SiteLogo

فرق تونر با فوم شستشو چیست؟ تفاوت از نظر عملکرد، مرحله روتین و ترکیبات(✅تایید شده توسط مائده فتاحی کارشناس سوراو)
فرق تونر با فوم شستشو چیست؟

تفاوت اصلی بصورت خلاصه

  1. یک فوم شستشو برای پاکسازی و تمیزکردن صورت از تمامی چربی، ناخالصی، رنگدانه و جرم مواد آرایشی، گرد و غبار نشسته بر روی پوست و به طور کلی کثیفی‌ها، تولید می‌شود. کار اصلی و اساسی آن، پاکسازی موثر پوست است.
  2. اما تونرها، تنظیم اسیدیته پوست در سطح متعادل آن (کمی اسیدی و نزدیک به 5.5) است. زیرا شوینده و پاک‌کننده ها + نور خورشید + استفاده از آب داغ، دوش گرفتن‌های طولانی و عادات غذایی یا پوستی نامناسب می‌توانند اسیدیته یا Ph پوست را بر هم بزنند. تونرها معمولا سطح بالا رفته‌ی Ph را تا حد بازه بین 4.6 و 6، پایین می آورند. در این بازه، تنظیم ترشح چربی در پوست متعادل‌تر شده، محصولات مراقبتی را بهتر جذب می‌کند و از خشکی و حساسیت در امان می‌ماند.

 

***

اگر روتین پوستی داشته باشید، احتمالا به طور معمول یا دقیق تفاوت بین محصولات پوستی مختلفی را که استفاده می‌کنید، می‌دانید. اما اگر هنوز برنامه منظم و روزانه مراقبت از پوست خود را شروع نکرده باشید، احتمالا در آغاز انتخاب محصولات مناسب دچار سردرگمی می‌شوید. چون با نام‌های مختلف محصولات مراقبتی آشنا می‌شوید و دقیقا نمی‌دانید که چه فرقی باهم دارند و هر یک چه کاری انجام می‌دهند. دانستن ضرورت هر یک از این محصولات و نحوه اثر آن‌ها، هم ترتیب درست استفاده از آن‌ها را به شما نشان می‌دهد و هم کمک می‌کند محصولات مناسب‌تری انتخاب و خریداری کنید. در این مطلب از مجله زیبایی سوراو، به شما می‌گوییم که فرق تونر با فوم شستشو چیست و هریک به چه دردی می‌خورند.

ابتدا نگاهی به چیستی این محصولات می‌اندازیم.

فوم شستشو چیست؟

فوم شستشو چیست

فوم شستشو یکی از انواع مختلف شوینده و پاک‌کننده صورت (کلینزر یا Cleanser) است. این محصول برای شستشوی صورت مناسب بوده و آلودگی، چربی، باقی‌مانده مواد آرایشی و ناخالصی‌ها را از روی پوست پاک کرده و آن را کاملا تمیز می‌کند. ژل و فوم شستشو با پاکسازی پوست، به سلامت پوست کمک کرده، اجازه تنفس به پوست می‌دهد و از مشکلات ناشی از تجمع آلودگی و چربی روی پوست جلوگیری می‌کند. از طرفی با تمیزکردن پوست، اجازه جذب محصولات درمانی و مراقبتی بعدی را می‌دهد.

بر اساس نوع محصولی که از آن استفاده می‌کنید و فرمولاسیونی که شرکت سازنده برای آن در نظر گرفته باشد، فوم‌های شستشو می‌توانند خواص ثانویه‌ی متعددی نیز داشته باشند. برای مثال، قدرت پاکسازی منافذ بیشتری داشته باشند، با لایه‌برداری سلول‌های مرده پوست را بردارند، باعث تسکین‌یافتن و آرامش پوست شوند، به روشن‌شدن و مرطوب شدن پوست کمک کنند. فوم‌های شستشو برای استفاده انواع پوست به ویژه پوست‌های مختلط مناسب هستند و استفاده از آن‌ها به دلیل کف غلیظ بسیار خوشایند است.

