تفاوت ماسک مو و نرم کننده چیست
تفاوت ماسک مو و نرم کننده چیست؟ چرا این محصولات برای زیبایی مو بسیار مهم هستند؟

موهای زیبا و سالم نیازمند مراقبت کافی و استفاده از محصولات مختلفی مانند ماسک مو و نرم کننده ‌ها هستند. به همین دلیل، خانم‌ها در دهه‌های اخیر به سمت استفاده از این محصولات روی آورده‌اند و بیش از پیش به سلامت و حالت موهایشان اهمیت می‌دهند.

به خصوص در شرایطی که تغییرات آب و هوا، خشکی یا رطوبت بیش از حد محیط، تاثیر شامپوها و شوینده‌های مو، آسیب مواد شیمیایی یا ابزارهای حرارتی و بسیاری از موارد دیگر شادابی و سلامتی موها را به خطر می‌اندازند. در این مقاله به تفاوت‌های بین ماسک مو و نرم کننده اشاره می‌کنیم تا با کاربرد و عملکرد هر یک از آن‌ها برای داشتن موهای زیبا آشنا شوید.

 

تفاوت ماسک مو و نرم کننده چیست؟

 

 

 

چرا به نرم کننده‌ها یا ماسک‌های مو نیاز داریم؟

افراد مختلف، موهای متنوع با نیازها و مشکلات متفاوتی دارند. بعضی از موها خشک، و بعضی دیگر چرب هستند. برخی از افراد، موهای لخت و صاف دارند، در حالی که بعضی دیگر موهای فر و مواج دارند. بنابراین هر یک از انواع نیازمند محصولات متناسب با همان نوع مو است تا ضمن برطرف شدن نیازهای اساسی آن، آسیب نبیند و ظاهری زیبا و سرزنده داشته باشد.

برای مثال، موهای خشک نیازمند محصولات آبرسان و مرطوب کننده، موهای چرب نیازمند کنترل و متعادل‌سازی چربی و موهای آسیب دیده و شکننده بیش از هرچیز دیگری به ترمیم کننده‌ها نیاز دارند. با وجود این که برای هر نوع مو، شامپوهای مخصوصی ساخته شده تا بدون آسیب رساندن به ساقه و ریشه‌ی موها، آن‌ها را تمیز کند، اما تنها چیزی که یک موی سالم و خوش حالت به آن نیاز دارد، شوینده نیست.

حتی با وجود اینکه بسیاری از شامپوهای موجود در بازار جنبه‌ی درمانی و محافظتی دارند، اما در نهایت با تمرکز بر پاکسازی موها ساخته شده‌اند، نه برطرف کردن کامل نیازهای مو! به علاوه اینکه شامپوها دارای موادی هستند که پس از تمیزکردن مو، بار الکتریکی منفی بر روی تارهای مو به وجود می‌آورند. این بار منفی کوتیکول‌های مو را باز کرده و باعث زبری، خشکی، کدر شدن و خارج شدن رطوبت از درون ساختار مو می‌شود.

 

نرم کننده کراتین برزیلی او جی ایکس

.

پس برای رفع خشکی مو، باز شدن گره از رشته‌های مو، شانه کردن راحت‌تر و ظاهر زیبا، لطیف و خوش حالت ناچار هستیم که از نرم کننده‌ها و ماسک‌های مو استفاده کنیم. این محصولات می‌توانند علاوه بر خنثی کردن بار الکتریکی موها و اسیدیته‌ی مو و پوست سر، به نیازهای اساسی مو هم پاسخ بدهند. بنابراین حالت کدر، خشک و وز در مو را برطرف کرده و جلوه‌ای درخشنده و هموار به موها می‌بخشند.

 

وظیفه نرم کننده مو چیست؟

نرم کننده‌ مو  ساخته شده‌اند تا پس از شستشوی مو، تا حدی اثرات منفی شامپوها را که باعث به هم چسبیدن، خشکی و گره خوردن تارهای مو در بعضی افراد می‌شود، خنثی کنند. به خصوص اگر موهای خشک، زبر و رنگ یا دکلره شده داشته باشید، بیشتر از بقیه‌ی انواع مو نیاز به نرم کننده خواهید داشت. شرکت‌های مختلف برای انواع موها از خشک و چرب گرفته تا موهای معمولی، فر، مواج و لخت، نرم کننده‌های مخصوص تولید کرده‌اند.

نرم کننده‌ها کمک می‌کنند وقتی از حمام خارج شدید، با موهای پیچ خورده، در هم فرو رفته، گره خورده یا وز شده مواجه نشوید. این محصولات دارای موادی هستند که تا حدودی تارهای مو را آبرسانی و آب‌بندی می‌کنند تا رطوبت موجود در فیبرهای مو تبخیر نشود. همچنین موها را نرم و لزج می‌کنند تا پس از خشک شدن، تا تارهای مو به صورت منظم و بدون درهم فرورفتن، کنارهم قرار گیرند و راحت‌تر بتوان آن‌ها را شانه زد یا حالت داد.

اغلب نرم کننده‌ها باعث سست شدن پیاز مو شده و به همین دلیل، ریزش مو را تشدید می‌کنند. برای جلوگیری از این اتفاق، باید فقط از محصولات اصل متعلق به برندهای مطمئن و حرفه‌ای استفاده کنید و از زدن نرم کننده بر روی ریشه‌ی موها خودداری کنید.

 

شامپو و نرم کننده هیربرست (پک شامپو هیربرست)

.

برندهای تولید کننده اغلب نرم کننده‌های مختلف برای انواع موها ساخته‌اند که وظیفه‌ی اصلی آن‌ها تامین رطوبت مورد نیاز موها است. انتخاب و استفاده از نرم کننده‌ها علیرغم سادگی، نیاز به دقت کافی دارد.

چراکه بسیاری از نرم کننده‌ها ممکن است باعث ریزش مو، سنگین شدن تارهای مو و کشیدگی آن‌ها شوند و حتی اگر به خوبی از روی مو و سر شسته نشوند، موها را کثیف و چرب و منافذ پوست سر و مو را مسدود خواهند کرد. بنابراین باید به اورجینال بودن نرم کننده، ترکیبات تشکیل دهنده و برند تولید کننده‌ی آن توجه کافی داشته باشید.

 

وظیفه ماسک مو چیست؟

ماسک‌های مو با هدف ترمیم و تقویت موهای آسیب دیده، خشک و یا ضعیف ساخته شده‌اند. البته شما می‌توانید از خواص ویژه‌ی ماسک بر روی انوع مو بهره‌مند شده و موهایتان را قوی‌تر، زیباتر و خوش حالت‌تر کنید. وقتی موها به خاطر خشکی، مراقبت‌های نادرست، شوینده‌های نامناسب، خشکی، تاثیر منفی مواد شیمیایی (مانند رنگ مو و دکلره) یا حرارت وسایلی مانند اتو مو و سشوار آسیب می‌بینند، در واقع ساختمان سالم و هموار خود را از دست می‌دهند.

ماسک مو اصل می‌تواند مانند غلاف یا یک لایه‌ی پوششی، موهای آسیب دیده و ساختمان‌های ناموزون تارهای مو را بپوشاند و در مدت زمان مشخصی که بر روی موها قرار دارد، آن‌ها را به خوبی تغذیه کند. بنابراین به محکم‌تر شدن و صاف‌تر شدن تارهای مو کمک می‌کند تا به ساختار سالم و طبیعی خود برگردند. تغذیه کردن مو با مواد مغذی موجود در ماسک‌های مو، باعث ترمیم ساختار تار مو و حالت پذیری و انعطاف پذیری موها می‌شود.

برخی از ماسک‌های مو برای ترمیم موها اختصاصی شده‌اند، بعضی برای آبرسانی عمیق موها و بعضی دیگر موها را با ویتامین‌های گروه B و E، اسیدهای چرب مفید و آمین و اسیدهای ضروری عمیقا تغذیه می‌کنند. حتی می‌توانید ماسک‌های چند منظوره‌ای پیدا کنید که تمامی این اهداف را متناسب با نوع موی شما در بر بگیرد.

 

ماسک موی ال تایم اسنس

 

پس مشخصا ماسک مو علاوه بر بهبود حالت و ظاهر موها، یک محصول درمانی محسوب می‌شود. اگرچه بسیاری از افراد از لزوم استفاده از این محصول غافل شده و گمان می‌کنند شامپوی مناسب و نرم کننده‌ی خوب برای داشتن موهای سالم، زیبا و خوش حالت کفایت می‌کند. از مهمترین برند های ماسک مو و نرم کننده مو میتوان به شوارزکف (SchwarzKopf هیربرست (HairBurst) و …. اشاره کرد.

