SiteLogo

چه مواد غذایی باعث زیبایی و ترمیم صورت میشود؟(✅تایید شده توسط مائده فتاحی کارشناس سوراو)
تاثیر تغذیه بر زیبایی پوست

اگر بخواهیم در خصوص تاثیر تغذیه بر زیبایی پوست بگوییم، باید متذکر شویم، تغذیه مناسب یکی از عوامل مهم و ضروری برای حفظ سلامت و بهبود زیبایی پوست محسوب می‌شود. به طور کلی پوست به مواد مغذی بسیاری نیاز دارد که از جمله مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد: 

 • ویتامین‌ها: ویتامین‌های A، C و E از جمله ویتامین‌های ضروری برای پوست هستند که به عنوان آنتی‌اکسیدان‌ها، از آسیب دیدن پوست به واسطه عوامل محیطی مثل آفتاب، آلودگی و استرس اکسیداتیو محافظت می‌کنند. ویتامین A برای تجدید سلول‌های پوست مفید است. ویتامین سی نیز به تولید کلاژن کمک می‌کند که باعث انعطاف‌پذیری پوست می‌شود، همچنین ویتامین E نیز از آسیب‌های اکسیداتیو پوست جلوگیری می‌کند.
 • مواد معدنی: موادی مانند روی، سلنیوم و…، از جمله مواد معدنی هستند که برای سلامتی پوست حائز اهمیت می‌باشند. این مواد معدنی می‌توانند از پوست در مقابل آسیب‌های مختلف محافظت کنند و به تجدید و بهبود ساختار پوست کمک فرمایند.
 • آنتی‌اکسیدان‌ها: آنتی اکسیدان‌هایی مثل پلی‌فنول‌ها، کاروتنوئیدها و فلاونوئیدها که در میوه‌ها و سبزیجات یافت می‌شوند، کمک می‌کنند تا پوست از آسیب‌های اکسیداتیو و پیری زودرس در امان باشد.
 • اسیدهای چرب: اسیدهای چرب امگا-3 و امگا-6 که در ماهی، روغن‌های گیاهی و مواد غذایی دیگر یافت می‌شوند از جمله اسیدها چربی هستند که به حفظ رطوبت پوست، کاهش التهابات و بهبود سلامت پوست کمک می‌کنند.
 • و…


به طور کلی، تغذیه مناسب و مصرف مواد غذایی غنی از مواد مغذی می‌تواند به بهبود و حفظ زیبایی پوست کمک کند. با ادامه این مطلب از مجله زیبایی سوراو همراه باشید تا شما را به طور جامع و کامل با تاثیر تغذیه بر زیبایی پوست، آشنا کنیم.

تاثیر تغذیه بر زیبایی پوست

تاثیر تغذیه و مواد مغذی بر زیبایی و سلامت پوست

پوست به عنوان عضوی از بدن ما که با دنیای بیرونی در تماس است، نقش بسیار مهمی در جلب توجه و ایجاد اعتماد به نفس دارد. از این رو حفظ سلامت و زیبایی پوست، یکی از اهداف اصلی بسیاری از افراد است و روش‌های مختلفی برای بهبود و نگهداری از وضعیت پوست ارائه شده است. اما یکی از مهمترین عوامل در حفظ سلامت و زیبایی پوست، برخورداری از رژیم غذایی مناسب و متنوع است.

تغذیه مناسب با تامین مواد مغذی حیاتی برای پوست که شامل ویتامین‌ها، مواد معدنی، آنتی‌اکسیدان‌ها و اسیدهای چرب اساسی هستند، نقش بسیار مهمی در سلامت و زیبایی پوست ایفا می‌کند. 

این کرم ضد آفتاب کره ای باعث جوانی و شادابی پوست می شود
این کرم ضد آفتاب کره ای باعث جوانی و شادابی پوست می شود
ضد آفتاب سوپر اولترا نوتریشن استوری درم، دارای یک فرمولاسیون فوق‌العاده آبرسان و مغذی است. این ضد افتاب چندکاره، به طوری طراحی شده که هم از پوست در برابر امواج مضر نور خورشید محافظت کند، و هم با تغذیه پوست، از درون باعث جوانی و شادابی پوست شود. پس ای

به عبارتی، یک رژیم غذایی غنی از میوه‌ها، سبزیجات، مواد غذایی فیبردار، روغن‌های سالم مانند روغن زیتون و ماهی‌های چرب که منابع خوبی از اسیدهای چرب امگا-3 هستند، می‌تواند بهبود چشمگیری در ظاهر و باطن پوست ما ایجاد کنند. مصرف مواد غذایی غنی از ویتامین C مانند پرتقال، نارنگی، تمشک و گوجه فرنگی نه تنها به افزایش تولید کلاژن کمک می‌کند بلکه از پوست در برابر آسیب‌های آفتاب نیز محافظت می‌کند و پوست را از علائم پیری زودرس در امان نگه می‌دارد.