تونر چیست؟

 تونر چیست

تونر محصولی است که بعد از شستشوی صورت، اسیدیته آن را تنظیم کرده و منافذ را منقبض می‌کند تا پوست را به شرایط متعادل و نرمال خود برگرداند. تونرها قدرت پاک‌کنندگی کمی نیز دارند تا اگر از ماسک صورت، باقی‌مانده مواد آرایشی و شوینده شما در منافذ پوستتان وجود داشت، آن‌ها را به طور کامل تمیز کنند. استفاده از یک تونر اصل پوست را آرام کرده و به جذب بهتر محصولات بعدی که در روتین پوستتان استفاده می‌کنید، کمک می‌کند. چرا که به‌عنوان یکی از مهم‌ترین نمونه‌های فرق تونر با فوم شستشو، تونر با تنظیم PH در سطح درست، پوست صورت را برای جذب بهتر ترکیبات اسنس، سرم  و کرم آماده می‌کند. وقتی پوست به اندازه کافی اسیدی نباشد، قدرت جذب کمتری دارد.

هر یک از این محصولات نقش متفاوتی در روتین پوستی دارند و نمی‌توان آن‌ها را جایگزین یکدیگر کرد. استفاده از پاک‌کننده و تونر، در برنامه روزانه مراقبت از پوست ضروری است و نمی‌توان از آن‌ها صرف نظر کرد. اما برای مثال اگر فوم شستشو را دوست نداشته باشید یا احساس کنید که پوست صورتتان را خشک می‌کند، می‌توانید از دیگر انواع شوینده و پاک‌کننده صورت مانند پاک‌کننده‌های کرمی، مایع یا ژلی استفاده کنید. تونرها نیز در انواع متفاوتی تولید می‌شوند که می‌توانید محصول متناسب با نیاز پوستتان را تهیه کنید.

تونر چیست و نحوه انتخاب آن بر اساس نوع پوست
تونر چیست و نحوه انتخاب آن بر اساس نوع پوست
تونرها در لیست محصولات مخصوص روتین پوستی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار هستند. همه متخصصان اسکین‌کر و مراقبت از پوست، معتقدند که این محصول به جذب بهتر سرم‌ها و کرم‌های پوستی شما کمک می‌کند و عملکرد آن‌ها را افزایش می‌دهد. اما خواص تونر صورت به همینجا ختم

فرق تونر با فوم شستشو در چیست؟

این دو محصول از جنبه‌های مختلفی باهم متفاوت هستند که در زیر به طور خلاصه به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

1-  تفاوت تونر و فوم شستشو از نظر بافت و بسته‌بندی

فوم‌های شستشوی صورت دارای بافت مایع یا کرمی در بسته‌بندی هستند. فوم‌های با بافت مایع، دارای بسته‌بندی پمپی هستند که نازل آن در حین پمپ مایع به بیرون، آن را به کف غلیظ سبک و فومی تبدیل می‌کند. کافی است این کف را روی پوست مرطوب صورت ماساژ دهید تا آلودگی و کثیفی‌ها را در خود حل کرده و پوست را تمیز کند.

برخی دیگر از انواع این محصولات، بافت کرمی دارند و در بسته‌بندی‌های تیوبی عرضه می‌شوند. کافی است مقدار کمی از آن را بین دو دست خیس خود مالش دهید تا تبدیل به میزان زیادی از کف غلیظ شود. سپس فوم حاصل شده را روی پوست مرطوب صورت ماساژ دهید تا تمام چربی و آلودگی را به خود جذب کند.

اما از جمله موارد فرق تونر با فوم شستشو این است که بافت تونرها معمولا به‌شکل مایعی آبکی و غیر کف کننده است. برخی از تونرها نیز بافت کمی لوسیونی و شیری دارند. در هر صورت این بافت روان و فاقد حالت چرب و سنگین است. بسته‌بندی تونرها اغلب به صورت بطری‌هایی است که دارای یک نازل در قسمت بالایی است. با کج‌ کردن یا وارونه‌کردن بطری، مایع درون آن قطره قطره از نازل خارج می‌شود. بنابراین می‌توانید دقیقا به مقدار کافی از آن بردارید.

