SiteLogo

چرا احساس می کنیم پوست چرب ما خشک است؟ | 4 دلیل احساس خشکی در پوست چرب(✅تایید شده توسط مائده فتاحی کارشناس سوراو)
چرا احساس می کنیم پوست چرب ما خشک است؟ | 4 دلیل خشک به نظر رسیدن پوست چرب

احساس خشکی در پوست چرب، ممکن است به دلیل عوامل متعددی ایجاد شود. از جمله این عوامل می‌توان به موارد ذیل اشاره کرد:

 • استفاده از محصولات ناسازگار برای پوست
 • تغذیه نامناسب
 • شرایط محیطی خشک و سرد
 • مصرف برخی داروها
 • ایجاد تغییراتی در میزان و نحوه ترشح چربی‌های طبیعی پوست

 

استفاده از محصولات مناسب برای پوست، تغذیه صحیح و مراقبت از پوست در شرایط محیطی مختلف، می‌تواند به حفظ تعادل رطوبت و ترشح چربی‌ها در پوست کمک کند و از خشک به نظر رسیدن پوست چرب، جلوگیری نماید. همچنین، دریافت مشاوره از پزشک و متخصص پوست در مورد مصرف برخی داروها و دریافت راهکارهای مناسب نیز می‌تواند به بهبود وضعیت پوست کمک کند.

احساس خشکی در پوست چرب

1- مصرف محصولات ناسازگار

استفاده از محصولات ناسازگار و نامناسب برای پوست چرب می‌تواند باعث خشک به نظر رسیدن پوست چرب و ایجاد احساس خشکی در پوست چرب منجر شود. این مسئله عموما به دلایل زیر اتفاق می‌افتد:

 • تخریب تعادل چربی: پوست چرب، به میزان زیادی دارای چربی‌های طبیعی است. اگر از محصولات مناسب برای این نوع پوست استفاده نشود و به جای آن از محصولات مناسب برای پوست خشک به کار برود، می‌تواند تعادل چربی پوست مختل شود. این موضوع ممکن است باعث ایجاد تغییراتی در تولید و ترشح چربی‌های طبیعی پوست شود و به نظر بیاید که پوست خشک است.
 • انسداد مجاری چربی: استفاده از محصولات غیرمناسب برای پوست چرب می‌تواند به انسداد مجاری چربی پوست منجر شود. این انسداد باعث می‌شود چربی‌ها در زیر پوست تجمع یابند و پوست خشک تر به نظر بیاید.
 • تحریک پوست: محصولات نامناسب ممکن است پوست را تحریک کنند و در مقابل پوست دچار خشکی و التهاب واکنش نشان دهد. این احساس خشکی را تشدید می‌کند.
 • ایجاد تنش در پوست: محصولات غیرمناسب ممکن است تنش در پوست ایجاد کنند و این تنش می‌تواند به پوست آسیب بزند و باعث ایجاد احساس خشکی شود.

بنابراین، انتخاب محصولات مناسب برای نوع پوست خود بسیار مهم است. اگر پوست شما چرب است، بهتر است محصولاتی که به تعادل چربی پوست شما کمک می‌کنند و مناسب برای پوست چرب هستند را انتخاب کنید.

دلایل ایجاد احساس خشکی برای پوست چرب

2- تغذیه نامناسب

تغذیه نامناسب می‌تواند یک عامل مهم در ایجاد احساس خشکی در پوست چرب باشد. اما چطور؟

 • تغذیه نامناسب ممکن است به کمبود آب در بدن منجر شود و این موضوع می‌تواند باعث خشکی هر نوع پوست از جمله پوست چرب شود.
 • تغذیه غیر اصولی و نامناسب ممکن است باعث کمبود عناصر غذایی حیاتی برای سلامت پوست شود. عناصری مانند ویتامین C، ویتامین E، اسید چرب، روی و… به حفظ سلامت پوست کمک می‌کنند. کمبود این عناصر می‌تواند به پوست احساس خشکی بدهد.
 • یکی از تاثیرات مهم تغذیه بر روی بدن، تنظیم میزان تولید چربی‌ها در پوست است. به عنوان مثال، افزایش مصرف مواد چرب و غیرسالم می‌تواند باعث افزایش تولید چربی‌ها در پوست شود. این امر ممکن است به نظر بیاید که پوست چرب، خشک شده است.
 • مصرف بیش از حد شکر و غذاهای فرآورده شده نیز می‌تواند به افزایش التهاب‌ در بدن و پوست منجر شود. این التهاب‌ها ممکن است به ایجاد احساس خشکی در پوست منجر شوند.
 • مصرف مقادیر زیادی از ترکیباتی مانند فیتیک اسید، اکسالات و… هستند، می‌تواند به کاهش جذب عناصر معدنی مانند آهن، منیزیم و… در بدن منجر شود. کمبود این عناصر می‌تواند به پوست خشکی بدهد.

بنابراین، تغذیه نامناسب می‌تواند به ایجاد خشکی پوست در افرادی با پوست چرب منجر شود. برای حفظ سلامت پوست، مهم است که تغذیه مناسب و متنوع داشته باشید و به مقدار کافی آب مصرف کنید.