همچنین رژیم مدیترانه‌ای که فوکوس قابل توجهی بر مصرف میوه‌ها، سبزیجات، زیتون، آجیل، ماهی و مواد غذایی فیبردار دارد، به دلیل برخورداری از مقادیر زیادی ویتامین، مواد معدنی و آنتی‌اکسیدان، می‌تواند بهبود قابل توجهی در پوست ایجاد کند. از آنجایی که این رژیم غنی از چربی‌های نیمه‌اشباع و اسیدهای چرب اساسی مفید است که به حفظ سلامت پوست کمک می‌کنند.

تاثیر تغذیه بر زیبایی پوست

راهکارهای تغذیه‌ای برای حفظ زیبایی پوست

راهکارهای تغذیه‌ای مهمی وجود دارند که می‌توانند به حفظ و بهبود زیبایی پوست کمک کنند. مصرف مواد غذایی غنی از مواد مغذی و تامین مواد مغذی مهم برای پوست، یکی از اصلی‌ترین راهکارها برای حفظ و ارتقا زیبایی پوست با کمک تغذیه است که در ادامه شما را با مهم‌ترین نکات مربوط به آن، آشنا خواهیم کرد:

 • مصرف میوه‌ها و سبزیجات غنی از آنتی‌اکسیدان‌ها: 

داشتن رژیم غذایی حاوی میوه‌ها و سبزیجاتی مانند توت فرنگی، انگور، انبه، اسفناج و برگ‌های سبز که دارای آنتی‌اکسیدان‌های قوی هستند، از آسیب‌های اکسیداتیو و پیری زودرس پوست جلوگیری می‌کنند.

 • مصرف مواد غذایی حاوی اسیدهای چرب اساسی: 

اسیدهای چرب اساسی مثل ماهی چرب، روغن‌های گیاهی نظیر روغن زیتون و آووکادو که می‌توانند به حفظ رطوبت و انعطاف‌پذیری پوست کمک کنند، تاثیر قابل توجهی بر ارتقا زیبایی پوست دارند.

این ویتامین ها به ترمیم و بهبود بافت پوست کمک می کنند!
این ویتامین ها به ترمیم و بهبود بافت پوست کمک می کنند!
ویتامین‌ها نقش مهمی در ترمیم و بهبود سلامتی پوست دارند. برخی از ویتامین هایی که به ترمیم پوست کمک می‌کنند، عبارتند از: در ادامه این مطلب از مجله زیبایی سوراو با اهمیت و نقش هر یک از این ویتامین ها برای ترمیم پوست، آشنا خواهید شد. نقش ویتامین A (رتینو

 • مصرف مواد غذایی حاوی ویتامین C و E: 

مصرف مرکبات مانند پرتقال، لیمو، تمشک و مصرف آجیل‌ها و… که حاوی این ویتامین‌ها هستند می‌توانند ظهور علائم پیری در پوست را به تعویق بیاندازند و اینگونه بر حفظ زیبایی پوست تاثیر بگذارند.

 • مصرف آب کافی: 

آب می‌تواند به حفظ رطوبت پوست کمک کند و از خشکی آن جلوگیری نماید.

 • کاهش مصرف مواد غذایی آسیب‌رسان: 

مصرف بیش از حد شکر، چربی‌های اشباع شده و… می‌تواند به آسیب دیدن پوست و پیری آن منجر شود. بنابراین، توصیه می‌شود که مصرف این مواد را به حداقل برسانیم.

تاثیر تغذیه بر زیبایی پوست

تاثیر تغذیه بر مشکلات پوستی

تغذیه مناسب نه تنها برای حفظ زیبایی پوست مؤثر است، بلکه می‌تواند در کاهش برخی مشکلات پوستی نیز تاثیرگذار باشد. برخی از مشکلات متداول پوستی که می‌توانند تحت تأثیر تغذیه قرار بگیرند و با توجه به تغذیه بهبود یابند، عبارتند از:

 • لک‌های پوستی: 

مصرف مواد غذایی حاوی آنتی‌اکسیدان‌ها می‌تواند در کاهش لک های پوستی موثر باشند. مثلاً، مصرف میوه‌ها و سبزیجاتی که حاوی ویتامین C هستند می‌تواند لک‌های پوستی را کاهش دهد.

