متن راهنمای خود را در اینجا اضافه کنید

تخفیف ویژه | محصولات اورجینال خارجی

فرق تونر با فوم شستشو چیست؟ معرفی نقش هرکدام در روتین پوست

فرق تونر با فوم شستشو

اگر روتین پوستی داشته باشید، احتمالا بطور معمول یا دقیق تفاوت بین محصولات پوستی مختلفی را که استفاده می‌کنید، می‌دانید. اما اگر هنوز برنامه منظم و روزانه مراقبت از پوست خود را شروع نکرده باشید، احتمالا در آغاز انتخاب محصولات مناسب دچار سردرگمی می‌شوید. چون با نام‌های مختلف محصولات مراقبتی آشنا می‌شوید و دقیقا نمی‌دانید که چه فرقی باهم دارند و هر یک چه کاری انجام می‌دهند. دانستن ضرورت هر یک از این محصولات و نحوه اثر آن‌ها، هم ترتیب درست استفاده از آن‌ها را به شما نشان می‌دهد و هم کمک می‌کند محصولات مناسب‌تری انتخاب و خرید کنید. در این مقاله به شما می‌گوییم که فرق تونر با فوم شستشو چیست و هریک به چه دردی می‌خورند.

ابتدا نگاهی به چیستی این محصولات می‌اندازیم.

 

فوم شستشو چیست؟

فوم شستشو یکی از انواع مختلف شوینده و پاک‌کننده صورت (کلینزر یا Cleanser) است. این محصول برای شستشوی صورت مناسب بوده و آلودگی، چربی، باقیمانده مواد آرایشی و ناخالصی‌ها را از روی پوست پاک کرده و آن را کاملا تمیز می‌کند. ژل و فوم شستشو با پاکسازی پوست، به سلامت پوست کمک کرده، اجازه تنفس به پوست می‌دهد و از مشکلات ناشی از تجمع آلودگی و چربی روی پوست جلوگیری می‌کند. از طرفی با تمیزکردن پوست، اجازه جذب محصولات درمانی و مراقبتی بعدی را می‌دهد.

براساس نوع محصولی که از آن استفاده می‌کنید و فرمولاسیونی که شرکت سازنده برای آن در نظر گرفته باشد، فوم‌های شستشو می‌توانند خواص ثانویه‌ی متعددی نیز داشته باشند. برای مثال، قدرت پاکسازی منافذ بیشتری داشته باشند، با لایه‌برداری سلول‌های مرده پوست را بردارند، باعث تسکین‌یافتن و آرامش پوست شوند، به روشن‌شدن و مرطوب شدن پوست کمک کنند. فوم‌های شستشو برای استفاده انواع پوست به ویژه پوست‌های مختلط مناسب هستند و استفاده از آن‌ها به دلیل کف غلیظ بسیار خوشایند است.

 

مشاهده انواع ژل و فوم شستشوی صورت

 

https://suraw.com/product-category/skin-pro/cleaners/gel-foam-skin-wash/

تونر چیست؟

تونر محصولی است که بعد از شستشوی صورت، اسیدیته آن را تنظیم کرده و منافذ را منقبض می‌کند تا پوست را به شرایط متعادل و نرمال خود برگرداند. تونرها قدرت پاک‌کنندگی کمی نیز دارند تا اگر از ماسک صورت، باقیمانده مواد آرایشی و شوینده شما در منافذ پوستتان وجود داشت، آن‌ها را بطور کامل تمیز کنند. استفاده از یک تونر اصل پوست را آرام کرده و به جذب بهتر محصولات بعدی که در روتین پوستتان استفاده می‌کنید، کمک می‌کند. چراکه به‌عنوان یکی از مهم ترین نمونه‌های فرق تونر با فوم شستشو ، تونر با تنظیم PH در سطح درست، پوست صورت را برای جذب بهتر ترکیبات اسنس، سرم  و کرم آماده می‌کند. وقتی پوست به اندازه کافی اسیدی نباشد، قدرت جذب کمتری دارد.

هریک از این محصولات نقش متفاوتی در روتین پوستی دارند و نمی‌توان آن‌ها را جایگزین یکدیگر کرد. استفاده از پاک‌کننده و تونر، در برنامه روزانه مراقبت از پوست ضروری است و نمی‌توان از آن‌ها صرف نظر کرد. اما برای مثال اگر فوم شستشو را دوست نداشته باشید یا احساس کنید که پوست صورتتان را خشک می‌کند، می‌توانید از دیگر انواع شوینده و پاک‌کننده صورت مانند پاک‌کننده‌های کرمی، مایع یا ژلی استفاده کنید. تونرها نیز در انواع متفاوتی تولید می‌شوند که می‌توانید محصول متناسب با نیاز پوستتان را تهیه کنید.

