متن راهنمای خود را در اینجا اضافه کنید

تخفیف ویژه | محصولات اورجینال خارجی

تفاوت ماسک مو و نرم کننده چیست؟

تفاوت ماسک مو و نرم کننده

موهای زیبا و سالم نیازمند مراقبت کافی و استفاده از محصولات مختلفی مانند ماسک مو و نرم کننده مو هستند. با آگاهی از این موضوع و اهمیت محصولات آبرسان و مغذی مو، خانم‌ها در دهه‌های اخیر به سمت استفاده از آن‌ها روی آورده‌اند و بیش از پیش به سلامت و حالت موهایشان اهمیت می‌دهند. به ویژه در شرایطی که تغییرات آب و هوا، خشکی یا رطوبت بیش از حد محیط، تاثیر شامپوها و شوینده‌های مو، آسیب مواد شیمیایی یا ابزارهای حرارتی و بسیاری از موارد دیگر شادابی و سلامتی موها را به خطر می‌اندازند. در این مقاله به تفاوت ماسک مو و نرم کننده اشاره می‌کنیم تا با کاربرد و عملکرد هر یک از آن‌ها برای داشتن موهای زیبا آشنا شوید.

 

نحوه انجام صحیح روتین مناسب مو (ترتیب استفاده روتین):

مراحل ذیل ترتیب دقیق استفاده از روتین مو است و حتما موارد ذیل را به صورت منظم و ترتیب انجام دهید تا نتیجه مطلوب بگیرید.

  • شستن سر و ماندن شامپو روی مو حداقل ۴۰ ثانیه و حداکثر ۴ دقیقه، بعد از ابکشی و گرفتن اب اضافی کامل مو طوری که در صورت فشار دادن مو آبی از آن نچکد.
  • در این مرحله که موی شما آبگیری شده ولی همچنان خیس است ماسک مو را به سه چهارم پایانی مو یا ۷۰ درصد پایانی مو زده و می گذاریم ۱۰ الی ۱۵ دقیقه روی مو بماند، بعد از آن ماسک مو کاملا جذب مو شده و یک آبکشی ساده لازم است.
  • بعد از ابکشی و خشک کردن موها با حوله می توان از سرم مو استفاده کرد.

نکته ۱: سرم مو و ماسک مو را بهتر است به کف سر نزنیم، چون ایجاد سنگینی روی کف سر می کند.

نکته ۲: نحوه استفاده از ماسک مو و نرم کننده به یک شیوه است.

نکته ۳: اگر شما چهار بار در هفته حمام کردید ۳ بار آن را ماسک مو بزنید و یکبار آن را نرم کننده استفاده کنید.

 

برای دسترسی به انواع محصولات روتین مو از قبیل شامپو، نرم کننده، ماسک مو و سرم مو لینک ذیل را کلیک کنید و مطابق تصویر ذیل به تمام این محصولات می توانید دسترسی داشته باشید.

https://suraw.com/product-category/hair-products

محصولات روتین مو (شامپو - نرم کننده - ماسک مو - سرم مو)

 

 

چرا به نرم کننده‌ها و ماسک‌های مو نیاز داریم؟

افراد مختلف، موهای متنوع با نیازها و مشکلات متفاوتی دارند. بعضی از موها خشک، و بعضی دیگر چرب هستند. برخی از افراد، موهای لخت و صاف دارند، در حالی که بعضی دیگر موهای فر و مواج دارند. بنابراین هریک از انواع نیازمند محصولات متناسب با همان نوع مو است تا ضمن برطرف‌شدن نیازهای اساسی آن، آسیب نبیند و ظاهری زیبا و ایده‌آل داشته باشد.

برای مثال، موهای خشک نیازمند محصولات آبرسان و مرطوب‌کننده، موهای چرب نیازمند کنترل و متعادل‌سازی چربی و موهای آسیب‌دیده و شکننده بیش از هرچیز دیگری به ترمیم کننده‌ها نیاز دارند. با وجود این که برای هر نوع مو، شامپوهای مخصوصی ساخته شده تا بدون آسیب‌رساندن به ساقه و ریشه‌ی موها، آن‌ها را تمیز کند، اما تنها چیزی که یک موی سالم و خوش‌حالت به آن نیاز دارد، شوینده نیست.

