روش صحیح شستن موی سر

آیا فکر می‌کنید همیشه به درست‌ترین شیوه موهای خود را در حین استحمام شستشو می‌دهید؟ تا به حال شده در رابطه با رفتارهای نادرستی که احتمالا بسیاری از ما در حین شستشوی موهای خود انجام می‌دهیم، چیزهایی در منابع مختلف شنیده یا خوانده باشید؟ در حقیقت همه ما روش خود را برای شستن موهایمان داریم و کمتر پیش می‌آید که به درستی و نادرستی عادت‌هایمان در این رابطه فکر کنیم. اما در این مقاله قصد داریم که حتی یکبار هم که شده درباره مراحل و نکات شستشوی صحیح موی سر صحبت کنیم تا از این به بعد با بهترین شامپو اصل و شستشوی اصولی مو مراقبت بهتری از موهای خود داشته باشیم.

 

نحوه شستشوی صحیح موی سر و اشتباهات رایج در شستشوی موی سر

چرا نحوه شستشوی موی سر مهم است؟

شامپو زدن به موها و ماساژ دادنشان برای شستشو، اگرچه کاری بسیار ساده و ابتدایی به نظر می‌رسد، اما در واقع مرحله‌ای مهم در مراقبت از موهای شماست. چرا که اشتباهات کوچک و بزرگی که در حین استحمام انجام می دهیم، می‌توانند باعث ریزش مو، شکنندگی، وز شدن، موخوره، شوره سر، خشک شدن مو و حتی چرب و آلوده ماندن موها شود.

نکات زیادی وجود دارد که برخی از ما در اثر عدم آگاهی از آن‌ها، ناخواسته به موهای خود صدمه می‌زنیم و در نهایت حتی ممکن است به شامپو مو، نرم کننده یا محصولاتی درمانی که استفاده می‌کنیم، بدبین شویم. در این مقاله سعی کرده‌ایم تا این نکات را ذکر کرده و شما را برای تجربه نحوه صحیح شستشوی مو سر راهنمایی کنیم.

 

نحوه شستشوی صحیح موی سر و اشتباهات رایج در شستشوی موی سر

 

نحوه صحیح شستشوی صحیح موی سر

۱- آماده شدن برای شستشو

همیشه قبل از رفتن به حمام و شستن موها، یعنی قبل از آنکه موها خیس شوند، آن‌ها را با دقت شانه کرده و تمامی گره‌ها را باز کنید. این کار باعث می‌شود تا بعد از اتمام شستشوی موی سر، با موهای گره خورده و درهم پیچیده مواجه نشوید و پس از خشک‌شدن، موها را به راحتی شانه بزنید.

همچنین، نوع موهای خودتان را بشناسید و از شامپوی متناسب با موی خود استفاده کنید. شستن موهای چرب با شامپوی معمولی یا شستشوی موهای خشک با شامپوی چرب، باعث آسیب زدن به پوست سر و موهای شما خواهد شد. موهای چرب به شوینده‌های با قدرت پاکسازی و چربی‌زدایی بیشتر نیازمندند، در حالی که موهای خشک باید از شامپوهای ملایم و آبرسان استفاده کنند. موهای فر، صاف، مبتلا به شوره، نازک و… هریک محصول خاص خود را می‌طلبند. به‌علاوه شامپوهای مختلف باید مدت زمان کمتر یا بیشتری روی سر بمانند و آگاهی از نوع مو، شما را در این زمینه راهنمایی می‌کند. شستشوی صحیح موی سر نیاز به آگاهی نسبی از نوع و ساختمان موها دارد.

 

آماده شدن برای شستشو

 

یک نکته دیگر آنکه بهتر است منافذ پوست و تارهای مویتان را که معمولا قبل از حمام با چربی اضافی و آلودگی‌های جذب شده بسته شد‌ه اند، باز کنید. برای این کار باید موهایتان را کمی گرم‌تر از حد معمول نگهدارید و حتی بهتر است آن‌ها را در معرض بخار قرار دهید. برای مثال، یک حوله را در آب فرو برده و پس از گرفتن آب اضافی آن، حوله را به مدت ۲۰ دقیقه دور سرتان بپیچید. دمای نسبتا گرم حوله و بخار آب محبوس شده در آن، به باز شدن منافذ سلول‌های پوست و مو کمک می‌کند تا مواد موثره شامپوها به داخل بافت این سلول‌ها نفوذ کند. پس از ۲۰ دقیقه حوله را باز کرده و موها را با سر انگشتان به آرامی ماساژ دهید.

