SiteLogo

تفاوت ماسک مو و نرم کننده چیست؟(✅تایید شده توسط مائده فتاحی کارشناس سوراو)
تفاوت ماسک مو و نرم کننده مو چیست؟

موهای زیبا و سالم نیازمند مراقبت کافی و استفاده از محصولات مختلفی مانند ماسک مو و نرم کننده مو هستند. با آگاهی از این موضوع و اهمیت محصولات آبرسان و مغذی مو، خانم‌ها در دهه‌های اخیر به سمت استفاده از آن‌ها روی آورده‌اند و بیش از پیش به سلامت و حالت موهایشان اهمیت می‌دهند. به ویژه در شرایطی که تغییرات آب و هوا، خشکی یا رطوبت بیش از حد محیط، تاثیر شامپوها و شوینده‌های مو، آسیب مواد شیمیایی یا ابزارهای حرارتی و بسیاری از موارد دیگر شادابی و سلامتی موها را به خطر می‌اندازند. در این مطلب از مجله سوراو، به تفاوت ماسک مو و نرم کننده اشاره می‌کنیم تا با کاربرد و عملکرد هر یک از آن‌ها برای داشتن موهای زیبا آشنا شوید.

چرا به نرم کننده‌ها و ماسک‌های مو نیاز داریم؟

اهمیت استفاده از ماسک مو و نرم کننده مو

افراد مختلف، موهای متنوع با نیازها و مشکلات متفاوتی دارند. بعضی از موها خشک و بعضی دیگر چرب هستند. برخی از افراد، موهای لخت و صاف دارند، در حالی که بعضی دیگر موهای فر و مواج دارند. بنابراین هر یک از انواع مو، نیازمند محصولات متناسب با همان نوع مو است تا ضمن برطرف‌شدن نیازهای اساسی آن، آسیب نبیند و ظاهری زیبا و ایده‌آل داشته باشند.

برای مثال، موهای خشک نیازمند محصولات آبرسان و مرطوب‌کننده، موهای چرب نیازمند کنترل و متعادل‌سازی چربی و موهای آسیب‌دیده و شکننده بیش از هر چیز دیگری به ترمیم کننده‌ها نیاز دارند. با وجود این که برای هر نوع مو، شامپوهای مخصوصی ساخته شده تا بدون آسیب‌رساندن به ساقه و ریشه‌ی موها، آن‌ها را تمیز کند، اما تنها چیزی که یک موی سالم و خوش‌حالت به آن نیاز دارد، شوینده نیست.

پس قبل از اشاره به تفاوت ماسک مو و نرم کننده باید گفت که حتی با وجود اینکه بسیاری از شامپوهای موجود در بازار جنبه‌ی درمانی و محافظتی دارند، اما در نهایت با تمرکز بر پاکسازی موها ساخته شده‌اند، نه برطرف‌کردن کامل نیازهای مو! به‌علاوه شامپوها دارای موادی هستند که پس از تمیزکردن مو، بار الکتریکی منفی بر روی تارهای مو به وجود می‌آورند. این بار منفی کوتیکول‌های مو را باز کرده و باعث زبری، خشکی، کدرشدن و خارج شدن رطوبت از درون ساختار مو می‌شود.

پس برای رفع خشکی مو، بازشدن گره از رشته‌های مو، شانه‌کردن راحت‌تر و ظاهر زیبا، لطیف و خوش‌حالت ناچار هستیم که از نرم‌کننده‌ها و ماسک‌های مو استفاده کنیم. این محصولات می‌توانند علاوه‌بر خنثی‌کردن بار الکتریکی موها و اسیدیته‌ی مو و پوست سر، به نیازهای اساسی مو هم پاسخ بدهند. بنابراین حالت کدر، خشک و وز در مو را برطرف کرده و جلوه‌ای درخشنده و هموار به موها می‌بخشند.

