SiteLogo

کدام لایه پوست باعث ایجاد چین و چروک می شود؟(✅تایید شده توسط مائده فتاحی کارشناس سوراو)
کدام لایه پوست باعث ایجاد چین و چروک می شود؟

معمولا، خطوط ریز و زبری‌های پوست به عنوان چین و چروک‌های پوست شناخته می‌شوند. چین و چروک‌ها، در طول زمان و به واسطه عوامل بسیار مختلفی از جمله افزایش سن، عوامل محیطی و…، ایجاد می‌شوند. به طور خلاصه، اگر می‌خواهید بدانید کدام لایه پوست باعث ایجاد چین و چروک می‌شود؟ باید بگوییم لایه دوم پوست، یعنی درم.

در واقع این لایه از پوست شامل مقادیر قابل توجهی از کلاژن، الاستین و… است که وجود هر یک باعث جوانی و سر زندگی پوست می‌شود. این مواد تحت تاثیر موارد گوناگونی از جمله افزایش سن، استرس، تغذیه نامناسب و… کاهش می‌یابند و با کاهش آن‌ها، پوست دچار چین و چروک می‌شود.

البته در نظر داشته باشید که ایجاد چین و چروک در پوست به عوامل متعددی بستگی دارد و حفظ سلامت تمام لایه‌های پوستی، برای جلوگیری از ایجاد چین و چروک، بسیار مهم است.

با ما همراه باشید تا فرآیند ایجاد چین و چروک در لایه های پوست را بهتر بشناسید.

کدام لایه از پوست باعث ایجاد چین و چروک می شود؟

نقش لایه‌های پوست

به طور کلی، پوست از 3 لایه تشکیل شده است که هر کدام دارای وظایف مختلفی هستند و نقش ویژه‌ای را در سلامت و جوانی پوست ایفا می‌کنند.

۱. لایه اپیدرم:

سطحی‌ترین لایه پوست که در تماس مستقیم با عوامل خارجی است، لایه اپیدرم نام دارد. وظیفه اصلی این لایه از پوست، حفظ آب و رطوبت و در ارتباط بودن با عوامل بیرونی مانند عوامل محیطی، محصولات پوستی و… است.

اپیدرم از سلول‌های مختلفی تشکیل شده که یکی از مهم‌ترین آن‌ها، ملانوسیت‌ها هستند که وظیفه تولید رنگدانه (ملانین) در پوست را به عهده دارند.

۲. لایه درم:
درم، به عنوان لایه میانی پوست، شامل کلاژن، الاستین، مواد مرطوب کننده و مواد مغذی است. کلاژن و الاستین از موادی هستند که باعث انعطاف پذیر بودن پوست می‌شوند و از جوانی و سلامت پوست حمایت می‌کنند.

این لایه نقش مهمی در پشتیبانی از لایه اپیدرم دارد.

۳. لایه هیپودرم:
این لایه، سومین لایه یا عمیق‌ترین لایه پوست است و حاوی چربی، بافت زیر پوستی و عروق خونی می‌باشد. چربی‌های موجود در این لایه به عنوان عایق حرارتی و محافظتی عمل می‌کنند و همچنین در حفظ رطوبت پوست نقش دارند.

عروق خونی موجود در این لایه نیز، مواد مغذی و اکسیژن را به سایر بخش‌های پوست می‌رسانند.

ایجاد چین و چروک در لایه های پوست

شکل گیری چین و چروک در پوست

چین و چروک‌ها نتیجه‌ای از تغییرات به وجود آمده در لایه‌های مختلف پوست، به خصوص لایه درم هستند. به عبارتی، کاهش کلاژن و الاستین در لایه درم، از جمله عوامل اصلی است که می‌تواند به شکل‌گیری چین و چروک‌ها در پوست منجر شود.

کلاژن و الاستین به عنوان پروتئین‌هایی که پوست را انعطاف‌پذیر نگه می‌دارند و از پیری زودرس آن جلوگیری می‌کنند، در طول زمان به دلیل عوامل مختلفی کاهش می‌یابند. این موضوع، باعث کاهش انعطاف‌پذیری پوست و شکل‌گیری چین و چروک‌هایی می‌شود که به عنوان نشانه‌های پیری و تغییرات سنی شناخته می‌شوند.

عوامل مؤثر بر شکل‌گیری چین و چروک‌ها

  • آفتاب: تابش مستقیم آفتاب می‌تواند به طور مستقیم به کلاژن و الاستین موجود در پوست آسیب بزند و فرآیند پیری را تسریع کند.
  • سیگار کشیدن: مصرف دخانیات باعث کاهش جریان خون در پوست می‌شود. همچنین موجب تخریب کلاژن می‌گردد.
  • تغذیه نامناسب: کمبود مواد غذایی مهم مانند ویتامین C و آنتی اکسیدان‌ها می‌تواند تولید کلاژن را کاهش دهد و در نتیجه به شکل‌گیری چین و چروک‌ها منجر شود.
  • استرس: استرس ممکن است فرآیند‌های زیستی پوست را تحت تأثیر قرار دهد و باعث تخریب کلاژن و الاستین شود.

ایجاد چین و چروک در لایه های مختلف پوست

راهکارهایی برای پیشگیری و درمان چین و چروک ها

  • استفاده از محصولات ضد آفتاب:

استفاده از کرم‌ها و لوسیون‌های حاوی SPF بالا برای محافظت از پوست در برابر آفتاب، تاثیر بسیار زیادی بر حفظ کلاژن و الاستین موجود در پوست دارد. از این رو بهترین کاری که برای جلوگیری از ایجاد چین و چروک‌ها می‌توانید انجام دهید، استفاده از محصولات ضد آفتاب با spf بالا است.

  • استفاده از محصولات مراقبتی پوست:

انتخاب محصولات حاوی عوامل مرطوب‌کننده و مواد تقویت کننده کلاژن مانند ویتامین C و رتینول، می‌تواند برای پیشگیری از ایجاد چین و چروک و حتی درمان آن‌ها، بسیار کاربردی باشد.

  • سبک زندگی سالم:

مصرف مواد غذایی سالم، ورزش منظم، مدیریت استرس و کاهش مصرف دخانیات به می‌تواند به پیشگیری از چین و چروک‌ها و تسریع درمان آن‌ها، کمک کند.

سخن پایانی

با مطالعه این مطلب از مجله زیبایی سوراو، به خوبی با لایه‌های پوست و نقش آن‌ها در سلامت و زیبایی پوست آشنا شدید و دانستید عواملی مانند نور خورشید، دخانیات، خواب ناکافی، تغذیه نامناسب و… می‌توانند به ایجاد بیشتر و سریع‌‌تر چین و چروک ها در پوست کمک کنند.

در صورتی که در رابطه با چین و چروک‌های پوست خود سوالی دارید یا نیازمند دریافت مشاوره هستید، می‌توانید با کارشناسان سوراو ارتباط بگیرید. کارشناسان سوراو در تمام روزهای هفته، آماده پاسخگویی به سوالات و ارائه مشاوره‌های تخصصی در مورد پوست و مو هستند.