SiteLogo

نحوه تشخیص تاریخ انقضا محصولات پوست و مو

کیمیا سلطانی 09 شهریور 1402
0 677
نحوه تشخیص تاریخ انقضا محصولات پوست و مو (محصولات آرایشی و بهداشتی)

محصولات آرایشی و بهداشتی پوست و مو، بخشی اساسی از زندگی روزمره‌ ما شده‌اند. اما آیا همیشه به قابل استفاده بودن محصولاتی که روزانه‌ از آن‌ها استفاده می‌کنیم، دقت می‌کنیم؟ تشخیص تاریخ انقضا محصولات آرایشی و بهداشتی پوست و مو، امری بسیار حیاتی است که باید به آن توجه کنیم. استفاده از محصولات منقضی شده ممکن است به طور مستقیم سلامت پوست و مو ما را تحت تأثیر قرار دهد و به مشکلاتی مانند آلرژی‌ها، بیماری‌ها و… منجر شود. از این رو در این مقاله سوراو، به بررسی و آموزش نحوه تشخیص تاریخ انقضا محصولات آرایشی و بهداشتی خواهیم پرداخت.

اما قبل از اینکه با روش‌ها و نحوه تشخیص تاریخ انقضا این نوع محصولات آشنا شویم، خوب است بدانید علت عدم درج تاریخ انقضا بر روی محصولات پوست و مو چیست؟

چرا تاریخ انقضا و تاریخ تولید بر روی برخی محصولات آرایشی و بهداشتی درج نمی‌شود؟

دلایلی متعددی برای نوشته نشدن تاریخ انقضا و تاریخ تولید برخی از محصولات آرایشی و بهداشتی بر روی آن‌ها وجود دارد. در زیر چند دلیل متداول برای عدم نوشتن این اطلاعات را بررسی خواهیم کرد:

  • ماندگاری طولانی مدت:

برخی محصولات آرایشی و بهداشتی ممکن است دارای ماندگاری بالا باشند. (به طور مثال تاریخ انقضای آن‌ها به طور معمول به مدت یکسال یا بیشتر باشد.) در این موارد، تولیدکننده ممکن است تصمیم بگیرد تاریخ انقضا را بر روی بسته‌بندی ننویسد، زیرا محصول به طور معمول قبل از انقضا مصرف می‌شود و نیازی به اطلاعات تاریخ انقضا برای مصرف کننده نیست.

  • قوانین و مقررات متفاوت در کشورها:

در برخی کشورها، نوشتن تاریخ انقضا و تاریخ تولید بر روی محصولات آرایشی و بهداشتی امری ضروری است. اما در کشورهای دیگر، درج این اطلاعات، اختیاری است یا تحت شرایط به خصوصی نوشتن تاریخ انقضا ضرورتی ندارد. (به طور مثال طبق قوانین و مقررات اتحادیه اروپا محصولات پوست و مویی که طول عمرشان بیش از 3 سال است، درج تاریخ انقضا بر روی بسته بندی آن‌ها، ضروری نیست.) بنابراین، در برخی محصولات ممکن است به دلیل قوانین و مقررات متفاوت در مناطق مختلف، تاریخ انقضا و تاریخ تولید بر روی بسته‌بندی نوشته نشود.

  • تولید محصول برای مصرف آزمایشی یا محدود:

برخی محصولات آرایشی و بهداشتی از نوعی هستند که معمولاً در یک مدت کوتاه و محدود مصرف می‌شوند. مانند نمونه‌های آزمایشی یا محصولاتی که به صورت فوق العاده مختصر مصرف می‌شوند. در این موارد، تاریخ انقضا ممکن است ناچیز باشد یا نیازی به نوشتن آن بر روی بسته‌بندی نباشد.

روش‌های تشخیص تاریخ انقضا محصولات پوست و مو

1 مشاهده تاریخ انقضای درج شده روی بسته بندی
2 توجه به اعداد و نشانه‌های درج شده بر روی بسته بندی
3 استفاده از وب سایت‌های ارائه دهنده اطلاعات محصولات آرایشی و بهداشتی خارجی
4 بررسی تغییرات ظاهری محصول
5 توجه به دستورالعمل‌های موجود بر روی بسته بندی
6 پیگیری مستقیم از طریق تولید کننده یا تامین کننده محصول

1. مشاهده تاریخ انقضای درج شده بر روی بسته بندی

اگر روی بسته‌بندی محصول، تاریخ انقضا نوشته شده است، از طریق مشاهده این تاریخ می‌توانید تشخیص دهید که آیا محصول هنوز معتبر و قابل استفاده است یا خیر. اگر تاریخ انقضا گذشته باشد یا بازه زمانی کمی تا تاریخ انقضا آن مانده است، در حدی که مطمئن هستید نمی‌توانید در این بازه زمانی به طور کامل از محصول مد نظرتان استفاده کنید، از خرید آن محصول خودداری کنید.