نرم کننده مو (hair conditioner) چیست؟
نرم کننده مو (hair conditioner) چیست؟
چندین سال است که نرم کننده‌ها جزوی ثابت از محصولات مو در هر خانه هستند و تا حدی به آن‌ها وابسته‌شده‌ایم که نمی‌توانیم زندگی را بدون وجودشان تصور کنیم. محصولات شگفت‌انگیز و دوست داشتنی که از اساسی‌ترین مراحل روتین مو محسوب‌شده و ظاهر موها را حسابی نرم

وظیفه نرم کننده مو چیست؟

اهمیت استفاده از نرم کننده مو

نرم کننده‌ ساخته‌شده‌ تا پس از شستشوی مو، تا حدی اثرات منفی شامپوها را که باعث به‌هم چسبیدن، خشکی و گره‌خوردن تارهای مو در بعضی افراد می‌شود، خنثی کند. به‌خصوص اگر موهای خشک، زبر و رنگ یا دکلره‌شده داشته‌باشید، بیشتر از بقیه‌ی انواع مو نیاز به نرم‌کننده خواهید داشت. شرکت‌های مختلف برای انواع موها از خشک و چرب گرفته تا موهای معمولی، فر، مواج و لخت، نرم کننده‌های مخصوصی تولید کرده‌اند.

نرم‌کننده‌ها کمک می‌کنند وقتی از حمام خارج شدید، با موهای پیچ خورده، درهم فرورفته، گره خورده یا وزشده مواجه نشوید. این محصولات دارای موادی هستند که تاحدودی تارهای مو را آبرسانی و آب‌بندی می‌کنند تا رطوبت موجود در فیبرهای مو تبخیر نشود. با وجود تفاوت ماسک مو و نرم کننده هر دو باید قدرت آبرسانی و مرطوب‌کنندگی داشته باشند. همچنین موها را نرم و لزج می‌کنند تا پس از خشک‌شدن، تارهای مو به‌صورت منظم و بدون درهم گره‌خوردن، کنار هم قرار گیرند و راحت‌تر بتوان آن‌ها را شانه زد یا حالت داد.

اغلب نرم‌کننده‌های غیر مطمئن، باعث سست‌شدن پیاز مو می‌شود و به‌همین دلیل، ریزش مو را تشدید می‌کنند. برای جلوگیری از این مشکل، باید فقط از محصولات اصل متعلق به برندهای مطمئن و حرفه‌ای استفاده کنید و از زدن‌نرم‌کننده بر روی ریشه‌ی موها جدا خودداری کنید.

اغلب برندهای تولیدکننده، نرم کننده‌های مختلف برای انواع مو ساخته‌اند که وظیفه‌ی اصلی آن‌ها تامین رطوبت مورد نیاز موها است. انتخاب و استفاده از نرم‌کننده‌ها علی‌رغم سادگی، نیاز به دقت کافی دارد. چرا که بسیاری از آن‌ها ممکن است باعث ریزش مو، سنگین‌شدن تارهای مو و کشیدگی آن‌ها شوند. حتی اگر به‌خوبی از روی مو و سر شسته‌نشوند، موها را کثیف و چرب و منافذ پوست سر و مو را مسدود خواهند کرد. بنابراین باید به اورجینال بودن نرم‌کننده، ترکیبات تشکیل‌دهنده و برند تولیدکننده‌ی آن توجه کافی داشته باشید.

ماسک مو چیست؟ + معرفی ماسک مو بدون سولفات
ماسک مو چیست؟ + معرفی ماسک مو بدون سولفات
ماسک مو، یکی از محصولات مو است که موهایی زیبا، خوش حالت و سالم، برای شما به ارمغان می‌آورد. برای همین برندهای تخصصی پوست و مو محصولات مختلفی برای تقویت و تغذیه بهتر موها تولید می‌کنند. اگر می‌خواهید بدانید کار ماسک مو واقعا چیست؟ و استفاده از آن چه م

