SiteLogo

آیا شامپوها می‌توانند از ریزش مو جلوگیری کنند؟(✅تایید شده توسط مائده فتاحی کارشناس سوراو)
آیا شامپوها می‌توانند از ریزش مو جلوگیری کنند؟

ریزش مو یکی از شایع‌ترین مشکلاتی است که اغلب ما اعم از مرد و زن با آن دست به گریبان هستیم. موها نقش مهمی در زیبایی و اعتماد به نفس هر شخص دارند، بنابراین بدیهی است که ریزش بیش از حد موها تا این حد ما را نگران می‌کند. خوشبختانه بشر توانسته‌است روش‌های مختلفی را برای کنترل و کاهش ریزش موها کشف کند، که امروزه در بین آن‌ها استفاده از شامپوهای تقویت کننده و ضد ریزش مو بسیار مطرح است. در این مطلب به این پرسش همیشگی شما پاسخ می‌دهیم که «آیا واقعا شامپو یا شامپویی خاص در افزایش یا کاهش ریزش مو تاثیرگذار است؟»

ریزش مو طبیعی است یا غیر طبیعی؟

تاثیر شامپو در ریزش مو

قبل از خواندن متن، لازم است ابتدا به این نکته توجه داشته باشید که بر طبق نظر متخصصان پوست و مو، اینکه هر فرد روزانه بین ۵۰ تا ۱۰۰ تار مو از دست بدهد، کاملا طبیعی است. اما اگر میزان ریزش مو از این حد بیشتر باشد، مشکلی جدی است که باید به دنبال راه‌های درمان برای کاهش آن باشیم. این افراد باید به پزشک متخصص مراجعه کرده یا به دنبال یافتن منشا ریزش مو باشند.

مو هم مثل هر عضو دیگر از بدن، می‌بایست به خوبی مراقبت و تغذیه شود تا هم از رشد کافی برخوردار شده و هم  تارهای مو استحکام و سلامت مطلوبی را داشته باشند. از طرفی به سبب اینکه مو دائما در معرض هوای آلوده، چربی و گرد و غبار و حرارت و نور خورشید قرار دارد، نیازمند مراقبت و توجه به مراتب بیشتری است.

کمبود مواد مغذی از جمله ویتامین‌ها، پروتئین‌ها، عناصر معدنی بویژه آهن و روی، کم کاری یا پرکاری تیروئید، بارداری و زایمان، جراحی‌ها و اثرات مواد بیهوشی رژیم‌های غذایی افزایش و کاهش وزن می‌توانند منجر به شدت گرفتن ریزش مو شوند. بنابراین یک قدم اساسی در درمان ریزش مو، پی بردن به دلیل اصلی این مشکل و سپس رفع آن است.

البته زمینه‌های ارثی و ژنتیکی شایع‌ترین دلیل برای ریزش مو هستند که با مشورت پزشک متخصص و استفاده از برخی داروهای تجویز شده می‌توان آن را نیز کنترل نمود.

مشاهده تمامی شامپوهای ضدریزش مو

https://suraw.com/product-category/hair-products/hair-shampoo/shampoo-for-hair-growth/

آیا شامپو در ریزش مو تاثیر دارد؟

آیا شامپو در ریزش مو تاثیر دارد؟

همانطور که گفتیم، ریزش مو می‌تواند ناشی از ضعف موها و ناتوانی فولیکول‌های مو در دریافت مقدار کافی از ویتامین‌ها، پروتئین و عناصر مغذی باشد. از طرفی اگر موها به تعداد دفعات کافی شسته‌نشوند، تجمع آلودگی بر روی پوست سر و رشته‌های مو، می‌تواند ریزش مو را تشدید بکند.

بنابراین شامپوها به لحاظ تاثیری که در پاکسازی پوست سر و مو از آلودگی و چربی اضافی دارند، می‌توانند به قدرت و سلامت موها کمک کنند. از طرفی شامپوهای غنی از مواد مغذی از جمله ویتامین‌هایی مثل بیوتین، قادر هستند کمبود عناصر دریافتی پیاز مو را جبران نموده و به نوبه‌ی خویش موهای شما را تقویت و ترمیم کنند. وقتی با ریزش موی غیر طبیعی مواجه می‌شوید، توصیه می‌شود که در کنار خوردن پروتئین و سبزیجات بیشتر، از شامپوهای کمکی و ضد ریزش هم بهره بگیرید.