دلایل ایجاد خشکی در پوست چرب

3- محیط و اقلیم

محیط و اقلیم نیز می‌توانند در خشک به نظر رسیدن پوست چرب موثر باشند. عوامل محیطی و اقلیمی که بر روی این موضوع تاثیر می‌گذارند، عبارتند از:

 • هوا و رطوبت: 

شرایط هوایی و رطوبت محیط می‌توانند به طور مستقیم بر روی پوست اثر بگذارند. اگر هوا خشک باشد و رطوبت نسبی پایین باشد، پوست ممکن است آب کمتری را در خود نگه دارد و دچار احساس خشکی شود. این اثر بر روی پوست به خصوص در مناطق خشک و نیمه خشک بیشتر مشاهده می‌شود.

 • دما:

دما نیز می‌تواند بر روی حالت پوست تاثیر داشته باشد. در محیط‌ های سردتر ( به خصوص در فصل زمستان)، پوست ممکن است خشکی بیشتری را تجربه کند. این امر به علت از دست دادن زیاد آب از پوست در شرایط سردتر است.

 • باد: 

باد نیز می‌تواند باعث افزایش از دست رفتن آب از پوست شود و به سرعت رطوبت پوست را کاهش دهد و در نتیجه احساس خشکی پوست را تشدید کند. 

 • نور خورشید:

تابش‌های مضر نور خورشید، به ویژه اشعه ماوراء بنفش (UV)، می‌توانند به پوست آسیب بزنند و باعث خشکی و پیری زودرس آن شوند. پوست چرب نیز نیاز به مراقبت از تابش‌های مضر آفتاب دارد تا از آسیب‌های ناشی از تابش UV در امان باشد.

بنابراین، در محیط‌ های خشک و سرد یا در شرایطی که افراد با تابش زیاد آفتاب روبرو هستند، پوست چرب ممکن است به نظر خشک تر بیاید. از این رو، مراقبت از پوست در این شرایط از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. این مراقبت ممکن است شامل استفاده از محصولات حاوی مرطوب‌کننده و محافظت از تابش‌های آفتاب با استفاده از کرم‌ها یا لوازم آرایشی دارای SPF و… باشد.

احساس خشکی در پوست چرب

4- مصرف برخی داروها

مصرف برخی از داروها نیز می‌تواند در خشک به نظر رسیدن پوست چرب تاثیر گذار باشد. در واقع برخی داروها می‌توانند به طور مستقیم یا غیرمستقیم بر روی تولید و ترشح چربی‌ها در پوست تاثیر داشته باشند. برای مثال…

 • برخی داروها ممکن است باعث کاهش تولید چربی‌ توسط غده‌های چربی پوست (غده‌های چربی) شوند.
 •  بعضی داروها  خشک‌ کننده هستند و رطوبت پوست را کاهش دهند. این موضوع ممکن است در پوست احساس خشکی ایجاد کند.
 • برخی از افراد ممکن است به داروها حساسیت نشان دهند و از ایجاد التهاب و تغییرات در حالت پوست رنج ببرند. این تغییرات ممکن است شامل خشکی، قرمزی، خارش و آسیب‌های دیگر در پوست باشد.
 • برخی داروها ممکن است بر روی تغذیه و جذب مواد غذایی مخصوصی در بدن تأثیر بگذارند و این موضوع نیز می‌تواند به خشکی پوست منجر شود.

در هر صورت، اگر احساس می‌کنید که پوست چرب شما به نظر خشک می‌آید و این مسئله به مصرف داروها مرتبط است، بهتر است با پزشک خود این موضوع را در میان بگذارید. پزشک متخصص می‌تواند داروهایی که شما مصرف می‌کنید را بررسی کرده و به شما راهنمایی لازم در مورد چگونگی مدیریت این مسئله را ارائه دهد. 

روتین پوست روزانه برای پوست چرب و جوش دار
روتین پوست روزانه برای پوست چرب و جوش دار
روتین پوستی روزانه و برنامه مراقبت از پوست چرب و جوش دار یا مستعد آکنه، یکی از موضوعاتی است که برای بسیاری از افراد با این نوع پوست، اهمیت ویژه‌ای دارد. پوست چرب و مبتلا به جوش نه تنها می‌تواند بر زیبایی و سلامت پوست تأثیر منفی بگذارد، بلکه روحیه و ا

سخن پایانی

همانطور که می‌دانید، تاکید بر حفظ سلامت پوست و مدیریت خشکی در پوست چرب بسیار مهم است. برای داشتن پوستی سالم و زیبا، انتخاب محصولات مناسب برای پوست، تغذیه صحیح، مراقبت از پوست در مقابل شرایط محیطی و… از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. به نظر شما، علت خشک به نظر رسیدن پوست چرب‌تان چیست و چطور می‌توان وضعیت خشکی پوستتان را بهبود بخشید؟

فراموش نکنید که همیشه دریافت مشاوره از یک متخصص پوست، بهترین کاری است که می‌توانید برای بهبود بخشیدن وضعیت پوستتان، انجام دهید. 

کارشناسان سوراو، هر یک با تجربه‌ای گسترده‌ در زمینه مشکلات مربوط به پوست چرب، اینجا هستند تا در اسرع وقت پاسخ‌گو سوالات شما باشند و بهترین راهکار را برای بهبود وضعیت پوستتان به شما ارائه دهند. پس اگر سوالی در مورد احساس خشکی در پوست چرب دارید، حتما آن را از طریق بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید تا در اسرع وقت، پاسخ خود را دریافت کنید.