 

۲- شستشوی صحیح موی سر با شامپو 

بعد از آماده‌سازی موها، ابتدا تمامی قسمت‌های آن را با آب خیس کنید. مقداری از شامپوی مناسب موی خود را در کف دستتان ریخته و با کف هر دو دست کمی آن را پخش کرده و ماساژ دهید. این‌کار باعث می‌شود بافت شامپو از هم باز شده، با انرژی مکانیکی دست‌هایتان گرم شود و بنابراین در زمان استفاده جذب و عملکرد بهتری خواهد داشت. سپس هر دو دست خود را روی ریشه موها و کف سرتان کشیده و به‌آرامی ماساژ دهید.

ماساژ ملایم را با نوک انگشتان خود و به‌صورت دایره‌ای ادامه دهید تا تمامی موها به شامپو آغشته شوند. کف حاصل از شامپو را به‌آرامی تا انتهای مو هدایت کنید تا همه‌ی نقاط مو تمیز شوند. شستشوی صحیح موی سر نیازی به چنگ‌زدن مو ندارد، این‌کار فقط باعث گره‌خوردن بیشترموها می‌شود.

 

شستشو با شامپو راهنمایی‌های لازم درمورد شستشوی موی سر

 

مقدار شامپویی که برای شستشوی موهایتان استفاده می‌کنید، به حجم و طول موهای شما بستگی دارد. از این تصور اشتباه که موهای چرب مقدار بیشتری شامپو و دفعات بیشتر شستشو نیاز دارند، پرهیز کنید. اگر از شامپوی متناسب با نوع موهایتان استفاده کرده و تعداد دفعات شستن مو در هفته را به‌خوبی مدیریت کنید، نیازی به تحت فشار قراردادن موهایتان نخواهد بود.

نکته دیگر اینکه هر شامپو باید مدت زمان مشخصی بر روی سر مانده و ماساژ داده شود که روی برچسب محصول، این مورد ذکر شده است. به‌طور معمول شامپوهای صرفا شوینده مدت زمان کمتر و شامپوهای حاوی مواد موثره درمانی، باید چند دقیقه بیشتر روی مو بمانند.

 

۳- آبکشی موها بعد از شستشوی موی سر

در پایان، موهای آغشته به کف یا مایه‌ی شامپو را در زیر آب ولرم، به آرامی با سر انگشتانتان ماساژ دهید. از حرکات مالشی سریع و محکم برای شسته شدن کف شامپو خودداری کنید، چون موهای خیس بسیار آسیب‌پذیر هستند و احتمال کنده شدن آن‌ها به مراتب بیشتر است. شستشوی صحیح موی سر نیاز به آرامش داشته و به همان اندازه‌ی استفاده از محصولات مناسب، مهم است.

 

آبکشی موها در شستشوی صحیح موی سر

۴- استفاده از نرم‌کننده، ماسک و کرم‌های مو پس از شستشوی موی سر

در نهایت بعد از شستشوی مو، برای داشتن موهایی خوش حالت و لطیف، نیاز به استفاده از محصولات موثر در این مورد داریم. این محصولات را مطابق دستور قیدشده بر روی آن‌ها استفاده کرده و نرم کننده و ماسک را در انتهای کار به خوبی با آب بشویید. حالت لزجی که این محصولات به مو می‌دهند، با آبکشی کامل باید برطرف شود.

از بکاربردن بیش از حد این محصولات، برای مثال استفاده متناوب از نرم کننده و ماسک مو و کرم، جدا خودداری کنید. چرا که این کار باعث می‌شود پس از اتمام شستشو مقداری از این محصولات بر روی پوست سر و موهای شما مانده، و منافذ طبیعی آن را مسدود کنند.

