آسیب‌های جبران ناپذیر استفاده از لوازم آرایشی تقلبی
آسیب‌های جبران ناپذیر استفاده از لوازم آرایشی تقلبی

آسیب‌های جبران ناپذیر استفاده از لوازم آرایشی تقلبی

همه ساله در سرتاسر جهان مقدار زیادی لوازم آرایشی توسط طیف وسیعی از افراد و در سنین مختلف استفاده می‌شود. در کشور ما نیز خانم‌های زیادی هر روز از انواع مواد بهداشتی و آرایشی استفاده می‌کنند. اما جدای از خطراتی که استفاده‌ی بیش از حد از این مواد آرایشی به خودی خود برای خانم‌ها دارد، خطر جدی دیگری نیز آن‌ها را تهدید می‌کند. مضرات لوازم آرایشی تقلبی یا غیر اصل، مساله‌ی مهمی است که نمی‌توان آن را نادیده گرفت و ما در این مقاله سعی کرده‌ایم تا به طور مختصر، عوارض این محصولات را شرح دهیم.

متاسفانه در سال‌های اخیر لوازم آرایشی غیر اصل به دلیل سودجویی بسیاری از افراد بخش زیادی از بازار را در دست گرفته‌ و برای مصرف‌کننده‌ها مشکلاتی فراهم کرده است بنابراین لازم است تا با مضرات لوازم آرایشی تقلبی آشنا شده و سپس انتخاب خود را تعیین کنیم.

 

آسیب‌های جبران ناپذیر استفاده از لوازم آرایشی تقلبی

چرا لوازم آرایشی تقلبی به نمونه‌های اورجینال محصول ترجیح داده می‌شوند؟

آمارها نشان میدهد کشور ما ایران، یکی از بیشترین استفاده‌های لوازم آرایشی را دارد. بر اساس یک گزارش زنان ایرانی سومین مصرف کننده‌های مواد آرایشی در خاورمیانه هستند و همین مسئله باعث می‌شود بازار ایران یکی از بازارهای هدف فروشندگان و همینطور افراد سودجو باشد. در مترو گوشه خیابان و حتی در یکی از لوکس‌ترین مغازه‌های فروش لوازم آرایشی هم می‌توان لوازم آرایشی تقلبی پیدا کرد. اما چرا در کشور ما مضرات لوازم آرایشی تقلبی تا این حد لمس می‌شود؟ به چند دلیل:

 

آسیب‌های جبران ناپذیر استفاده از لوازم آرایشی تقلبی

  • مواد آرایشی تقلبی قیمت بسیار پایین‌تری نسبت به اجناس اصل دارند. سطح درآمد در کشور ایران نسبت به کشورهای دیگر پایین‌تر و مصرف لوازم آرایشی بالاتر است. به همین دلیل قیمت یکی از اصلی‌ترین گزینه‌های مورد نظر افراد برای انتخاب لوازم آرایشی به حساب می‌آید. اما این افراد کمتر با مضرات لوازم آرایشی تقلبی آشنا هستند، چرا که اگر بدانند با این پول سلامتی خود را معامله می‌کنند شاید دیگر دست به انتخاب این محصولات نزنند.

آسیب‌های جبران ناپذیر استفاده از لوازم آرایشی تقلبی

  • اهمیت برند! در همه جای دنیا افراد بسیار علاقه دارند تا از مارک‌های مطرح معتبر و مورد علاقه خود استفاده کنند. اما در کشور ایران پیدا کردن برندهای اصلی به شدت کار مشکلی است، زیرا به دلیل مسائل اقتصادی و سیاسی مختلف دسترسی افراد به طور مستقیم به این برندها سخت است. همین امر باعث شده است تا فروشندگان زیادی به سمت عرضه اجناس تقلبی با اسم برندهای معروف و معتبر دنیا بروند.

 

  • قاچاق راحت! متاسفانه مسئله قاچاق لوازم آرایشی در همه کشورهای دنیا وجود دارد، اما در کشور ما این مسئله به شکل بیشتری صورت می‌گیرد. اجناس آرایشی فیک یا تقلبی از کشورهای اطراف و یا چین وارد کشور شده و بدون توجه به مضرات لوازم آرایشی تقلبی به راحتی در دسترس افراد قرار می‌گیرند.

 

مضرات لوازم آرایشی تقلبی چیست؟

در ذکر مضرات لوازم آرایشی تقلبی، موارد بسیاری قابل ذکر است. اما پنج خطر عمده‌ای که مصرف کننده‌های این نوع لوازم آرایشی را بیشتر تهدید می‌کند، عبارتست از:

  1. حساسیت زا بودن 

یکی از اصلی‌ترین مضرات لوازم آرایش تقلبی، ایجاد حساسیت‌های پوستی است. این حساسیت‌ها در درجه‌های مختلفی می‌تواند نمود پیدا کند. قرمز شدن پوست، خارش، التهاب، ایجاد تورم پوستی و به دنبال آن ایجاد جوش و آکنه‌های پوستی از شایع‎ترین حساسیت‎های پوستی است.

البته این عوارض ممکن است به مرور زمان و یا به یکباره خود را نشان بدهد. برای مثال در استفاده از یک نوع کرم خاص شما در ابتدا فقط قرمزی و یا سوزش پوست را مشاهده ‌می‌کنید، اما ممکن است این مسئله در دفعات بعدی منجر به بروز جوش و یا آکنه بشود. در هر حال شما به محض مشاهده هر کدام از موارد مذکور، لازم است تا مصرف ماده آرایشی را قطع کنید تا از مضرات لوازم آرایشی تقلبی در امان بمانید.