 

مشاهده انواع تونر صورت خارجی اصل

https://suraw.com/product-category/skin-pro/cleaners/toner/

 

پاک کردن و تنظیم اسیدیته پوست با تونر
پاک کردن و تنظیم اسیدیته پوست با تونر

 

فرق تونر با فوم شستشو در چیست؟

این دو محصول از جنبه‌های مختلفی باهم متفاوت هستند که در زیر بطور خلاصه به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

1-  تفاوت تونر و فوم شستشو از نظر بافت و بسته‌بندی

فوم‌های شستشوی صورت دارای بافت مایع یا کرمی در بسته‌بندی هستند. فوم‌های با بافت مایع، دارای بسته‌بندی پمپی هستند که نازل آن در حین پمپ مایع به بیرون، آن را به کف غلیظ سبک و فومی تبدیل می‌کند. کافی است این کف را روی پوست مرطوب صورت ماساژ دهید تا آلودگی و کثیفی‌ها را در خود حل کرده و پوست را تمیز کند.

برخی دیگر از انواع این محصولات، بافت کرمی دارند و در بسته‌بندی‌های تیوبی عرضه می‌شوند. کافی است مقدار کمی از آن را بین دو دست خیس خود مالش دهید تا تبدیل به میزان زیادی از کف غلیظ شود. سپس فوم حاصل شده را روی پوست مرطوب صورت ماساژ دهید تا تمام چربی و آلودگی را به خود جذب کند.

اما از جمله موارد فرق تونر با فوم شستشو این است که بافت تونرها معمولا به‌شکل مایعی آبکی و غیر کف کننده است. برخی از تونرها نیز بافت کمی لوسیونی و شیری دارند. در هرصورت این بافت روان و فاقد حالت چرب و سنگین است. بسته‌بندی تونرها اغلب به صورت بطری‌هایی است که دارای یک نازل در قسمت بالایی است. با کج‌کردن یا وارونه‌کردن بطری، مایع درون آن قطره قطره از نازل خارج می‌شود. بنابراین می‌توانید دقیقا به مقدار کافی از آن بردارید.

 

بافت فوم شستشو بصورت کف غلیظی که از بطری خارج می شود
بافت اغلب فوم‌های شستشو بصورت کف غلیظی است که از بطری حاوی مایع خارج می‌شود.

 

بافت فوم شستشو روی پوست
بافت فوم شستشو روی پوست و بعد از پخش کردن

 

بافت تونر به صورت محلولی سبک و آبکی
محتوی تونر به صورت محلولی سبک و آبکی

 

بافت مایع و روان یک تونر معمولی
بافت مایع و روان اغلب تونرها

 

2- فرق فوم شستشو و تونر از نظر عملکرد

یک فوم شستشو برای پاکسازی و تمیزکردن صورت از تمامی چربی، ناخالصی، رنگدانه و جرم مواد آرایشی، گرد و غبار نشسته بر روی پوست و بطور کلی کثیفی‎ها تولید می‎شود. بر اساس ترکیبات و فناوری‎هایی که برند سازنده برای فوم شستشوی خود در نظر می‌گیرد، این محصول می‌تواند خواص جانبی و مفید دیگری نیز داشته باشد. اما کار اصلی و اساسی آن، پاکسازی موثر پوست بوده و این هم یک فرق تونر با فوم شستشو است.

وظیفه اصلی و اساسی تونرها، تنظیم اسیدیته پوست در سطح متعادل آن (کمی اسیدی و نزدیک به 5.5) است. محصولات شوینده و پاک‌کننده پوست، نور خورشید، استفاده از آب داغ برای شستن پوست، دوش گرفتن‌های طولانی و عادات غذایی یا پوستی نامناسب می‌توانند اسیدیته یا Ph پوست را برهم بزنند. بنابراین لازم است روزی دو مرتبه در برنامه مراقب از پوستتان آن را دوباره تنظیم کنید.

