به نسخه جدید "وب سایت سوراو" خوش آمدید
علاقه مندیها پاسخ به سؤالات

لوازم آرایشی “های کپی” چیست؟

لوازم آرایشی های کپی چیست

 

همه ما نام محصولات تقلبی یا اصطلاحا فیک را شنیده ایم. اما این روزها با گشتن در فروشگاه‌های مختلف اصطلاحات زیادی به گوش‌مان می‌خورد که شاید معنای آن را ندانیم و این قضیه در انتخاب ما را سردرگم‌تر کند. عباراتی مثل محصولات تحت لیسانس یا بازار مشترک و های کپی، اصطلاحاتی از این دست است. این مسئله مخصوصا در  تولیداتی مثل لوازم بهداشتی و آرایشی که مستقیما با پوست و سلامتی ما در ارتباط است، اهمیت بیشتری پیدامی‌کند. اما واقعا لوازم آرایشی های کپی چیست و آیا تفاوتی با محصولات فیک و تقلبی دارد؟ برای فهمیدن این موضوع و انتخاب درست لوازم آرایشی، تا پایان مقاله همراه ما باشید:

 

 

لوازم آرایشی تقلبی(FAKE) چیست؟

 

معروف‌ترین محصولات غیراصل، تقلبی یا اصطلاحا فِیک‌ هستند که درمورد آن‌ها زیاد شنیده‌ایم. محصول تقلبی ظاهری شبیه اورجینال دارد و درواقع یک کپی از برند اصل است که نه از لحاظ کیفیت و نه عملکرد، قابل مقایسه با آن نیست. لوازم آرایشی غیر اصل معمولا در یک شرایط بسیار نامناسب تولید و با قیمت بسیار پایین‌تری از اصل به‌فروش می‌رسد. تشخیص یک محصول فیک تا حدی آسان است اما زمانی که کمی بادقت و حرفه‌ای تر تولید شود، کمی مشکل‌تر خواهد بود.

ضررهای لوازم آرایشی بازار مشترک چیست

روش تشخیص محصولات اصل از فیک و لوازم آرایشی های کپی چیست؟

 

برای آن‌که بتوانید فرق لوازم آرایشی اصل و فیک را تشخیص دهید، چند راه ساده پیش روی شما است:

۱- یک خریدار هوشیار باشید و برند خود را بشناسید:

اولین راه حل برای جلوگیری از خرید لوازم آرایشی فیک، خرید از فروشگاه‌های معتبر است. البته این موضوع هم نمی‌تواند تضمین صددرصدی برای شما باشد. پس لازم است به تخفیف‌های بیش‌از حد یا عباراتی مثل «تولید جدید بازار» حساس باشید. حتما یک محصول را در سایت اصلی تولیدکننده با قیمت دلار آن چک کنید.

 

۲- به برچسب‌گذاری و بسته‌بندی محصول دقت کنید.

یکی از مهم‌ترین فرق لوازم آرایشی اصل و فیک، تفاوت در بسته‌بندی است. تقلبی‌ها اغلب رنگ، فونت وطراحی شبیه اصل دارند اما با دقت می‌توانید اختلاف‌هایی در آن‌ها ببینید. این اختلاف بین لوازم آرایشی های کپی چیست؟ برای مثال تغییر اندازه در فونت، عدم تشابه رنگ اصلی بسته‌بندی با محصول، کیفیت پایین بسته‌بندی وغیره، نشان مهمی از اورجینال نبودن تولیدات است.

 

۳- به اعداد و رقم‌های روی بسته‌بندی توجه کنید:

بر روی هرمحصول برند اصل، اطلاعاتی مثل شماره سریال و کد اصالت کالا وجود دارد. دو تا سه رقم اول شماره سریال از سمت چپ، کد کشور مبدا است. علاوه‌برآن‌که باید شماره سریال وجودداشته باشد، حتما از یکسان‌بودن کد کشور مبدا روی بسته‌بندی و خود محصول اطمینان پیداکنید.

تفاوت لوازم آرایش اصل و لوازم آرایشی های کپی چیست ؟

تفاوت بسته‌بندی لوازم آرایش اصل و فیک

۴- به کیفیت محصول حساس باشید

بافت و غلظت نامناسب، عطر نامطبوع، کیفیت رنگدانه پایین و وجود ناخالصی، همه به‌معنای اورجینال‌نبودن یک لوازم آرایش دارد. توجه کنید که یک محصول آرایشی و بهداشتی تقلبی، نه تنها به زیبایی و سلامت شما کمک نمی‌کند، بلکه گاهی باعث بروز آسیب‌های جبران‌ناپذیری برای پوست و چشم‌ می‌شود.

