SiteLogo

علت ریزش مو شدید در زنان شیرده + راهکارهایی برای درمان و پیشگیری آن(✅تایید شده توسط مائده فتاحی کارشناس سوراو)
علت ریزش مو شدید در زنان شیرده + راهکارهایی برای درمان و پیشگیری آن

ریزش مو در زنان شیرده می‌تواند به عوامل متعددی برگردد و این موارد عموما عبارتند از:

 • تغییرات هورمونی
 • تغذیه نامناسب و کمبود مواد مغذی
 • تنش و استرس 

برای مقابله با ریزش مو در زنان شیرده، توجه به تغذیه مناسب، مدیریت تنش، دریافت راهکار از پزشک متخصص، استفاده از محصولات مراقبتی مناسب و… می‌تواند مفید باشد. البته در مواردی که ریزش مو بسیار شدید باشد، پزشک ممکن است، روش‌های درمانی تخصصی مانند درمان‌های دارویی را تجویز کند.

علت ریزش مو در زنان شیرده

3 دلیل ریزش مو در زنان شیرده

ریزش مو یکی از مشکلاتی است که ممکن است زنان در دوران شیردهی با آن مواجه شوند. مهم‌ترین دلایل ریزش مو در زنان شیرده، عبارتند از:

1. تغذیه نامناسب و کمبود مواد معدنی:

در طی این دوران، بدن نیاز بیشتری به مواد مغذی دارد. زیرا باید بتواند نیازهای غذایی نوزاد و مادر را برطرف کند. از این رو، عدم تغذیه نامناسب و کمبود مواد مغذی مانند ویتامین‌ها (به خصوص ویتامین D)، آهن، روی و پروتئین سریعا می‌تواند باعث تضعیف موها شود و خانم‌های شیرده را دچار ریزش مو کند.

2. تغییرات هورمونی در دوران شیردهی:

تغییرات هورمونی در دوران شیردهی نیز می‌تواند از جمله دلایل ریزش مو در زنان شیرده باشند و پزشکان بسیاری، آن را اصلی‌ترین دلیل ریزش مو در زنان شیرده، می‌دانند.

به طور کلی، افزایش هورمون‌های اکسی‌توسین، پرولاکتین، استروژن و پروژسترون در دوران بارداری و کاهش آن‌ها پس از زایمان، امری معمول است که ممکن است بر رشد و سلامتی موها تاثیر بگذارد. این تغییرات می‌توانند به چند روش، باعث ریزش مو زنان شیرده شوند:

 • تأثیر بر گردش خون:

به طور کلی، در دوران بارداری، حجم خون در بدن مادر افزایش می‌یابد و تغییرات هورمونی می‌توانند به افزایش دامنه و تورم عروق خونی منجر شوند. این ممکن است به کاهش گردش خون در منطقه پوست سر و کاهش خونرسانی به فولیکول‌های مویی منجر شود و اینگونه به ریزش مو کمک کند.

 • تغییر در دوره رشد موها:

کاهش سریع هورمون‌های استروژن و پروژسترون بلافاصله پس از زایمان، ممکن است دوره رشد موها را تغییر دهند. این تغییر می‌تواند به کوتاه شدن مرحله رشد مو و ریزش مو تلوژن افلوویوم (telogen effluvium) منجر شود.

 • تغییر در بافت مو:

تغییرات هورمونی می‌توانند بافت موها و پوست سر را دچار تغییراتی کنند که این تغییرات ممکن است منجر به ضعف موها شوند و بر ریزش مو بیفزایند.

 • تغییرات دوره پس از بارداری (Postpartum):

پس زایمان، سطح هورمون‌های بارداری مانند گنادوتروپین، دچار تغییر می‌شود و این تغییرات هورمونی در دوران پس از بارداری، می‌توانند در بازه زمانی تولد نوزاد تا شش هفته بعد از آن، مادر را دچار ریزش مو شدید کنند یا باعث ریزش مو تلوژن افلوویوم شوند.

3. تنش و استرس:

تنش و استرس فیزیکی و روانی نیز می‌توانند از عوامل ریزش مو شدید در زنان شیرده باشند. 

به طور کلی، در دوران شیردهی ممکن است فشار ذهنی شدیدی بر روی مادر باشد و این فشار می‌تواند به تغییرات هورمونی و ریزش مو آن‌ها منجر شود. 