پس قبل از اشاره به تفاوت ماسک مو و نرم کننده باید گفت که حتی با وجود اینکه بسیاری از شامپوهای موجود در بازار جنبه‌ی درمانی و محافظتی دارند، اما در نهایت با تمرکز بر پاکسازی موها ساخته شده‌اند، نه برطرف‌کردن کامل نیازهای مو! به‌علاوه شامپوها دارای موادی هستند که پس از تمیزکردن مو، بار الکتریکی منفی بر روی تارهای مو به وجود می‌آورند. این بار منفی کوتیکول‌های مو را باز کرده و باعث زبری، خشکی، کدرشدن و خارج شدن رطوبت از درون ساختار مو می‌شود.

پس برای رفع خشکی مو، بازشدن گره از رشته‌های مو، شانه‌کردن راحت‌تر و ظاهر زیبا، لطیف و خوش‌حالت ناچار هستیم که از نرم‌کننده‌ها و ماسک‌های مو استفاده کنیم. این محصولات می‌توانند علاوه‌بر خنثی‌کردن بار الکتریکی موها و اسیدیته‌ی مو و پوست سر، به نیازهای اساسی مو هم پاسخ بدهند. بنابراین حالت کدر، خشک و وز در مو را برطرف کرده و جلوه‌ای درخشنده و هموار به موها می‌بخشند.

 

تفاوت ماسک مو و نرم کننده چیست؟ مجله سوراو تفاوت ماسک مو و نرم کننده + اثرات و شرایط استفاده از آن‌ها

 

وظیفه نرم کننده مو چیست؟

نرم کننده‌ ساخته شده‌ تا پس از شستشوی مو، تاحدی اثرات منفی شامپوها را که باعث به‌هم چسبیدن، خشکی و گره‌خوردن تارهای مو در بعضی افراد می‌شود، خنثی کند. به‌خصوص اگر موهای خشک، زبر و رنگ یا دکلره‌شده داشته باشید، بیشتر از بقیه‌ی انواع مو نیاز به نرم‌کننده خواهید داشت. شرکت‌های مختلف برای انواع موها از خشک و چرب گرفته تا موهای معمولی، فر، مواج و لخت، نرم کننده‌های مخصوصی تولید کرده‌اند.

نرم‌کننده‌ها کمک می‌کنند وقتی از حمام خارج شدید، با موهای پیچ خورده، درهم فرورفته، گره خورده یا وزشده مواجه نشوید. این محصولات دارای موادی هستند که تاحدودی تارهای مو را آبرسانی و آب‌بندی می‌کنند تا رطوبت موجود در فیبرهای مو تبخیر نشود. با وجود تفاوت ماسک مو و نرم کننده هر دو باید قدرت آبرسانی و مرطوب‌کنندگی داشته باشند. همچنین موها را نرم و لزج می‌کنند تا پس از خشک‌شدن، تا تارهای مو به‌صورت منظم و بدون درهم گره‌خوردن، کنارهم قرار گیرند و راحت‌تر بتوان آن‌ها را شانه زد یا حالت داد.

اغلب نرم‌کننده‌های غیرمطمئن، باعث سست‌شدن پیاز مو شده و به‌همین دلیل، ریزش مو را تشدید می‌کنند. برای جلوگیری از این مشکل، باید فقط از محصولات اصل متعلق به برندهای مطمئن و حرفه‌ای استفاده کنید و از زدن نرم‌کننده بر روی ریشه‌ی موها جدا خودداری کنید.

اغلب برندهای تولیدکننده، نرم کننده‌های مختلف برای انواع مو ساخته‌اند که وظیفه‌ی اصلی آن‌ها تامین رطوبت مورد نیاز موها است. انتخاب و استفاده از نرم‌کننده‌ها علی‌رغم سادگی، نیاز به دقت کافی دارد. چراکه بسیاری از آن‌ها ممکن است باعث ریزش مو، سنگین‌شدن تارهای مو و کشیدگی آن‌ها شوند. حتی اگر به‌خوبی از روی مو و سر شسته نشوند، موها را کثیف و چرب و منافذ پوست سر و مو را مسدود خواهند کرد. بنابراین باید به اورجینال بودن نرم‌کننده، ترکیبات تشکیل‌دهنده و برند تولیدکننده‌ی آن توجه کافی داشته باشید.