 

لوازم آرایشی های کپی(high copy) چیست و چه تفاوتی با فیک دارد؟

 

یکی دیگر از اصطلاحات معروف که علاوه‌بر لوازم آرایشی، در محصولاتی مثل ساعت، پوشاک و کفش شنیده می‌شود، «های کپی» است. این محصولات توسط برند سازنده تولید نمی‌شود اما دقت کپی و تعداد تولید آن بالا است. درواقع زمانی که تولیدکنندگان متوجه شدند خریداران، اجناس تقلبی را راحت تشخیص می‌دهند، اقدام به نامگذاری دیگری روی محصولات خود کردند. این اصطلاح، های کپی بود. بسیاری از افراد این مدل محصولات را هم در گروه تولیدات تقلبی و فیک می‌دانند. اما لوازم آرایشی های کپی، شباهت زیادی به تولیدات اورجینال دارد که این شباهت نه‌تنها در بسته‌بندی، بلکه در کیفیت نیز به چشم می‌خورد.

یکی از اصلی‌ترین بازارهای محصولات های کپی، کشورهای آسیایی مانند تایلند، نپال، هند، چین و ویتنام است. در کشور ما نیز به‌دلیل مشکلات موجود در مسیر واردات محصولات اورجینال و قیمت بالای آن‌ها، سروکله لوازم آرایش های کپی حتی در فروشگاه‌های معتبر نیز، پیدا شده‌است. اما روش تشخیص لوازم آرایشی های کپی چیست؟ یکی از گزینه‌هایی که احتمال های کپی‌بودن لوازم آرایشی را بالا می‌برد، قیمت بالای آن است. طبیعتا هرچه قیمت یک محصول بالاتر باشد، احتمال سودجویی از آن نیز بالاتر می‌رود. مخصوصا در کشور ما که قیمت دلاری هر محصول بالا است، افراد علاقه دارند محصولات را باقیمت مناسب‌تر و کیفیت مطلوب خریداری کنند. اینجاست که پای محصولات آرایشی high copy به بازار ایران باز می‌شود.

ازطرفی، هرچه یک محصول محبوب‌تر و پرفروش‌تر باشد و تعداد نسخه‌های بیشتری از آن توسط برند تولید شود، کپی‌کردن‌ ‌آن نیز بیشتر و راحت‌تر می‌شود. بنابراین هرچند که لوازم آرایشی های کپی کیفیتی بسیار مشابه به اورجینال دارند اما باز هم نمی‌تواند تضمینی برای عملکرد بالای محصول باشد.

منظور از تحت لیسانس چیست ؟

منظور از تحت لیسانس چیست؟

 

امروزه لیست تولیدات تحت لیسانس یا اصطلاحا Under License نیز افزایش پیداکرده‌است. اما منظور از تحت لیسانس چیست و چه ارتباطی با محصولات اصل دارد؟ اصطلاح تحت لیسانس یا بازار مشترک، به محصولاتی گفته می‌شود که توسط یک کشور غیر از مبدا برند تولید می‌شود. اما قبل از آن، طبق یک قرارداد، از برند اصلی مجوز کسب کرده‌است. بیشتر محصولات عربی و ترکیه‌ای موجود در بازار از همین دست محصولات است. هرچند این لوازم آرایشی و بهداشتی نیز تحت نظر برند اصلی تولید می‌شود اما کیفیت آن به پای لوازم آرایش اورجینال نمی‌رسد. بنابراین بهتراست هنگام خرید، به اصالت کالای خریداری شده توجه کنید.

 

سخن پایانی

 

در حال حاضر بخش زیادی از بازار لوازم آرایشی ایران را محصولات تقلبی و های کپی تشکیل می‌دهد. اگر بپرسید معایب لوازم آرایشی های کپی چیست باید اول از همه به ضررهایی که ممکن است به سلامتی ما وارد کند اشاره کنیم. علاوه‌براین، محصولات تقلبی و بازار مشترک، کارایی و عملکرد لوازم آرایشی اورجینال را ندارد. پس هزینه‌ای که شما می‌پردازید، جوابگوی انتظارات شما نخواهدبود. از طرفی باتوجه به پیشرفت محصولات کپی، تشخیص آن‌ها از اصل نیز به آسانی گذشته نیست. پس بهترین کار به‌جای خرید لوازم آرایشی بازار مشترک چیست؟ انتخاب یک فروشگاه معتبر که خیال شما را از بابت اصالت کالا راحت کنید، بهترین گزینه خواهدبود. شماهم اگر تجربه‌ای در این زمینه دارید حتما در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاه‌ها ۰

برای اطلاع از آخرین اخبار و جشنواره ها در خبرنامه سوراو عضو شوید: