SiteLogo

بررسی جامع و کامل تفاوت پوست لب و پوست صورت(✅تایید شده توسط مائده فتاحی کارشناس سوراو)
تفاوت پوست لب و پوست صورت

پوست لب و پوست صورت هر دو از لحاظ ساختار و ویژگی‌های فیزیولوژیکی با یکدیگر متفاوت هستند. اگر می‌خواهید به طور خلاصه با تفاوت های پوست لب و پوست صورت آشنا شوید، به جدول زیر توجه کنید:

تفاوت پوست لب و صورت

ویژگی‌ها پوست لب پوست صورت
ضخامت کمتر بیشتر
ساختار ظریف و فاقد مو ضخیم‌تر و دارای مو
غدد چربی کمتر و در برخی مواد فاقد غدد چربی دارای تعداد بیشتر
رطوبت کمتر بیشتر
واکنش نسبت به عوامل محیطی حساس‌تر به باد، آفتاب، سرما و خشکی مقاوم‌تر نسبت به عوامل محیطی
ملاتونین ندارد دارد

در ادامه شما را به طور جامع و کامل با تفاوت پوست صورت و لب آشنا خواهیم کرد:

تفاوت پوست لب و پوست صورت

معرفی ساختار پوست لب

پوست لب یکی از ناحیه‌های حساس و مهم بدن است که دارای ساختار و ویژگی‌های فیزیولوژیکی خاص خود می‌باشد. به طور کلی، پوست لب نسبت به دیگر نواحی صورت و بدن، بسیار نازک‌تر است. ضخامت کمتر پوست لب از گستره کمی از سلول‌های پوستی برخوردار است و عدم وجود لایه‌های زیاد، منجر به ایجاد یک پوست ظریف و حساس شده است.

پوست این ناحیه در مقایسه با نواحی دیگر صورت از تعداد کمتری غده چربی برخوردار است. این ویژگی موجب می‌شود که پوست لب از رطوبت کمتری برخوردار باشد. علاوه بر این‌ها، پوست لب فاقد مو است. این ویژگی باعث می‌شود تا پوست لب به طور مستقیم با محیط خارجی در ارتباط باشد و اثرات آن‌ها را بیشتر احساس کند. به عبارتی در مقابل عوامل محیطی مانند باد، خشکی و… حساس‌تر باشد.

ملاتونین، پیگمانتی است که از پوست در برابر آسیب‌های ناشی از اشعه UV محافظت می‌کند که پوست لب از آن محروم است. این موجب می‌شود که پوست لب به شدت حساس‌تر از پوست صورت و سایر نواحی بدن باشد.

به طور کلی می‌توانیم بگوییم، پوست لب به دلیل ویژگی‌های خاص خود، نیاز به مراقبت ویژه‌تر و استفاده از محصولات مرطوب‌کننده و حفاظتی دارد تا از آن در برابر خشکی و آسیب‌های ناشی از عوامل محیطی محافظت شود.

آشنایی با عملکرد و ساختار بافت همبند پوست
آشنایی با عملکرد و ساختار بافت همبند پوست
یکی از مهم‌ترین عوامل در حفظ سلامت و جذابیت ما، عضو بیرونی بدن ما، یعنی پوست است. پوست، نقش ویژه‌ای در محافظت از ما در مقابل عوامل خارجی دارد. جالب است بدانید، پوست این کار را با هماهنگی عضو خاصی از بدن به نام “بافت همبند یا بافت پیوندی”

معرفی ساختار پوست صورت

پوست صورت در بخش‌های مختلف صورت دارای ضخامت متفاوتی است. اما به طور کلی دارای ضخامت بیشتری در مقایسه با پوست لب می‌باشد چرا که دارای لایه‌های بیشتری از سلول‌های پوستی می‌باشد. در مقایسه با پوست لب، پوست صورت دارای مو، غدد چربی، و ملاتونین است. به همین دلیل پوست صورت در مقایسه با پوست لب رطوبت بیشتری دارد و از مقاومت خوبی در برابر عوامل محیطی مانند آفتاب، باد، دما و… برخوردار می‌باشد. 

سخن پایانی

همانطور که در این مطلب خواندید، پوست صورت و لب از نظر ساختاری و ویژگی‌های فیزیولوژیکی با یکدیگر تفاوت‌های مهمی دارند و از این رو هر دو آن‌ها دارای نیازمندی‌های مراقبتی متفاوتی هستند.

اگر می‌خواهید به خوبی از پوست لب و پوست صورت خود محافظت کنید، می‌توانید از مشاوره تخصصی کارشناسان سوراو بهره مند شوید تا بتوانید با استفاده از محصولات مناسب پوست‌تان، به خوبی از آن‌ها محافظت نمایید.