2. تشخیص تاریخ انقضا محصولات با توجه به اعداد و نشانه‌های درج شده بر روی بسته بندی

نحوه تشخیص تاریخ انقضا محصولات پوست و مو (محصولات آرایشی و بهداشتی)

برخی محصولات دارای اعداد و نشانه‌هایی هستند که به ماه و سال اشاره می‌کنند. با بررسی این نشانگرها و مقایسه آن‌ها با تاریخ جاری، می‌توانید تاریخ انقضا تقریبی محصول را برآورد کنید. برخی از نشانه‌ها و اعداد موجود بر روی محصولات آرایشی و بهداشتی که به تشخیص تاریخ انقضا آن‌ها کمک می‌کنند، به شرح زیر می‌باشند:

1) حروف اختصاری همراه با تاریخ شمسی یا میلادی:

برخی محصولات، به جای استفاده از علامت تاریخ، تاریخ شمسی یا میلادی را به صورت کامل یا با استفاده از حروف و اعداد مشخص می‌کنند. مثلاً EXP (Expired) یا BBE (Best Before End) همراه با تاریخ شمسی یا میلادی به صورت “EXP: 1402/09” یا “BBE: 2023/12” روی بسته‌بندی قرار می‌گیرد که نشان دهنده ماه و سال تاریخ انقضای محصول می‌باشد.

سایر علائم اختصاری نشان دهنده تاریخ انقضا

مخفف عبارت کامل مثال
EXD Expired EXD: 2023/09
BB Best Before Date BB: 1402/08
BBD BBD: 2024/02

2) “LOT” یا “Batch Number”:

این نشانگر‌ها به عنوان شماره سری ساخت، بارکد یا کد بچ محصولات شناخته می‌شوند. شاید تا کنون فکر کنید این نشانگرها که در اغلب موارد ترکیبی از اعداد و حروف هستند، معنای خاصی ندارند اما لازم است بدانید که این کدها اطلاعات خیلی مفیدی در خصوص اینکه این محصول در چه تاریخی یا حتی در کدام مخزن و کدام سالن کارخانه تولید کننده، تولید شده است را نشان می‌دهند.

هر برند نوع متفاوتی از بچ کد را روی محصولات خود درج می‌کند که خواندن برخی از آن‌ها آسان و برخی دیگر سخت است. به طور مثال اگر بچ کد 4 رقمی را روی محصول مشاهده کردید، باید بدانید عدد اولی از سمت چپ بیانگر سال تولید و 3 رقم دیگر نشان دهنده روزهای سال است. یعنی اگر بچ کدی محصولی 3091 باشد، بیانگر این است که این محصول در سال 2023 و در 91 امین روز سال تولید شده است. حال با دانستن تاریخ تولید این محصول و مدت زمان قابل استفاده پس از باز کردن پلمپ محصول که در اغلب محصولات پوست و مو با نماد (PAO (Period After Opening نشان داده می‌شود، می‌توانید تاریخ انقضای آن را به طور تقریبی پیدا کنید.

بهترین زمان مصرف برخی از محصولات آرایشی پس از باز شدن پلمپ (POD)

نوع محصول بهترین زمان مصرف پس از باز شدن پلمپ تاریخ انقضای استاندارد پس از تولید
محصولات مراقبت از پوست و مو
پاک کننده ها 12 ماه 24 تا 36 ماه
مرطوب کننده ها و آبرسان ها 12 ماه 24 تا 36 ماه
ضد آفتاب ها 12 ماه 24 تا 36 ماه
سرم ها 12 ماه 24 تا 36 ماه
تونرها، لوسیون ها و... 12 ماه 24 تا 36 ماه
ماسک های ورقه ای مدت کوتاهی پس از باز شدن پلمپ 12 تا 24 ماه
ماسک ها 12 ماه 24 تا 36 ماه
لوازم آرایشی
کرم پودرها 12 ماه 24 تا 36 ماه
کانسیلرها 12 ماه 24 تا 36 ماه
پنکک ها 12 ماه 24 تا 36 ماه
ریمل ها 3 تا 6 ماه 24 ماه
خط چشم ها و مداد چشم ها 3 تا 6 ماه 24 ماه
رژلب ها، مداد لب ها و... 6 تا 8 ماه 24 تا 36 ماه