برخی از شامپو ریزش مو تاثیر گذارند، برای مثال شامپو اکسیژن رسان و یا شامپوهای برند OGX، با جبران کمبود دریافت O2 می‌تواند تا حدی موهای ضعیف و آسیب پذیر را تقویت کند. به طور مثال، شامپوهای بیوتن کلاژن او جی ایکس و شامپوهای هیربرست یا برند ارگانیک اولون ارگانیک و یا شامپوهای آلمانی ارژنینه کریسان و یا مائویی توانایی بسیار بالایی در رفع ریزش مو را دارند چون شرایط محیطی کف و موهای سرتان را کاملا عوض می‌کنند و باعث قطع ریزش و حتی رشد مو می شوند.

اثرات مثبت شامپو در جلوگیری از ریزش مو

اثرات مثبت شامپو در جلوگیری از ریزش مو

وقتی در حین استحمام شامپو را با انگشتان خود بر روی پوست سر و ساقه‌ی موها ماساژ می‌دهید، به نظر میاید که به خودی خود حرکت مثبتی در حق مو انجام نداده‌اید. اما در حقیقت ماساژ دادن شامپو بر روی پوست سر، باعث باز شدن مویرگ‌ها و تسهیل در جریان خون در زیر پوست می‌شود. افزایش جریان خون به معنای این است که مواد مغذی و اکسیژن بیشتری در اختیار ریشه‌ی مو قرار می‌گیرد و موهای تغذیه‌شده، سالم‌تر و ضخیم‌تر می‌شوند، در نتیجه ریزش مو نیز کاهش خواهد یافت.

از طرفی شامپو به عنوان یک شوینده، آلودگی‌های موضعی، چربی و سلول‌های مرده‌ی پوست سر را پاک می‌کند. این مواد هم در تنفس ریشه‌ی موها اختلال ایجاد کرده و هم با سنگین کردن تارهای مو آن‌ها را مستعد ریزش و کنده شدن می‌کنند.

بسیاری از برندهای تخصصی مو یا برندهای تولید کننده لوازم بهداشتی، اقدام به ساخت شامپوهای ضد ریزش مو می‌کنند. این شامپوها عمدتا به تقویت، تغذیه و افزایش استحکام موها کمک می‌کنند. برای مثال شامپوهای غنی از پروتئین و ویتامین، به تولید پروتئین طبیعی مو (کراتین) توسط پیاز مو کمک کرده و حتی ساختمان مو را ترمیم می‌کنند تا تارهای محکم‌تر و سالم‌تری داشته و از ریزش بیش از حد در امان بمانید.

به این نکته توجه داشته باشید که استفاده از شامپو برای جلوگیری از ریزش مو، تنها یک روش درمانی مکمل بوده و برای کنترل بهتر باید حتما ضمن اصلاح تغذیه و روش‌های مراقبت از مو، با پزشک متخصص مشورت نمایید.

ریزش مو بعد از کرونا و درمان آن
ریزش مو بعد از کرونا و درمان آن
یکی از دغدغه‌هایی که ممکن است در این روزهای همه‌گیری بیماری کرونا با آن دست و پنجه نرم کنیم، ریزش مو است. ریزش مویی که برخی آن را ناشی از ابتلا به بیماری کرونا و بعضی دیگر بی ارتباط با کرونا ویروس می‌دانند. با این حال، شواهد و بررسی‌ها نشان می‌دهند ک

چه نکاتی در انتخاب و استفاده از شامپوی ضد ریزش مطرح است؟

به طور کلی اگر قصد دارید به طور موثر از شامپوها برای درمان ریزش مو استفاده کنید، لازم است به 6 نکته مهم توجه فرمایید:

۱- دفعات مناسب شست و شو

برخی از افراد فکر می‌کنند که اگر هر روز موهای خود را با شامپو بشویند، مستعد ریزش مو می‌شوند. البته این ادعا می‌تواند در برخی موارد صدق کند، اما همیشه صحیح نیست. چرا که این موضوع به نوع موهای شما و همچنین شامپوهایی که استفاده می‌کنید، بستگی دارد. برخی از شامپوها برای استفاده‌ی روزانه مناسب هستند، زیرا باعث خشک و شکننده شدن تارهای مو نمی‌شوند.