 • جوش‌ها و التهابات پوستی: 

مصرف میوه‌ها و سبزیجات حاوی ویتامین A و روغن‌هایی که دارای ویتامین E هستند می‌توانند به کاهش التهابات پوستی کمک کنند و باعث کاهش جوش‌های پوستی نیز شوند و اینگونه تاثیرات مثبت بسیاری بر زیبایی پوست بگذارند.

(ویدئو) این سرم OSMO کره ای حاوی 7 ویتامین‌ A، B، C، D، E، K، F است و برای لک صورت بی نظیره
(ویدئو) این سرم OSMO کره ای حاوی 7 ویتامین‌ A، B، C، D، E، K، F است و برای لک صورت بی نظیره
سرم هفت ویتامین اسمو استوری درم از محصولات لاین PERSONAL CARE حاوی مجموعه‌ای از ویتامین‌های مفید و تقویت کننده برای تغذیه پوست است. ویتامین‌های درون محصول از ویتامین‌های مورد نیاز برای داشتن پوست پوست سالم و متعادل هستند. این آمپول یا سرم صورت یک مکم

 • پیری زودرس پوست: 

مواد غذایی حاوی آنتی‌اکسیدان‌ها می‌توانند از آسیب‌های اکسیداتیو پوست جلوگیری کنند و از پیری زودرس آن جلوگیری نمایند. مصرف مواد غذایی حاوی ویتامین C و E از جمله اقداماتی است که می‌توانند این موضوع را تسهیل کنند.

 • خشکی پوست: 

استفاده از اسیدهای چرب امگا-3 که در ماهی‌های چرب یافت می‌شود، همچنین مصرف روغن‌های گیاهی مانند روغن زیتون و آووکادو، می‌تواند به حفظ رطوبت پوست و کاهش خشکی آن کمک کند.

 • عوارض پوستی ناشی از آفتاب و آلودگی:

مصرف مواد غذایی حاوی آنتی‌اکسیدان‌ها می‌تواند از پوست در برابر آسیب‌های ناشی از آفتاب و آلودگی محافظت کند. میوه‌ها و سبزیجاتی که حاوی بتاکاروتن هستند می‌توانند از پوست در برابر اشعه‌های مضر خورشید محافظت نمایند و به حفظ و بهبود سلامت و زیبایی پوست کمک کنند.

تاثیر تغذیه بر زیبایی پوست

تغذیه مناسب هر نوع پوست

هر نوع پوست با توجه به نیازها و ویژگی‌هایی که دارد، نیاز تغذیه‌ای متفاوتی نیز دارد. از این رو تصمیم گرفتیم در این بخش به بیان نکات تغذیه‌ای مهم برای حفظ زیبایی و سلامت هر نوع پوست، بپردازیم: 

 • پوست چرب:

مصرف مواد غذایی کم چرب و مغزیجات مانند میوه‌ها، سبزیجات، ماهی و مواد غذایی فیبردار می‌تواند برای پوست چرب مفید باشد. توجه داشته باشید که چربی بیش از حد، یکی از مشکلات این نوع پوست است که با ایجاد توازن در مصرف چربی‌های سالم مانند روغن‌های گیاهی (مانند روغن زیتون) و اجتناب از مصرف چربی‌های اشباع شده، می‌توان به کنترل ترشح چربی پوست کمک کند.

مصرف آب کافی و محدود کردن مصرف قند و شکر نیز می‌تواند در بهبود سلامت و زیبایی پوست چرب، موثر باشد.

 • پوست خشک:

برای این نوع پوست، مصرف مواد غذایی حاوی اسیدهای چرب امگا-3 (مانند ماهی‌های چرب و روغن‌های گیاهی مثل روغن زیتون و روغن آووکادو)، می‌تواند به افزایش و حفظ بیشتر رطوبت در پوست کمک کند.

مصرف میوه‌ها و سبزیجاتی که غنی از آب هستند (مانند خیار، هندوانه و خرما) نیز برای پوست خشک بسیار مهم است.  اگر پوست خشک دارید، مصرف آب کافی و اجتناب از مصرف مواد غذایی تحریک‌کننده مانند الکل و ادویه‌جات قوی، مهم‌ترین کاری است که برای حفظ سلامت و زیبایی پوست خود باید انجام دهید. 

تاثیر تغذیه بر زیبایی پوست

 • پوست حساس و مستعد التهاب:

ایجاد یک رژیم غذایی که حاوی مواد غذایی کم‌آلرژن و خنثی، همچنین مواد غذایی سبک و قابل هضم باشد می‌تواند برای پوست حساس بسیار مهم باشد.