3. استفاده از وب سایت‌های ارائه دهنده اطلاعات محصولات آرایشی و بهداشتی خارجی

در حال حاضر برخی از سایت‌ها و منابع آنلاین وجود دارند که با استفاده از بچ کد محصول و نام برند تولیدکننده، تاریخ انقضا و تاریخ تولید محصول را اعلام می‌کنند. برخی از آن‌ها عبارتند از:

  • CheckFresh.com
  • CheckCosmetic.net
  • checkexp.com
  • cosmetic.momoko.hk
  • beautykeeperapp.com (این وب سایت امکان اسکن بارکد محصولات بیش از 880 برند را برای شما فراهم کرده است و همچنین اپلیکیشنی به شما ارائه می‌دهد که به کمک آن می‌توانید با خیال راحت بازه زمانی مناسب برای استفاده از محصولات پوست و مو را مدیریت کنید.)

4. تشخیص تاریخ انقضا محصولات با بررسی تغییرات ظاهری محصولات

تغییرات ظاهری محصولات می‌توانند در فهمیدن تاریخ انقضا مفید باشند.

در برخی محصولات، تغییر رنگ می‌تواند نشانگر تغییر شیمیایی در محصول و تاریخ انقضای نزدیک یا تمام شده باشد. در صورتی که بوی محصول نیز تغییر کند یا رایحه غیر مطلوبی داشته باشد نیز به همین معنی است.

علاوه بر این‌ها، با گذشت زمان ممکن است قوام و بافت برخی محصولات دچار تغییراتی شود. به طور مثال، لوسیون‌ها و کرم‌ها در صورت اتمام تاریخ مصرفشان بافتی لایه لایه و غیر یکسان پیدا می‌کنند. اگر محصول بدون دلیل قوام یا بافت خود را از دست داده و تغییر کرده باشد، احتمالاً به دلیل گذشت زمان و نزدیک شدن به تاریخ انقضا است.

5. توجه به دستورالعمل‌های موجود

برخی شرکت‌ها در دستورالعمل‌های محصولات خود، روش‌های خاصی برای تشخیص تاریخ انقضا ارائه می‌کنند. از این رو بهتر است دستورالعمل‌ها و راهنمایی‌های موجود در بسته‌بندی محصول را بررسی کنید.

6. پیگیری مستقیم از طریق تولید کننده یا تامین کننده محصول

اگر تاریخ انقضا روی بسته‌بندی محصول نوشته نشده یا شما به هر دلیلی در خصوص تاریخ انقضای آن مطمئن نیستید، می‌توانید با تماس گرفتن با تولیدکننده یا تامین‌کننده محصول، اطلاعات دقیق‌تری درباره تاریخ انقضا و صحت آن دریافت کنید.

سخن پایانی

همانطور که در ابتدا گفته شد، تشخیص تاریخ انقضای محصولات آرایشی و بهداشتی از اهمیت بسیاری برخوردار است. چرا که استفاده از محصولات تاریخ مصرف گذشته می‌تواند عوارض جانبی جدی برای پوست و مو ما به همراه داشته باشد.

در این مقاله ما به شما 6 راه برای تشخیص تاریخ انقضای محصولات معرفی کردیم. با این حال توجه داشته باشید که بهترین روش برای تشخیص تاریخ انقضای محصولات پوست و مو، استفاده از اطلاعات رسمی تولیدکننده و بررسی دقیق برچسب‌ها و علامت‌های موجود بر روی بسته‌بندی محصول است.

سوالات متداول

1. چگونه می‌توانم مطمئن شوم که محصول ویکتوریا سکرتی که خریداری می‌کنم اصل است؟
2. آیا بررسی برچسب‌ها و بسته‌بندی‌های محصولات ویکتوریا سکرت می‌تواند به تشخیص اصالت کمک کند؟
3. آیا قیمت می‌تواند نشان‌دهنده اصالت بادی اسپلش ویکتوریا سکرت باشد؟
4. آیا مقایسه تصاویر محصول با تصاویر رسمی برند می‌تواند به تشخیص اصالت کمک کند؟