اگر پوست سر و موی شما چرب است، می‌توانید شامپوی مختص موی چرب را تهیه کرده و هر روز از آن استفاده کنید. البته در چنین شرایطی باید فقط یک بار موهای خود را بشویید. زیرا چند بار شامپو زدن و ماساژ دادن سر، باعث می‌شود احتمال کنده شدن موهای کمی ضعیف‌تر افزایش یابد. با این وجود که می‌توانند مدت زمان بیشتری روی سر بمانند. در عوض سعی کنید دقیقا از شامپوی مخصوص موهای چرب استفاده کنید تا با همان مرتبه اول شست و شو، تمامی چربی از روی مو و پوستتان پاک شود.

اگر موهای خشک و یا معمولی دارید، توصیه می‌کنیم که از شامپوهای با قدرت متعادل‌تر استفاده کرده و فقط هفته‌ای ۲ تا ۳ بار استحمام کنید.

نکاتی در انتخاب و استفاده از شامپوی ضد ریزش

۲-انتخاب شامپوی سازگار با نوع مو

در هنگام انتخاب و خرید شامپو به این مساله که چه شامپویی با نوع و حالت موهای شما سازگار است، توجه کنید. اگر شامپو برای رفع چربی موها به حد کافی قوی نباشد، نمی‌تواند آلودگی و میکروب‌ها را از روی پوست سر و موهایتان پاک کند. حتی ممکن است با زیاد شدن چربی و آلودگی، بر تعداد تارهای مرده و مستعد ریزش افزوده شود. از طرفی اگر شامپویی با کیفیت پایین یا شامپویی که با نوع موهای شما همخوانی نداشته باشد استفاده کنید، موجب خشک شدن و شکنندگی مو می‌شود.

بنابراین انتخاب یک شامپوی خوب و مناسب، تا حد زیادی در کاهش مشکلات مو از جمله ریزش موثر است.

معیارهای مهم در انتخاب و خرید شامپو مو مناسب
معیارهای مهم در انتخاب و خرید شامپو مو مناسب
موهای درخشان و قوی جذابیت ظاهری ما را افزایش می‌دهند. در راستای این هدف، انتخاب شامپو مناسب با توجه به نوع مو از اهمیت بسیاری برخوردار است. با وجود تنوع بسیار شامپوها در بازار، انتخاب یک شامپو مناسب و هماهنگ با نوع مو می‌تواند امری چالش برانگیز باشد.

۳-انتخاب شامپوی تقویت کننده و مغذی

برای اینکه موهای سالم‌تر، قوی‌تر و محکم‌تری داشته باشید، از شامپوهایی استفاده کنید که حاوی مواد مغذی سودمند برای موها هستند. دو مورد از ترکیبات مهمی که برای کاهش ریزش مو شناخته شده‌اند، ماینوکسیل و کافئین هستند. گیاهان دارویی و دانه‌های روغنی بسیاری تا کنون آزموده‌شده‌اند که می‌توانند موجب تغذیه، آبرسانی و به طور کلی تقویت موها شوند.

ماینوکسیدیل چیست؟ نحوه مصرف،اثرات و عوارض
ماینوکسیدیل چیست؟ نحوه مصرف،اثرات و عوارض
ماینوکسیدیل (Minoxidil)، یک ترکیب شیمیایی است که ابتدا به عنوان داروی مهارکننده فشار خون استفاده می‌شد. اما بعد از مشاهده اثر جانبی آن در افرادی که از این دارو استفاده می‌کردند، برای افزایش رشد مو مورد توجه قرار گرفت. امروزه، از ماینوکسیدیل برای بهبو

برای مثال گیاهانی از جمله بابونه و رزماری یا دانه‌هایی مانند آرگان و ماکادمیا خواص سرشاری برای تقویت و سلامت مو دارند. در شامپوهای ضد ریزش مو و محرک رشد موهای بیشتر، علاوه بر مواد شوینده‌ای که بتواند چربی و آلودگی را رفع کند، مقادیر مشخصی از عصاره و روغن این گیاهان نیز وجود دارد. اگر قفسه‌ی فروشگاه‌ها را با این هدف بگردید، احتمالا شامپوهای زیادی پیدا می‌کنید که حاوی ویتامین‌های مختلف به خصوص بیوتین، اسیدهای آمینه و عناصر معدنی دیگر باشند.