 

 

انواع نرم کننده مو:

https://suraw.com/product-category/hair-products/hair-conditioner/

 

 

تفاوت ماسک مو و نرم کننده چیست؟ مجله سوراو

 

وظیفه ماسک مو چیست؟

ماسک‌های مو با هدف ترمیم و تقویت موهای آسیب دیده، خشک و یا ضعیف ساخته شده‌اند. البته شما می‌توانید از خواص ویژه‌ی ماسک بر روی انوع مو بهره‌مند شده و موهایتان را قوی‌تر، زیباتر و خوش حالت‌تر کنید. وقتی موها به خاطر خشکی، مراقبت‌های نادرست، شوینده‌های نامناسب، خشکی، تاثیر منفی مواد شیمیایی (مانند رنگ مو و دکلره) یا حرارت وسایلی مانند اتو مو و سشوار آسیب می‌بینند، در واقع ساختمان سالم و هموار خود را از دست می‌دهند. یکی از بارزترین نمونه‌های تفاوت ماسک مو و نرم کننده در قدرت بازسازی و ترمیم ماسک موهاست.

یک ماسک موی خوب می‌تواند مانند غلاف یا یک لایه‌ی پوششی، موهای آسیب‌دیده و ساختمان‌های ناموزون تارهای مو را بپوشاند و در مدت زمان مشخصی که بر روی موها قرار دارد، آن‌ها را به خوبی تغذیه کند. بنابراین به محکم‌ترشدن و صاف‌ترشدن تارهای مو کمک می‌کند تا به ساختار سالم و طبیعی خود برگردند. تغذیه‌کردن مو با مواد مغذی موجود در ماسک‌های مو، باعث ترمیم ساختار تار مو و تقویت حالت‌پذیری و انعطاف‌پذیری موها می‌شود.

برخی از ماسک‌های مو برای ترمیم موها اختصاصی شده‌اند، بعضی برای آبرسانی عمیق موها و بعضی دیگر موها را با ویتامین‌های گروه B و E، اسیدهای چرب مفید و آمین و اسیدهای ضروری عمیقا تغذیه می‌کنند. حتی می‌توانید ماسک‌های چند منظوره‌ای پیدا کنید که تمامی این اهداف را متناسب با نوع موی شما دربر بگیرد.

پس مشخصا یک تفاوت ماسک مو و نرم کننده این است که ماسک مو علاوه‌بر بهبود حالت و ظاهر موها، یک محصول درمانی محسوب می‌شود. اگرچه بسیاری از افراد از لزوم استفاده از این محصول غافل شده و گمان می‌کنند شامپوی مناسب و نرم کننده‌ی خوب برای داشتن موهای سالم، زیبا و خوش حالت کفایت می‌کند. از مهم‌ترین برندهای ماسک مو و نرمکننده مو می‌توان به شوارزکف (SchwarzKopf)، هیربرست (HairBurst) و… اشاره کرد.

 

انواع ماسک مو:

https://suraw.com/product-category/hair-products/hair-mask/

 

تفاوت ماسک مو و نرم کننده چیست؟ مجله سوراو

 

تفاوت ماسک مو و نرم کننده چیست؟

همانطور که بالاتر گفتیم، نرم‌کننده‌ها و ماسک‌ها کمک می‌کنند تا موهایی سالم داشته باشید، اما هر دو یک کار را انجام نمی‌دهند. برخی فکر می‌کنند که در اصل یک عملکرد دارند و می‌توان از یکی از آن‌ها به جای هر دو استفاده کرد، اما این تصور کاملا اشتباه است. تفاوت بین ماسک مو و نرم‌کننده ثابت شده بوده و نمی‌توان یکی را جایگزین دیگری کرد.

اگرچه هر دوی این محصولات باید بر روی ساقه موها مورد استفاده قرار بگیرند و برای استفاده روی ریشه‌ی مو مناسب نیستند، اما تفاوت‌های اساسی باهم دارند. در زیر به برخی از مهم‌ترین تفاوت‌های ماسک مو و نرم کننده مو اشاره می‌کنیم:

 

1- از ماسک مو، قبل و بعد از شامپوزدن به موها می‌توان استفاده کرد، اما نرم‌کننده‌ها فقط بعد از شستشوی مو با شامپو مورد استفاده قرار می‌گیرند.