تونرها معمولا سطح بالا رفته ی Ph را تا حد بازه بین 4.6 و 6، پایین می آورند. در این بازه، تنظیم ترشح چربی در پوست متعادل‌تر شده، محصولات مراقبتی را بهتر جذب می‌کند و از خشکی و حساسیت در امان می‌ماند. در نهایت به سلامت پوست کمک می‌شود. البته تونرها نیز ممکن است با خواص ثانویه متعددی تولید شوند؛ مانند قدرت آبرسانی، تسکین‌دهندگی، پاکسازی مضاعف و عمیق منافذ، مبارزه با جوش و متعادلسازی سبوم. اما بطور معمول یک تونر می‌تواند اسیدیته پوست را به میزان درست برگرداند، منافذ باز شده‌ی پوست را منقبض کند و اگر هنوز آرایش یا آلودگی روی پوست باقیمانده، آن را تمیز کند.

 

تفاوت بین تونر و یک پاک کننده صورت
تفاوت بین عملکرد تونر و یک پاک کننده صورت (مانند فوم شستشو)

 

3- فرق تونر با فوم شستشو از لحاظ مرحله روتین

از نظر مرحله استفاده از این محصولات در روتین پوست، ابتدا باید آرایش پوست را با کمک پاک‌کننده‌های مخصوص آرایش (مانند میسلارواتر و شیرپاک‌کن) تمیز کرد. سپس نوبت به استفاده از شوینده‌ها برای شستشوی پوست می‌رسد در این مرحله می‌توان از فوم شستشو یا هر شوینده مناسب دیگر استفاده کرد. سپس بعد از شستشوی پوست صورت، نوبت به استفاده از تونر می‌رسد. از تونر یا تونیک باید قبل از اسنس‌ها، سرم‌ها، روغن‌ها، کرم‌ها، لوسیون‌ها، ماسک ورقه‌ای، ضد آفتاب و محصولات آرایشی استفاده شود. همچنین از فوم شستشو باید قبل از تونر استفاده کرد.

 

مراحل معمول روتین پوست
گام‌های معمول روتین پوست در روز و شب

 

برنامه مراقبت از پوست روزانه
راهنمای مراحل برنامه مراقبت از پوست

 

4- تفاوت دو محصول از لحاظ ترکیبات تشکیل‌دهنده

از جمله موارد فرق تونر با فوم شستشو در ترکیبات سازنده آن‌هاست. یک فوم شوینده حاوی ترکیبات پاک‌کننده، سورفکتانت و مواد کف‌کننده هستند. این مواد می‌توانند آلودگی و چربی روی پوست را به‌خوبی در خود حل کرده و از روی پوست بردارند. این ترکیبات علاوه‌بر ساختن فوم، می‌توانند پوست را کاملا تمیز کنند. تونرها فاقد ترکیبات شوینده و سورفکتانت هستند. البته ممکن است کمی ترکیبات پاک‌کننده در آن وجود داشته باشد که منافذ پوست را تمیز کند. چراکه قدرت نفوذ تونر در پوست، از قدرت نفوذ فوم شستشو بالاتر است و می‌تواند در پاکسازی منافذ موثر باشد.

در تونرها معمولا از ترکیبات اسیدی برای پایین آوردن ph پوست استفاده می‌شود. همچنین حاوی ترکیبات قابض هستند که به کوچک‌شدن منافذ باز پوست کمک می‌کنند. در کنار ترکیبات گفته شده، در فوم‌های شستشو و تونرها ممکن است از عصاره‌های گیاهی، ترکیبات آبرسان و مرطوب‌کننده، ویتامین‌ها، مواد تسکین‌دهنده پوست و ترکیبات مفید و مغذی دیگر استفاده شود.

 

از تونر استفاده کنم یا فوم شستشو؟

 

بنابراین در کنار شباهت‌هایی که این محصولات می‌توانند داشته باشند، تفاوت‌های اساسی نیز دارند که باعث می‌شود هر یک در روتین پوست ضروری باشند و نتوان از آن‌ها صرف نظر کرد. با توجه به فرق تونر با فوم شستشو می‌توان متوجه شد که هریک کار خاصی را انجام می‌دهند. درواقع استفاده از آن‌ها به دنبال هم و به‌همین ترتیب است که یک مراقبت پوستی صحیح و موثر می‌سازد.

 

 

 

سوال یا پیشنهادی دارید در کامنت بپرسید

دیدگاهتان را بنویسید

مطالب بر اساس دسته بندی ها

از طریق ذیل می توانید براساس دسته بندی ها مطالب را مشاهده کنید.

مقالات مرتبط

در ذیل لیست مقالات مرتبط را مشاهده می کنید.