 

اشتباهات رایج در شستشوی موها

شستشوی مو کار پیچیده‌ای نبوده و برای همه ما ساده و پیش پا افتاده بنظر می‌رسد. اما اشتباهاتی وجود دارد که اغلب بدون آنکه در مورد آن‌ها بدانیم، انجام می‌دهیم و به موهای خود صدمه میزنیم. در زیر به برخی از رایج‌ترین اشتباهات در این مورد می‌پردازیم.

۱- شانه زدن موی خیس بعد از شستشوی صحیح موی سر

موهای خیس که به تازگی با شامپو شسته شده‌اند، نسبت به حالت خشک قبل یا بعد از حمام، آسیب پذیرتر و حساس‌تر هستند. شانه زدن آن‌ها درست زمانی که در حمام هستید و موها خیس یا مرطوب هستند، باعث کشیدگی مو از ناحیه ریشه، کنده شدن، کشیده شدن ساقه مو و بسیاری از آسیب‌های ساختاری و ضعف موها می‌شوند. پس برس زدن یا شانه زدن موها را به زمانی که کاملا خشک شدند، محول کنید.

اگر باز کردن گره موها در حالت خشک برایتان سخت است، می‌توانید از برس یا شانه‌های دندانه درشت و سپس دندانه ریز استفاده کنید. استفاده از نرم‌کننده یا محصولات مشابه در حمام و بعد از شستشوی موی سر و استفاده از اسپری گره بازکن قبل از شانه‌زدن، این کار را برای شما آسان خواهد کرد.

 

شانه زدن موی خیس

۲- قرار دادن موها در معرض دمای زیاد

مراقبت‌های بعد از حمام نیز به اندازه شستشوی صحیح موی سر اهمیت دارد. استفاده از سشوار برای خشک‌کردن موها پس از استحمام، عادت درستی نیست. زیرا باد داغ حاصل از سشوار به موهای خیس و حساس شما آسیب می‌زند و حتی ممکن است باعث خشکی بیش از حد یا ابتلا به موخوره ( دو شاخه شدن مو) شود. بنابراین تاجایی که ممکن است، اجازه دهید تا موهایتان به طور طبیعی و با گذشت زمان و در معرض هوای آزاد خشک شوند.

اگر عجله دارید و ناچار هستید موهای خود را به سرعت خشک کنید، ترجیحا از اسپری‌های محافظتی یا روغن‌هایی مثل آرگان که از موی شما در برابر خشکی و حرارت محافظت می‌کنند، بهره بگیرید. همچنین سشوار را در فاصله حداکثری از مو گرفته و از خنک‌ترین درجه آن استفاده کنید.

 

۳- خشک کردن موها با حوله

بسیاری از خانم‌ها وقتی برای خشک‌شدن موها عجله دارند، معمولا آن‌ها را در حوله قرار داده و محکم فشار می‌دهند تا آب اضافی موها گرفته شود. همچنین احتمال دارد موها را با کشیدن حوله بر روی آن‌ها یا مالش بین دو لایه از حوله خشک کنند. اما همه‌ی این کارها اشتباه محض بوده و به موهای شما آسیب جدی می‌زنند.

وقتی این کار را انجام می‌دهید، تارهای مو بر روی هم ساییده شده و احتمال گره‌خوردن، وزشدن، شکستن و ایجاد الکتریسیته ساکن و موخوره در مو افزایش می‌یابد. به جای این کار بهتر است چند لحظه موها را روی حوله‌ای پنبه‌ای یا میکروفایبری لطیف قرار دهید تا آب اضافی مو به حوله جذب شود و سپس آن‌ها را آزاد بگذارید تا خود بخود خشک شوند. پس بعد از شستشوی موی سر اجازه دهید به‌آرامی و بطور طبیعی خشک شود.