2- فرق فوم شستشو و تونر از نظر عملکرد

فرق تونر و فوم شستشو چیست

یک فوم شستشو برای پاکسازی و تمیزکردن صورت از تمامی چربی، ناخالصی، رنگدانه و جرم مواد آرایشی، گرد و غبار نشسته بر روی پوست و به طور کلی کثیفی‌ها، تولید می‌شود. بر اساس ترکیبات و فناوری‌هایی که برند سازنده برای فوم شستشوی خود در نظر می‌گیرد، این محصول می‌تواند خواص جانبی و مفید دیگری نیز داشته باشد. اما کار اصلی و اساسی آن، پاکسازی موثر پوست بوده و این هم یک فرق تونر با فوم شستشو است.

وظیفه اصلی و اساسی تونرها، تنظیم اسیدیته پوست در سطح متعادل آن (کمی اسیدی و نزدیک به 5.5) است. محصولات شوینده و پاک‌کننده پوست، نور خورشید، استفاده از آب داغ برای شستن پوست، دوش گرفتن‌های طولانی و عادات غذایی یا پوستی نامناسب می‌توانند اسیدیته یا Ph پوست را بر هم بزنند. بنابراین لازم است روزی دو مرتبه در برنامه مراقب از پوستتان آن را دوباره تنظیم کنید.

تونرها معمولا سطح بالا رفته‌ی Ph را تا حد بازه بین 4.6 و 6، پایین می آورند. در این بازه، تنظیم ترشح چربی در پوست متعادل‌تر شده، محصولات مراقبتی را بهتر جذب می‌کند و از خشکی و حساسیت در امان می‌ماند. در نهایت به سلامت پوست کمک می‌شود. البته تونرها نیز ممکن است با خواص ثانویه متعددی تولید شوند؛ مانند قدرت آبرسانی، تسکین‌دهندگی، پاکسازی مضاعف و عمیق منافذ، مبارزه با جوش و متعادل سازی سبوم. اما به طور معمول یک تونر می‌تواند اسیدیته پوست را به میزان درست برگرداند، منافذ باز شده‌ی پوست را منقبض کند و اگر هنوز آرایش یا آلودگی روی پوست باقی‌مانده، آن را تمیز کند.

3- فرق تونر با فوم شستشو از لحاظ مرحله روتین

از نظر مرحله استفاده از این محصولات در روتین پوست، ابتدا باید آرایش پوست را با کمک پاک‌کننده‌های مخصوص آرایش (مانند میسلار واتر و شیر پاک‌کن) تمیز کرد. سپس نوبت به استفاده از شوینده‌ها برای شستشوی پوست می‌رسد در این مرحله می‌توان از فوم شستشو یا هر شوینده مناسب دیگر استفاده کرد. سپس بعد از شستشوی پوست صورت، نوبت به استفاده از تونر می‌رسد. از تونر یا تونیک باید قبل از اسنس‌ها، سرم‌ها، روغن‌ها، کرم‌ها، لوسیون‌ها، ماسک ورقه‌ای، ضد آفتاب و محصولات آرایشی استفاده شود. همچنین از فوم شستشو باید قبل از تونر استفاده کرد.

4- تفاوت دو محصول از لحاظ ترکیبات تشکیل‌دهنده

تفاوت تونر و فوم شستشو چیست

از جمله موارد فرق تونر با فوم شستشو در ترکیبات سازنده آن‌ها است. یک فوم شوینده حاوی ترکیبات پاک‌کننده، سورفکتانت و مواد کف‌کننده هستند. این مواد می‌توانند آلودگی و چربی روی پوست را به‌ خوبی در خود حل کرده و از روی پوست بردارند. این ترکیبات علاوه‌بر ساختن فوم، می‌توانند پوست را کاملا تمیز کنند. تونرها فاقد ترکیبات شوینده و سورفکتانت هستند. البته ممکن است کمی ترکیبات پاک‌کننده در آن وجود داشته باشد که منافذ پوست را تمیز کند. چرا که قدرت نفوذ تونر در پوست، از قدرت نفوذ فوم شستشو بالاتر است و می‌تواند در پاکسازی منافذ موثر باشد.

در تونرها معمولا از ترکیبات اسیدی برای پایین آوردن ph پوست استفاده می‌شود. همچنین حاوی ترکیبات قابض هستند که به کوچک‌شدن منافذ باز پوست کمک می‌کنند. در کنار ترکیبات گفته شده، در فوم‌های شستشو و تونرها ممکن است از عصاره‌های گیاهی، ترکیبات آبرسان و مرطوب‌کننده، ویتامین‌ها، مواد تسکین‌دهنده پوست و ترکیبات مفید و مغذی دیگر استفاده شود.

با توجه به فرق تونر با فوم شستشو می‌توان متوجه شد که هر یک کار خاصی را انجام می‌دهند. بنابراین در کنار شباهت‌هایی که این محصولات می‌توانند داشته باشند، تفاوت‌های اساسی نیز دارند که باعث می‌شود هر یک در روتین پوست ضروری باشند و نتوان از آن‌ها صرف نظر کرد. در واقع استفاده از آن‌ها به دنبال هم و به‌ همین ترتیب است که یک مراقبت پوستی صحیح و موثر می‌سازد.

سخن پایانی

تونر و فوم شستشو، دو محصول مهم در روتین مراقبت از پوست هستند که هر یک ویژگی‌ها و کاربردهای خود را دارند. با مطالعه این مطلب از مجله زیبایی سوراو دریافتید، تفاوت‌های اساسی بین این دو محصول، در اهداف و نحوه استفاده‌شان مشهود است.

همچنین تونر عمدتاً بعد از شستشوی صورت با محصولات مخصوص پاکسازی به کار می‌رود. وظیفه اصلی تونر، تعادل pH پوست است. این محصول می‌تواند کمک کند تا پوست به حالت طبیعی بازگردد و از حساسیت‌های احتمالی جلوگیری کند. تونرها می‌توانند همچنین عوامل مرطوب‌کننده و مغذی را به پوست اضافه کنند و آمادگی پوست برای مراحل بعدی مراقبت را افزایش دهند.

از طرف دیگر، فوم شستشو برای پاکسازی عمیق‌تر پوست مورد استفاده قرار می‌گیرد. این محصولات با ایجاد حباب‌های کوچک و پوشش کامل، آلودگی‌ها، آرایش و چربی را از سطح پوست به خوبی جدا می‌کنند. فوم‌های شستشو معمولاً برای پوست‌های چرب یا مختلط و مناطقی که نیاز به تمیزی عمیق دارند، مناسب‌تر هستند. همچنین، برخی از فوم‌ها می‌توانند حاوی مواد مرطوب‌کننده برای حفظ رطوبت پوست باشند.

در نتیجه، انتخاب بین تونر و فوم شستشو به نیازها و نوع پوست شما بستگی دارد. اگر پوست شما نیاز به تعادل pH و مرطوبت دارد، تونر مناسب‌تر خواهد بود. اگر به پاکسازی عمیق‌تر و حذف آلودگی‌ها علاقه دارید، انتخاب فوم شستشو مناسب‌تر است. همچنین، می‌توانید از هر دو محصول در روتین پوستی‌تان استفاده کنید.

در هر صورت اگر تمایل به افزودن هر یک از این محصولات به روتین پوست خود دارید، می‌تواند به فروشگاه سوراو مراجعه کنید. ما در فروشگاه سوراو امکان خرید طیف گسترده‌ای از تونرها و فوم‌های شستشو را برای شما فراهم کرده‌ایم.