 

تفاوت بین ماسک مو و نرم کننده مو چیست؟

همانطور که بالاتر گفتیم، نرم کننده‌ها و ماسک‌ها کمک می‌کنند تا موهایی سالم و سرحال داشته باشید، اما هر دو یک کار را انجام نمی‌دهند. برخی فکر می‌کنند که نرم کننده و ماسک مو در اصل یک عملکرد دارند و می‌توان از یکی از آن‌ها به جای هر دو استفاده کرد، اما این تصور کاملا اشتباه است.

اگرچه هر دوی این محصولات باید بر روی ساقه موها مورد استفاده قرار بگیرند و برای استفاده بر روی ریشه‌ی مو مناسب نیستند، اما تفاوت‌های اساسی باهم دارند. در زیر به برخی از مهم‌ترین تفاوت‌های ماسک مو و نرم کننده مو اشاره می‌کنیم:

 

  1. از ماسک مو، قبل و بعد از شامپو زدن به موها می‌توان استفاده کرد، اما نرم کننده‌ها فقط بعد از شستشوی مو با شامپو مورد استفاده قرار می‌گیرند.
  2. بطور میانگین نرم کننده‌ها را باید بین ۳ تا ۵ دقیقه بر روی موها قرار داد، اما ماسک مو نیاز به زمانی در حدود ۱۰ تا ۱۵ دقیقه دارد تا تاثیر خود را بر مو بگذارد. در این مدت موها فرصت خواهند داشت تا مواد مغذی و رطوبت موجود در ترکیب ماسک را جذب کنند.
  3. نرم کننده با فرمولی سبک و موها را مرطوب کرده و از خشک شدن آن‌ها جلوگیری می‌کند، اما ماسک مو با ایجاد یک غلاف از مواد مغذی دور رشته‌های مو، به تقویت و ترمیم ساختار درونی موها و افزایش انعطاف‌پذیری و استحکام تارهای مو کمک می‌کند.
  4. نرم کننده‌ها در مدت زمان کوتاهی بر روی مو تاثیر می‌گذارند و اثر مرطوب‌کنندگی آن‌ها بسیار موقت است. در حالی که ماسک مو اثر خود را به طور تدریجی برجا می‌گذارد و چون به ترمیم و تقویت مو کمک می‌کند، تاثیر مثبتش ماندگارتر است.
  5. از نرم کننده‌ها می‌توان هر روز استفاده کرد، اما استفاده از ماسک‌های مو به هفته‌ای یک تا دو بار محدود می‌شود.

 

ماسک موی تقویتی و ترمیمی روغن آرگان و ماکادمیا شوارزکف

نرم کننده بخرم یا ماسک مو؟

تصمیم گیری برای این موضوع کاملا به خود شما بستگی دارد. نرم کننده و ماسک مو کارهای متفاوتی برای بهبود وضعیت موهای شما انجام می‌دهند؛ نرم کننده موها را مرطوب، نرم و براق می‌کند، در حالی که ماسک مو باعث ترمیم و تغذیه‌ی رشته های مو با فرمولی غنی شده و حتی در آبرسانی عمیق موهای خشک و آسیب دیده موثر است.

پس اگر ساختمان موهای شما سالم است و قبل‌تر از سرم‌ها و روغن‌های مو که موهایتان را به خوبی تقویت می‌کنند استفاده کرده‌اید، می‌توانید از ماسک مو چشم پوشی کرده و فقط نرم کننده تهیه کنید. اما اگر موهای ضعیف، نازک یا آسیب دیده دارید یا حتی احساس می‌کنید موهایتان خشک و شکننده شده و نیاز به تقویت دارند، باید علاوه بر نرم کننده، از یک ماسک موی مغذی هم استفاده کنید.

البته قبل از انتخاب هر یک از این محصولات، باید به اصل بودن کالا و ترکیبات تشکیل دهنده‌ی آن نیز توجه کنید. استفاده از ماسک‌های مو و نرم کننده‌های فیک و بی کیفیت باعث نازک شدن تدریجی موها، ریزش مو و کم پشت شدنشان می‌شود.

 

نرم کننده بخرم یا ماسک مو؟

 

بسیاری از تولید کنندگان داخلی به جای تولید ماسک موهای تخصصی و حرفه‌ای، از فرمول نرم کننده‌ها در ماسک مو استفاده می‌کنند که این مساله باعث ریزش مو می‌شود. چراکه مایع موجود در نرم کننده‌ها برای ۱۵ دقیقه ماندن بر روی موهایتان طراحی نشده و باعث سنگین شدن و کنده شدن موها می‌شود. اما ماسک‌های مو غلیظ‌ تر بوده و به خوبی بر روی ساقه‌ی موها می‌نشینند.