وظیفه ماسک مو چیست؟

اهمیت استفاده از ماسک مو

ماسک‌های مو با هدف ترمیم و تقویت موهای آسیب‌دیده، خشک و یا ضعیف ساخته‌شده‌اند. البته شما می‌توانید از خواص ویژه‌ی ماسک بر روی انواع مو بهره‌مند شوید و موهایتان را قوی‌تر، زیباتر و خوش حالت‌تر کنید. وقتی موها به خاطر خشکی، مراقبت‌های نادرست، شوینده‌های نامناسب، خشکی، تاثیر منفی مواد شیمیایی (مانند رنگ مو و دکلره) یا حرارت وسایلی مانند اتو مو و سشوار آسیب می‌بینند، در واقع ساختمان سالم و هموار خود را از دست می‌دهند. یکی از بارزترین نمونه‌های تفاوت ماسک مو و نرم کننده در قدرت بازسازی و ترمیم ماسک موها است.

یک ماسک موی خوب می‌تواند مانند غلاف یا یک لایه‌ی پوششی، موهای آسیب‌دیده و ساختمان‌های ناموزون تارهای مو را بپوشاند و در مدت زمان مشخصی که بر روی موها قرار دارد، آن‌ها را به خوبی تغذیه کند. بنابراین به محکم‌ترشدن و صاف‌ترشدن تارهای مو کمک می‌کند تا به ساختار سالم و طبیعی خود برگردند. تغذیه‌کردن مو با مواد مغذی موجود در ماسک‌های مو، باعث ترمیم ساختار تار مو و تقویت حالت‌پذیری و انعطاف‌پذیری موها می‌شود.

برخی از ماسک‌های مو برای ترمیم موها اختصاصی شده‌اند، بعضی برای آبرسانی عمیق موها و بعضی دیگر موها را با ویتامین‌های گروه B و E، اسیدهای چرب مفید و آمین و اسیدهای ضروری عمیقا تغذیه می‌کنند. حتی می‌توانید ماسک‌های چند منظوره‌ای پیدا کنید که تمامی این اهداف را متناسب با نوع موی شما در بر بگیرد.

پس مشخصا یک تفاوت ماسک مو و نرم کننده این است که ماسک مو علاوه‌بر بهبود حالت و ظاهر موها، یک محصول درمانی محسوب می‌شود. اگر چه بسیاری از افراد از لزوم استفاده از این محصول غافل‌شده و گمان می‌کنند شامپوی مناسب و نرم کننده‌ی خوب برای داشتن موهای سالم، زیبا و خوش حالت کفایت می‌کند. از مهم‌ترین برندهای ماسک مو و نرم کننده مو می‌توان به برند شوارزکف (SchwarzKopf)، هیربرست (HairBurst) و… اشاره کرد.

تفاوت ماسک مو و نرم کننده چیست؟

همانطور که بالاتر گفتیم، نرم‌کننده‌ها و ماسک‌ها کمک می‌کنند تا موهایی سالم داشته باشید، اما هر دو یک کار را انجام نمی‌دهند. برخی فکر می‌کنند که در اصل یک عملکرد دارند و می‌توان از یکی از آن‌ها به جای هر دو استفاده کرد، اما این تصور کاملا اشتباه است. تفاوت بین ماسک مو و نرم‌کننده ثابت شده بوده و نمی‌توان یکی را جایگزین دیگری کرد.

اگرچه هر دوی این محصولات باید بر روی ساقه موها مورد استفاده قرار بگیرند و برای استفاده روی ریشه‌ی مو مناسب نیستند، اما تفاوت‌های اساسی باهم دارند. در ادامه به برخی از مهم‌ترین تفاوت‌های ماسک مو و نرم کننده مو اشاره می‌کنیم.

برخی از مهم‌ترین تفاوت‌های ماسک مو و نرم کننده مو:

ماسک مو نرم کننده مو
زمان استفاده از ماسک مو، قبل و بعد از شامپوزدن به موها می‌توان استفاده کرد. نرم‌کننده‌ها فقط بعد از شستشوی مو با شامپو مورد استفاده قرار می‌گیرند.
مدت تاثیرگذاری ماسک مو نیاز به زمانی در حدود ۱۰ تا ۱۵ دقیقه دارد تا تاثیر خود را بر مو بگذارد. به طور میانگین نرم‌کننده‌ها را باید بین ۳ تا ۵ دقیقه بر روی موها قرار داد تا جذب موها شوند.
نحوه عملکرد ماسک مو با ایجاد یک غلاف از مواد مغذی دور رشته‌های مو، به تقویت و ترمیم ساختار درونی موها و افزایش انعطاف‌پذیری و استحکام تارهای مو کمک می‌کند. نرم کننده با فرمولی سبک، موها را مرطوب کرده و از خشک‌شدن آن‌ها جلوگیری می‌کند.
نحوه اثرگذاری ماسک مو اثر خود را به‌طور تدریجی برجا می‌گذارد و چون به ترمیم و تقویت مو کمک می‌کند، تاثیر مثبتش ماندگارتر است. نرم‌کننده‌ها در مدت زمان کوتاهی بر روی مو تاثیر می‌گذارند و اثر مرطوب‌کنندگی آن‌ها بسیار موقت است.
محدودیت استفاده استفاده از ماسک‌ مو، به هفته‌ای یک تا دو بار محدود می‌شود. از نرم‌کننده‌ها می‌توان هر روز استفاده کرد.
قیمت ماسک‌های مو به دلیل برخورداری از ترکیبات غنی‌تر و تاثیر عمیق‌تر در معالجه موها، از نرم کننده موها گران‌تر هستند. به طور کلی، نرم کننده‌ها ارزان‌تر از ماسک های مو هستند.

نحوه انجام صحیح روتین مناسب مو (ترتیب استفاده روتین مو):

روتین مو چیست؟ محصولات روتین مو و ترتیب استفاده صحیح
روتین مو چیست؟ محصولات روتین مو و ترتیب استفاده صحیح
موی سر مانند پوست، نیاز به داشتن یک روتین مناسب و صحیح دارد. داشتن روتین مو کمک می‌کند تا در عین داشتن موهایی تمیز و شاداب، با تغذیه و مراقبت صحیح از آن‌ها، نیازها و مشکلات موهایمان را برطرف کنیم. بدون شک داشتن موهای سالم و باطراوت به شما حس زیبایی و

مراحل ذیل ترتیب دقیق استفاده از روتین مو است و حتما موارد ذیل را به صورت منظم و ترتیب انجام دهید تا نتیجه مطلوب بگیرید.

  • شستن سر و ماندن شامپو روی مو حداقل ۴۰ ثانیه و حداکثر ۴ دقیقه، سپس ابکشی و گرفتن اب اضافی کامل مو طوری که در صورت فشار دادن مو آبی از آن نچکد.
  • در این مرحله که موی شما آبگیری شده ولی همچنان خیس است ماسک مو را به سه چهارم پایانی مو یا ۷۰ درصد پایانی مو زده و می گذاریم ۱۰ الی ۱۵ دقیقه روی مو بماند، بعد از آن ماسک مو کاملا جذب مو شده و یک آبکشی ساده لازم است.
  • بعد از ابکشی و خشک کردن موها با حوله می‌توان از سرم مو استفاده کرد.

نکته ۱: سرم مو و ماسک مو را بهتر است به کف سر نزنیم، چون ایجاد سنگینی روی کف سر می‌کنند.

نکته‌مهم ۲: نحوه استفاده از ماسک مو و نرم کننده به یک شیوه است.

نکته ۳: اگر شما چهار بار در هفته حمام کردید ۳ بار آن را ماسک مو بزنید و یک بار آن را از نرم کننده استفاده کنید.

نرم کننده بخرم یا ماسک مو؟

نرم کننده یا ماسک مو

تصمیم‌گیری برای این موضوع کاملا به خود شما بستگی دارد. نرم کننده و ماسک مو کارهای متفاوتی برای بهبود وضعیت موهای شما انجام می‌دهند. نرم کننده موها را مرطوب، نرم و براق می‌کند. در حالی که ماسک مو باعث ترمیم و تغذیه‌ی رشته‌های مو با فرمولی غنی شده و حتی در آبرسانی عمیق موهای خشک و آسیب دیده موثر است.

پس اگر ساختمان موهای شما سالم است و قبل‌تر از سرم‌ها و روغن‌های مو که موهایتان را به‌خوبی تقویت می‌کنند استفاده کرده‌اید، می‌توانید از ماسک مو چشم پوشی کرده و فقط نرم کننده تهیه کنید. اما اگر موهای ضعیف، نازک یا آسیب‌دیده دارید یا حتی احساس می‌کنید موهایتان خشک و شکننده‌شده و نیاز به تقویت دارند، باید علاوه بر نرم کننده، از یک ماسک موی مغذی هم استفاده‌کنید.

البته قبل از انتخاب هر یک از این محصولات، باید به اصل بودن کالا و ترکیبات تشکیل‌دهنده‌ی آن نیز توجه کنید. استفاده از ماسک‌های مو و نرم کننده‌های فیک و بی کیفیت باعث نازک شدن تدریجی موها، ریزش مو و کم‌پشت شدنشان می‌شود.

بسیاری از تولید کنندگان داخلی به جای تولید ماسک موهای تخصصی و حرفه‌ای، از فرمول نرم کننده‌ها در ماسک مو استفاده می‌کنند. متاسفانه این مساله باعث ریزش مو می‌شود. چرا که مایع موجود در نرم کننده‌ها برای ۱۵ دقیقه ماندن بر روی موهایتان طراحی نشده و باعث سنگین شدن و کنده شدن موها می‌شود. اما ماسک‌های مو غلیظ‌ تر بوده و به خوبی بر روی ساقه‌ی موها می‌نشینند.

کودکان، نوجوانان و بزرگسالان: از چه سنی می توانند از نرم کننده مو استفاده کنند؟
کودکان، نوجوانان و بزرگسالان: از چه سنی می توانند از نرم کننده مو استفاده کنند؟
در امروزه، بهترین نرم کننده‌های موی موجود در بازار، توانایی ایجاد ظاهری صاف و براق برای موها را دارند. اما یکی از سوالات متداول کاربران این است که آیا استفاده از نرم کننده مو در سنین جوانی مناسب است یا خیر؟ یا به طور کلی از چه سنی می‌توان از نرم کنند

سخن پایانی

استفاده از ماسک مو و نرم کننده مو، دو راهکار مهم برای حفظ و بهبود سلامت و زیبایی موها هستند. هر کدام از این محصولات ویژگی‌ها و تاثیرات خود را دارند که نیازها و مشکلات موهای شما را برطرف می‌کنند. در نتیجه انتخاب ماسک مو و نرم کننده مناسب به همراه مراقبت‌های موثر، می‌تواند به شما کمک کند تا موهایی سالم و زیبا داشته باشید.

ما در فروشگاه سوراو، همه سعی خود را کرده‌ایم تا شما بتوانید تنها با چند کلیک، بهترین ماسک‌های مو و نرم کننده‌های مو اورجینال را که توسط برترین برندهای فعال در حوزه تولید محصولات مو، تولید شده‌اند، به راحتی خریداری کنید. برای دسترسی به محصولات ماسک مو و نرم کننده مو با تخفیف ویژه، می‌توانید از لینک‌های زیر استفاده کنید:

https://suraw.com/product-category/hair-products/hair-mask/

https://suraw.com/product-category/hair-products/hair-conditioner/

سوالات متداول

1. مراحل روتین مویی به ترتیب کدام است؟
2. چرا به یک روتین مویی منظم نیاز داریم؟
3. چند بار در هفته باید روتین مو را انجام دهیم؟
4. چگونه موهایم را به بهترین‌ شکل ممکن تمیز کنم؟
5. چگونه می‌توانم موهایم را با روتین مناسب، براق و درخشان کنم؟