ریزش مو در دوران شیردهی

4 راهکار مفید برای پیشگیری از ریزش مو در دوران شیردهی

خانم‌ها تنها با انجام چند کار مهم می‌توانند از ریزش موهایشان در دوران شیردهی جلوگیری کنند:

 1. تغذیه مناسب و مصرف مواد معدنی:

مصرف مواد غذایی مانند انواع ویتامین‌ها نظیر ویتامین D، A، B، C و…، آهن، روی، و پروتئین به عنوان بخشی از رژیم غذایی برای زنان شیرده بسیار مهم است. از این رو خانم‌های شیرده در طی دوران بارداری و پس از زایمان، باید رژیم غذایی مناسب داشته باشند تا این مواد را به اندازه کافی دریافت کنند. 

 1. مدیریت تنش و استرس:

ممکن است تمرین‌های روزانه مانند یوگا یا مدیتیشن بتوانند به شما کمک کنند تا تنش را کاهش دهید و استرس روزمره خود را مدیریت کنید. همچنین، حمایت خانواده و دوستان نیز می‌تواند به شما کمک کند تا با این فشارها بهتر مقابله کنید.

 1. استفاده از محصولات مراقبتی مو:

استفاده از محصولات مراقبتی مناسب برای موها مانند شامپو، ماسک مو، سرم مو و…، می‌تواند به حفظ سلامت موها و پوست سر کمک کند. مطمئن شوید که محصولات انتخابی شما حاوی مواد معدنی و ویتامین‌های مفید باشند.

 1. سبک زندگی سالم:

یک سبک زندگی سالم و اصولی، شامل خواب کافی، ورزش منظم و مدیریت وزن، می‌تواند به بهبود سلامت موها و جلوگیری از ریزش مو در دوران شیردهی کمک کند.

درمان ریزش مو در زنان شیرده

روش‌هایی برای درمان ریزش مو زنان شیرده

ریزش مو در دوران شیردهی، مشکلی درمان پذیر است. در این بخش شما را با روش‌های کاربردی برای درمان ریزش مو در دوران شیردهی آشنا خواهیم کرد:

 1. مراجعه به پزشک متخصص مو و پوست:

اگر ریزش مو در این دوران بسیار زیاد باشد و برای مدت طولانی (بیش از 12 ماه) ادامه داشته باشد، مراجعه به پزشک متخصص مو و پوست امری ضروری است. پزشک می‌تواند علل ریزش مو را تشخیص دهد و برنامه درمانی مناسبی را با توجه به آن، برای شما در نظر بگیرد.

 1. استفاده از محصولات مراقبتی ضد ریزش:

شامپوها و سایر محصولات مراقبتی ضد ریزش مو و تقویت‌کننده مو می‌توانند به بهبود وضعیت موها و کنترل ریزش آن‌ها، کمک کنند. 

 1. ماساژ پوست سر و روغن درمانی:

ماساژ پوست سر و موها با استفاده از روغن‌های مفید برای مو مانند روغن آرگان، نارگیل و… می‌تواند به تحریک رشد موها و افزایش گردش خون به پوست سر کمک کند. 

همه چیز درباره روغن تراپی مو (راز موهای سالم)
همه چیز درباره روغن تراپی مو (راز موهای سالم)
آرایش، زیبایی و سلامتی برای اکثر افراد از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. وقتی به آرایش صورت و زیبایی بدن فکر می‌کنیم، نباید فراموش کنیم که موها نیز نقش حیاتی در این زمینه دارند. موهای سالم و زیبا، اعتماد به نفس را افزایش می‌دهد و ظاهر کلی فرد را بهبود م

 1. درمان‌های دارویی:

در برخی موارد که کنترل و درمان ریزش مو با استفاده از روش‌های طبیعی، ممکن نیست، پزشک ممکن است درمان‌های دارویی مانند استفاده از ماینوکسیدیل را برای درمان ریزش مو و رشد مجدد موها، تجویز کند. 

توجه داشته باشید که درمان‌های دارویی تنها باید تحت نظر پزشک تجویز شوند و به هیچ عنوان نباید بدون مشورت با پزشک از این روش، استفاده نمایید.

درمان ریزش مو در زنان شیرده

سخن پایانی

با مطالعه این مطلب از مجله زیبایی سوراو، به خوبی با علت ریزش مو شدید در زنان شیرده آشنا شدید و از راهکارهایی برای مقابله با آن مطلع گشتید. با این وجود توصیه ما به شما این است که برای مواجهه با ریزش مو ناگهانی در دوران شیردهی، به پزشک متخصص پوست و مو مراجعه نمایید. 

همچنین توجه داشته باشید که درمان ریزش مو، مسئله‌ای زمان بر است و مشاهده نتایج استفاده از هر راهکار برای درمان آن، نیاز به صبوری دارد.