 

آسیب‌های جبران ناپذیر استفاده از لوازم آرایشی تقلبی

 

البته ایجاد حساسیت به واسطه مصرف مواد آرایشی نامرغوب تنها به پوست صورت ختم نمی‎شود، بلکه می‌تواند به درون بدن نیز راه پیدا کند. بسیاری از لوازم آرایشی تقلبی در شرایط نامناسب و غیر استاندارد و با مواد شیمیایی بدون کیفیت تولید شده و یا حتی از تاریخ تولید آن‌ها زمان زیادی می‌گذرد. به همین دلیل ممکن است این مواد حاوی سم خطرناک آفلاتوکسین باشد که مقدار کم آن نیز بروز حساسیتهایی در دستگاه تنفسی کبد و کلیه خواهد داشت و در صورت مصرف بلند مدت آسیب‌های جدی به فرد وارد می‌شود.

  1. سرطان زا بودن اجناس تقلبی

یکی از عوارضی که می‌تواند به واسطه استفاده از لوازم آرایشی فیک و نامرغوب به بدن ما برسد، ابتلا به سرطان‌های مختلف نظیر سرطان پوست است. علاوه‌بر پوست، اعضای داخلی بدن نیز از مضرات لوازم آرایشی تقلبی مصون نیستند. در تولید مواد آرایشی تقلبی معمولا برای کاهش قیمت، از بعضی مواد شیمیایی جهت نگهداری و افزایش طول عمر آن‌ها استفاده می‌شود که حاوی ترکیباتی ازجمله پارابن و فتالات است. این ترکیبات ارتباط نزدیکی با انواع سرطان‌ها به خصوص توده‌های سرطانی در سینه دارند.

از طرفی سرب موجود در اکثر رژلب‌های ارزان و فیک منجر به جایگزینی در کبد و بروز سرطان‌های مختلف مثل پوست، خون و غیره می‌شود.  

 

آسیب‌های جبران ناپذیر استفاده از لوازم آرایشی تقلبی

  1. پیری زودرس پوست با لوازم آرایشی تقلبی

پوست یکی از بیرونی‌ترین بخش‌های بدن و همچنین حساس‌ترین اعضای آن است. این عضو به صورت دائمی در معرض شرایط محیطی مختلف از جمله نور خورشید، آلودگی هوا، رطوبت، چربی خارجی و همچنین مواد آرایشی و بهداشتی مصرفی قرار می‌گیرد.

علاوه‌بر وجود مواد شیمیایی مضر، لوازم آرایشی تقلبی مخصوصا کرم‌های پوستی بدون کیفیت دارای بافت نامناسب برای پوست هستند. این مسئله رسیدن اکسیژن و رطوبت به سلول‌های زیرین پوست را تحت تاثیر قرار می‌دهد. این عوامل منجر به آسیب به سلول‌های سطح پوست شده و در نتیجه از بارزترین مضرات لوازم آرایشی تقلبی، ایجاد چروک و پیری زود هنگام پوست خواهد بود.

آسیب‌های جبران ناپذیر استفاده از لوازم آرایشی تقلبی

  1. مشکلات مو بر اثر استفاده از مواد تقلبی

بعد از پوست و صورت، مو یکی از اهداف مورد توجه شرکت‌های آرایشی و بهداشتی به شمار می‌آید. چنانچه شامپوها، سرم‌های تغذیه‌ای و مخصوصا رنگ موهایی که شما استفاده می‌کنید اصل و با کیفیت نباشد، می‌تواند مشکلات زیادی از جمله خارش پوست سر، شکنندگی و خشکی موها و در مواردی ریزش و کچلی را به همراه داشته باشد.

پس لازم است برای جلوگیری از آسیب‌ها و مضرات لوازم آرایشی تقلبی برای موها هم به اندازه مواد آرایشی صورت دقت کافی انجام شود.

 

 

آسیب‌های جبران ناپذیر استفاده از لوازم آرایشی تقلبی5-مسمومیت با لوازم آرایشی تقلبی

همه‌ی مواد شیمیایی موجود در مواد آرایشی می‌توانند منجر به بروز درجه‌های مختلفی از مسمومیت بشوند. سرب یکی از مهمترین این ترکیبات شیمیایی مضر است که علاوه‌بر آسیب‌هایی که گفته شد، در سامانه‌های اعصابی رسوب کرده و منجر به اختلالاتی در حافظه و یادگیری می‌شود. از طرفی ممکن است این مواد در افراد باردار، سبب بروز ناهنجاری‌های مختلف برای جنین و یا حتی سقط آن بشود. مسمومیت از مضرات لوازم آرایشی تقلبی است که ممکن است در کوتاه مدت بروز پیدا نکند.

 

آسیب‌های جبران ناپذیر استفاده از لوازم آرایشی تقلبی

علاوه‌بر آنچه گفته شد عفونت‌های باکتری و قارچی، التهاب و آسیب‌های چشمی، کم کاری غدد فوق کلیوی و چندین آثار ناشناخته تا به امروز از دیگر مضرات لوازم آرایشی تقلبی است.

بدیهی است که مصرف مواد آرایشی نامرغوب و غیر اصل در بسیاری موارد  آثار و عواقب جبران ناپذیری بر سلامتی و زیبایی شما خواهد داشت. بنابراین توجه داشته باشید که برای خرید حتما از سایت‌ها و فروشگاه‌های معتبر لوازم آرایشی استفاده کنید.