خواص و فواید روغن آرگان برای انواع مو
خواص و فواید روغن آرگان برای انواع مو
بسیاری از افراد، روغن آرگان را به‌عنوان طلای مایع می‌شناسند. چرا که استخراج آن دشوار و محبوبیت آن در جهان زیاد است. محصولات روغن آرگان را می‌توان برای بدن، مو و حتی به‌صورت خوراکی نیز مصرف کرد. هر چند دنیای غرب اخیرا به خواص مفید آن برای مو پی برده‌ا

۴-اجتناب از شامپوهای حاوی مواد مضر

یکی از دلایل احتمالی ریزش مو، می‌تواند ناسازگاری ترکیبات شامپو با موهای شما باشد. به خصوص در شرایطی که می‌دانیم از برخی مواد تحریک کننده و حساسیت‌زا در بعضی از شامپوها به کرات استفاده می‌شود. چند نمونه از این ترکیبات را در زیر نام برده‌ایم سعی کنید شامپوهایی را انتخاب کنید که فاقد این مواد باشند یا دست کم، در جدول ترکیبات آن‌ها، این مواد در جایگاه پایین‌تری (مقادیر کمتر) قرار گرفته باشند.

– سولفات‌ها

استفاده از سورفاکتانت‌های سولفات‌دار در بسیاری از محصولات شوینده و به خصوص شامپوها رایج است. سورفاکتانت‌های متداول شامل سدیم لوریل سولفات (SLS) و آمونیوم لوریل سولفات (ALS) هستند. این مواد باعث می‌شوند حالت کف کرده و حباب‌های شامپو در حین شستشو تشکیل شوند. سولفات‌ها عموما باعث تحریک پوست و مو می‌شوند و حتی برخی از تحقیقات ثابت کرده که می‌توانند به فولیکول مو آسیب وارد کرده و در برخی موجب ریزش مو می‌شوند.

بنابراین، توصیه می‌شود که تولید کنندگان از مقادیر مجاز SLS در شامپوهای خود (۲ درصد)، فراتر نروند و حتی در برخی کشورهای اروپایی استفاده از آن ممنوع شده‌است. اگر چه به سبب ارزان قیمت بودن آن، بسیاری از تولید کنندگان هنوز تمایل به استفاده از سولفات‌ها دارند. خوشبختانه شامپوهای بدون سولفات هم در بازار کم نبوده و به راحتی می‌توانید آن‌ها را پیدا کنید.

کاربرد شامپو بدون سولفات + مزایای آن و معیار دقیق انتخاب
کاربرد شامپو بدون سولفات + مزایای آن و معیار دقیق انتخاب
شامپوهای بدون سولفات، شامپوهایی هستند که در فرمولاسیون آن‌ها از سولفات‌ها استفاده نمی‌شود. سولفات‌ها مجموعه‌ای از مواد شیمیایی هستند که به عنوان سورفکتانت در بیشتر شامپوها استفاده می‌شوند. نمونه‌هایی از سولفات‌های معمول استفاده شده در شامپوها عبارتند

– کلرید سدیم و کلرید آمونیاک

این مواد اگر چه سمی نیستند، اما در غلظت‌های بالا می‌توانند موها و پوست سر شما را دچار تحریک، خشکی یا خارش کنند. بنابراین تهدیدی برای ضعیف شدن یا کنده شدن تارهای مو به حساب می‌آیند.

– فرمالدئید

فرمالدئید یکی از رایج‌ترین نگهدارنده‌های ممکن در ترکیب شامپوها است که به لحاظ خواص ضد میکروبی، وجود آن در فرمول شامپو اجتناب ناپذیر است. غلظت بالای فرمالدئید می‌تواند باعث آسیب به DNA سلول‌های پوست سر شود. اگر چه چند لایه خارجی پوست عموما حاوی سلول‌های مرده بوده و از فرمالدئید و سایر مواد شیمیایی تاثیر نمی‌پذیرد. اما وقتی حرف از غلظت بالا به میان می‌آید، نفوذ فرمالدئید به لایه‌های زیرین موجب آسیب جدی به موهای آسیب‌دیده و فولیکول‌های مو می‌شود. تا جایی که تارهای مو ضعیف‌تر می‌شود و ریزش مو شدت پیدا می‌کند.

– پارابن‌ها و کواترنیوم ۱۵

این دو ماده با تاثیر غیر مستقیم خود بر روی تعادل هورمونی بدن شما، باعث اختلال‌شده و منجر به افزایش ریزش مو می‌شوند. خوشبختانه در حال حاضر شامپوهای بسیاری تولید شده‌اند که عاری از این مواد هستند.

– پروپیلن گلایکول

پروپیلن گلیکول خواص ضد یخ داشته و برای جلوگیری از یخ زدن محلول درون شامپو در هنگام نگهداری یا ارسال‌های بین شهری و بین کشوری لازم است. بنابراین با وجود اینکه برای پوست و مو عنصری تحریک کننده محسوب می‌شود، نمی‌توان آن را از ترکیب شامپو حذف کرد. اما اگر شامپویی با مقادیر کمتری از این ماده پیدا کردید، گزینه‌ی بسیار بهتری برای نجات از ریزش مو است.

– الکل

اگرچه در بین انواع الکل، موارد مفیدی برای موها هم وجود دارد، اما برخی از انواع آن موها را بسیار خشک و مستعد شکنندگی و آسیب می‌کنند.

اجتناب از شامپوهای حاوی مواد مضر برای درمان ریزش مو

– برخی از روغن‌ها

تا به حال با روغن‌های بسیار سودمند و مغذی در لیست ترکیبات شامپوها مواجه شده‌ایم. اما برخی از روغن‌های به کار برده‌شده نیز مضرات خاص خود را دارند. روغن‌های معدنی، لانولین و روغن‌های حاوی نفت از این دسته هستند که موها را به شدت سنگین کرده و باعث افزایش ریزش مو می‌شوند.

– عطر و رنگ

برخی از افراد به این مواد حساسیت داشته و افزودنی‌های شیمیایی برای ساخت عطر و رنگ در شامپو، باعث خارش سر، تحریک و ضعیف شدن موهایشان می‌شود.

۵-شامپوهای مناسب و موثر را کنار نگذارید!

باوری قدیمی و اشتباه بین اکثر مردم وجود دارد که فکر می‌کنند نباید هیچ شامپویی را برای مدت طولانی استفاده کنند. بنابراین حتی اگر شامپویی برای موهای آن‌ها کاملا مناسب است، آن را پس از مدتی استفاده کنار گذاشته و به سراغ محصولات دیگری می‌روند. در واقع این تصور که موهای شما پس از مدتی در برابر شامپو یا پاک کننده‌ی خاصی مقاوم می‌شوند، کاملا غلط است! پس با خیال راحت از شامپویی که بهترین سازگاری را با موهای شما دارد، استفاده کنید و با تعویض مداوم آن، خود را گرفتار شامپوهای جدید و ناسازگار نکنید.

۶-از شامپوهای ۲ در ۱ استفاده نکنید.

شامپوهای ۲ در ۱ ساخته شده‌اند تا به جای استفاده از یک شامپو و یک نرم کننده‌ی مجزا، از یک محصول استفاده کنید. پس گزینه‌ی خوبی برای صرفه‌جویی در وقت و هزینه هستند. اما این کار اشتباهی است؛ چرا که شامپو برای شستشوی کامل موهای شما و نرم کننده برای محافظت و آبرسانی موها طراحی‌شده و هر یک وظیفه‌ی خاص خود را دارند. استفاده از یک محصول فقط باعث می‌شود که نتوانید به خوبی موها را شستشو دهید و از آن‌ها مراقبت کنید.

سخن پایانی

حال دیگر به خوبی می‌دانید که آیا شامپو در درمان ریزش مو تاثیر دارد یا خیر؟ اگر با این مشکل مواجه هستید و به دنبال شامپویی برای تقویت موها و کنترل ریزش مو هستید، می‌توانید از صفحه خرید شامپو‌های ضد ریزش و رشد مو در فروشگاه سوراو بازدید کنید.

فروشگاه سوراو، مرجع محصولات اورجینال پوست و مو است که امکان خرید طیف گسترده‌ای از شامپو هایی که در درمان ریزش مو تاثیر دارند را برای شما فراهم کرده است. شما می‌توانید با بهره‌مندی از مشاوره تخصصی کارشناسان سوراو، با توجه به نوع و وضعیت موهایتان، بهترین شامپو را برای خود خریداری کنید و استفاده نمایید.