 

نحوه شستشوی صحیح موی سر و اشتباهات رایج در شستشوی موی سر نحوه خشک کردن مو در شستشوی صحیح موی سر

 

 

۴- دوش گرفتن با آب داغ یا سرد

داغی بیش از حد آب حتی اگر برای شما لذت‌بخش و قابل تحمل باشد، برای موهایتان مضر و آزاردهنده است. درست مانند آسیبی که باد داغ سشوار یا گرمای اتو مو یا آفتاب شدید به موها می‌زند، آب داغ هم باعث آسیب دیدن مو می‌شود. زیرا شستشوی مو با شامپو و آب داغ، چربی طبیعی موها را هم گرفته و با انبساط و خشکی بیش از حد تارهای مو، ساختمان سالم آن را با مشکل مواجه می‌کند.

اگر در نقطه مقابل آن از آب سرد برای استحمام استفاده کنید، موها به قدر کافی تمیز نمی‌شوند و چربی بر روی پوست سر باقی خواهد ماند. پس از دمای حد واسط یعنی آب ولرم برای شستشوی موها استفاده کنید.

 

دوش گرفتن با آب داغ یا سرد شستشوی موی سر با آب بسیار گرم یا بسیار سرد، اشتباه است!

۵- ماساژ دادن مو با ناخن یا کف دست بعد از شستشوی صحیح موی سر

وقتی با کف دست و حرکات محکم شامپو را بر روی مو ماساژ می‌دهید، موها کشیده شده و فشار زیاد آن‌ها را زودتر از موعد، از ریشه در می‌آورد. این مساله باعث افزایش قابل توجهی در ریزش مو می‌شود. ماساژ با ناخن‌ها هم باعث تحریک ریشه موها و آسیب دیدن سلول‌های کف سر می‌شود. پس ماساژ دادن را فقط با نوک انگشتان خود و فشار کاملا ملایم انجام دهید، مطمئن باشید موها بدون اعمال فشار و زور هم تمیز خواهند شد.

۶- حمام‌های طولانی مدت

وقتی مدت زمان زیادی را در حمام بمانید، موهایتان شکننده‌تر و تردتر می‌شوند. به علاوه، زیاد از حد ماندن شامپو، نرم کننده یا ماسک مو بر روی موها، باعث تمیزتر شدن آن‌ها یا بیش‌تر شدن اثرات درمانی این محصولات نخواهد شد. بلکه ممکن است به موهای شما آسیب رسانده و آن‌ها را ضعیف، نازک و مستعد ریزش کند. پس از هر محصول، تنها در زمان توصیه شده بر روی بسته‌بندی آن استفاده کرده و از حمام های طولانی پرهیز کنید.

۷- چندین دفعه شامپو زدن

سعی کنید دفعات استحمام خود را به‌گونه‌ای تنظیم کنید که در هربار شستشوی موی سر ، فقط یک بار از شامپو استفاده کنید. چرا که با بالابردن دفعات شامپو زدن و ماساژ در هر بار استحمام، به موهایی که قرار بوده در روزها و هفته‌های بعد به طور طبیعی بریزند، اجازه می‌دهید که زودتر از ریشه کنده شوند. البته اگر از شامپوی درمانی خاصی استفاده می‌کنید که دو مرتبه استفاده بر روی برچسب دستور العمل آن ذکر شده، شستشو را مطابق دستور انجام دهید.

۸- شستن هر روزه‌ی مو

اگر موهای شما به شدت چرب نیستند، نیازی نیست تا هر روز آن‌ها را بشویید! شستن بیش از حد مو باعث شکننده شدن، ریزش مو، خشکی آزاردهنده و ایجاد حالت وز و مجعد در موها خواهد شد. توصیه می‌شود که شستشوی صحیح موی سر با شامپو را به هفته‌ای دو تا سه مرتبه محدود کنید.

سوال یا پیشنهادی دارید در کامنت بپرسید

دیدگاهتان را بنویسید

مطالب بر اساس دسته بندی ها

از طریق ذیل می توانید براساس دسته بندی ها مطالب را مشاهده کنید.

مقالات مرتبط

در ذیل لیست مقالات مرتبط را مشاهده می کنید.

جشنواره امبریولیس

جشنواره 1+3 امبریولیس

یک محصول بالای 600 هزار رایگان هدیه بگیرید. از محصولات برند امبریولیس در صورتی که 3 محصول خریداری شود می توانید از بین 4 محصول