اجتناب از مواد غذایی مانند غلات گلوتن دار، محصولات لبنی، شکلات و مواد غذایی فراورده شده و مصرف مواد غذایی حاوی آنتی‌اکسیدان‌ها مانند میوه‌ها و سبزیجات می‌تواند به کاهش التهابات پوست کمک کند. از این رو افرادی با پوست حساس و مستعد التهاب، باید به طور ویژه به تغذیه خود اهمیت دهند.

 • پوست مختلط:

رعایت تنوع در رژیم غذایی و مصرف مواد غذایی متنوع که شامل میوه‌ها، سبزیجات، ماهی، آجیل و مواد غذایی فیبردار است می‌تواند به تعال پوست مختلط کمک کند.

همچنین مصرف میوه‌ها و سبزیجاتی که غنی از آنتی‌اکسیدان‌ها و ویتامین‌های A و C هستند و کنترل مصرف قند و شکر و مصرف آب کافی نیز می‌تواند به تعادل چربی در این نوع پوست کمک کند.

می‌تواند در تنظیم ترشح چربی پوست مؤثر باشد.

تاثیر تغذیه بر زیبایی پوست

25 ماده غذایی مهم برای حفظ و ارتقا زیبایی پوست

مواد غذایی مختلف می‌توانند به سلامت و زیبایی پوست کمک کنند. در زیر 25 ماده غذایی مهم برای حفظ سلامت و زیبایی پوست آورده شده است:

New wpDataTable

ماده غذایی تاثیر بر روی پوست
ویتامین C کمک به تولید کلاژن، مقابله با آسیب‌های نور خورشید و جلوگیری از پیری زودرس پوست
ویتامین E مقابله با آسیب‌های اکسیداتیو و کمک به ارتقا سلامت سلول های پوست
ویتامین A تجدید سلول‌های پوست و بهبود کلی بافت آن
ویتامین D بهبود بیماری‌های پوستی مانند پسوریازیس، اگزما و…
ویتامین K بهبود و درمان لک های پوست
آهن بهبود و کنترل رنگ پوست
روی ترمیم بافت پوست و درمان آسیب‌ای پوستی
سلنیوم جلوگیری از آسیب‌های پوست و آفتاب سوختگی
اسیدهای چرب امگا-3 و امگا-6 حفظ رطوبت پوست، کاهش التهابات و بهبود سلامت کلی پوست
آنتی‌اکسیدان‌های مختلف جلوگیری از آسیب‌های اکسیداتیو پوست
پروتئین‌ها تولید کلاژن و بهبود بافت سلول‌های پوست
مواد معدنی مختلف تقویت و حفظ سلامت پوست
آب حفظ رطوبت پوست
زینک ترمیم زخم‌ها و رفع آسیب‌های پوستی
بتاکاروتن محافظت از پوست در برابر نور خورشید و حفظ سلامت پوست
سیلیسیوم تقویت ساختار و الاستیسیته پوست
مس بهبود کلی سلامت پوست
کلاژن ارتقا کیفیت پوست
گلوتاتیون تقویت سیستم ایمنی پوست
لیکوپن جلوگیری از آسیب‌های نور خورشید و حفظ سلامت پوست
مغز آجیل‌ها پیشگیری از آسیب‌های اکسیداتیو پوست
فیتوکمیکال‌ها (مانند سولفورافان‌ها) جلوگیری از التهابات پوستی
فیبر حفظ سلامت کلی پوست
مواد مغذی موجود در میوه‌ها و سبزیجات (مانند کلروفیل، آنتوسیانین، کاروتنوئید ها و…) تقویت ساختار پوست
آبمیوه‌ها و گیاهان خوراکی دارای رنگ‌های روشن حفظ سلامت و جوانی پوست

سخن پایانی

تغذیه تاثیر مستقیمی بر سلامت و زیبایی پوست دارد. به عبارتی مواد غذایی که ما مصرف می‌کنیم می‌توانند به‌طور قابل توجهی بر رنگ، ساختار و سلامت عمومی پوست تاثیر بگذارند. در نتیجه از اهمیت مصرف مواد غذایی حاوی ویتامین‌ها، مواد معدنی، آنتی‌اکسیدان‌ها و اسیدهای چرب موثر برای حفظ زیبایی و سلامت پوست نباید غفلت کرد. 

با توجه به اهمیت و تاثیری که تغذیه بر زیبایی و سلامت پوست دارد، پیشنهاد سوراو این است که برای برخورداری از تغذیه مناسب، حتما به متخصص تغذیه مراجعه نمایید. همچنین در برنامه روتین مراقبت از پوست خود، از محصولات پوستی حاوی ویتامین‌ها و عناصر طبیعی، استفاده نمایید.