2- بطور میانگین نرم‌کننده‌ها را باید بین ۳ تا ۵ دقیقه بر روی موها قرار داد، اما ماسک مو نیاز به زمانی در حدود ۱۰ تا ۱۵ دقیقه دارد تا تاثیر خود را بر مو بگذارد. در این مدت موها فرصت خواهند داشت تا مواد مغذی و رطوبت موجود در ترکیب ماسک را جذب کنند.

3- نرم کننده با فرمولی سبک و موها را مرطوب کرده و از خشک‌شدن آن‌ها جلوگیری می‌کند، اما ماسک مو با ایجاد یک غلاف از مواد مغذی دور رشته‌های مو، به تقویت و ترمیم ساختار درونی موها و افزایش انعطاف‌پذیری و استحکام تارهای مو کمک می‌کند.

4- نرم‌کننده‌ها در مدت زمان کوتاهی برروی مو تاثیر می‌گذارند و اثر مرطوب‌کنندگی آن‌ها بسیار موقت است. در حالی که ماسک مو اثر خود را به‌طور تدریجی برجا می‌گذارد و چون به ترمیم و تقویت مو کمک می‌کند، تاثیر مثبتش ماندگارتر است.

5- از نرم‌کننده‌ها می‌توان هر روز استفاده کرد، اما استفاده از ماسک‌ مو، به هفته‌ای یک تا دو بار محدود می‌شود.

 

تفاوت ماسک مو و نرم کننده چیست؟ مجله سوراو

 

نرم کننده بخرم یا ماسک مو؟

تصمیم‌گیری برای این موضوع کاملا به خود شما بستگی دارد. نرم کننده و ماسک مو کارهای متفاوتی برای بهبود وضعیت موهای شما انجام می‌دهند؛ نرم کننده موها را مرطوب، نرم و براق می‌کند، در حالی که ماسک مو باعث ترمیم و تغذیه‌ی رشته‌های مو با فرمولی غنی شده و حتی در آبرسانی عمیق موهای خشک و آسیب دیده موثر است.

پس اگر ساختمان موهای شما سالم است و قبل‌تر از سرم‌ها و روغن‌های مو که موهایتان را به‌خوبی تقویت می‌کنند استفاده کرده‌اید، می‌توانید از ماسک مو چشم پوشی کرده و فقط نرم کننده تهیه کنید. اما اگر موهای ضعیف، نازک یا آسیب‌دیده دارید یا حتی احساس می‌کنید موهایتان خشک و شکننده شده و نیاز به تقویت دارند، باید علاوه بر نرم کننده، از یک ماسک موی مغذی هم استفاده کنید.

البته قبل از انتخاب هر یک از این محصولات، باید به اصل بودن کالا و ترکیبات تشکیل‌دهنده‌ی آن نیز توجه کنید. استفاده از ماسک‌های مو و نرم کننده‌های فیک و بی کیفیت باعث نازک شدن تدریجی موها، ریزش مو و کم‌پشت شدنشان می‌شود.

 

تفاوت ماسک مو و نرم کننده چیست؟ مجله سوراو

 

بسیاری از تولید کنندگان داخلی به جای تولید ماسک موهای تخصصی و حرفه‌ای، از فرمول نرم کننده‌ها در ماسک مو استفاده می‌کنند که این مساله باعث ریزش مو می‌شود. چراکه مایع موجود در نرم کننده‌ها برای ۱۵ دقیقه ماندن بر روی موهایتان طراحی نشده و باعث سنگین شدن و کنده شدن موها می‌شود. اما ماسک‌های مو غلیظ‌ تر بوده و به خوبی بر روی ساقه‌ی موها می‌نشینند.

 

 

سوال یا پیشنهادی دارید در کامنت بپرسید

دیدگاهتان را بنویسید

مطالب بر اساس دسته بندی ها

از طریق ذیل می توانید براساس دسته بندی ها مطالب را مشاهده کنید.

مقالات مرتبط

در ذیل لیست مقالات مرتبط را مشاهده می کنید.

سوالات متداول

آیا نرم‌کننده همان ماسک مو است؟